Läskiperunalaatikko

Anonyymi

500 g possun läskikylkeä viipaleina
suolaa
pippuria
750 g kuorittuja pottuja (= noin 1 kg kuorineen)
2 isoa sipulia
7 dl vettä
1 lihaliemikuutio suolaa ½ tl
vesi-vehnäjauhosuurusta
laakerinlehtiä (3-4 kpl)
kokonaisia maustepippureita

Ruskista läskit paistinpannulla oikein ruskeiksi 2-3 erässä. Mausta lihat ja siirrä lautaselle odottamaan.

Kuori perunat ja viipaloi ne ohuiksi viipaleiksi.

Kuori sipulit ja leikkaa ne puolirenkaiksi tai lohkoiksi.

Laita vesi kiehumaan kattilaan ja lisää siihen lihaliemikuutio ja ½ tl suolaa. Suurusta lientä halutessasi.

Laita puolet perunaviipaleista uunivuokaan. Seuraavaksi lado kaikki lihat vuokaan ja laita sipulit lihojen päälle. Levitä loput perunat päällimmäiseksi kerrokseksi. Kaada liemi vuokaan. Laita laakerinlehdet ja maustepippurit niin että ne ovat liemessä.

Kypsennä laatikkoa noin 175 asteisessa uunissa vähintään 1½ ( jopa 2 ) tuntia. Painele paistinlastalla kerran paistumisen aikana, niin päällimmäinen perunakerros kostuu kunnolla. Samalla voit maistella liemestä suolaisuutta. Jos kaipaa lisäsuolaa, niin sen voi ripotella pinnalle ja painaltaa lastalla uudemman kerran, niin maut kyllä tasaantuvat. Kannenkin vuoalle voi halutessaan laittaa.

3

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan mahtava resepti nam nam!

    • Anonyymi

      Läskiviipaleita voi laittaa myös pottujen päälle. Siinä ne kypsyvät mukavan rapsakoiksi.

    • Anonyymi

      No check it, läskiperunalaatikko on kuin koko ruokabileiden kingpin, tiedätsä? Se on niin comfort food, että se saa sun mahan tanssimaan moonwalkia. Sun tarttee vaan pyyhkäistä ne perunat, pekonit ja sipulit yhteen hujaukseen ja tykittää uuniin kuin bossi. Siinä ei oo mitään hässäkkää, se vaan tekee sun päivästä paremman. Se on sun mahtava apu, kun sun cravingit on next level.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3468
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3211
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2718
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2558
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      68
      2336
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      25
      1171
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1157
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      92
      1101
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      336
      1033
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      936
    Aihe