Juhlikaamme kun Moskova upposi

Vanjat ja heidän mielisensä aivan raivoissaan.
1884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Harmi, kun siihen oli ostettu juuri uusi punalippukin.

Äänestä
  • Palaa nyt lomiltasi sinäkin sinne päänhoitolaitokseen. Tosin sairautesi on parantumaton, illuusioille ei yksikään lääkäri pysty antamaan hoitoa.

    Äänestä

  • Tyhmä trolli ei usko muuta kuin mitä pajunköyttä hänelle syötetään.

    Äänestä

Nyt putinisteja ketuttaa, mikä on hienoa.

Äänestä

Vaikka se Venäjän tiedottajan mukaan syttyi tuleen itsestään.

Tänään muuttivat sitten mielensä, jos enää muistivat mitä väittivät eilen.

Äänestä

Juu, tässä sitä moskvan uppoamista juhlitaankin. Harmi, ettei tullut ostettu Proseccoa. Hieno ylläri tuo moskvan uppoaminen. Eipä olis tuollaista ihan äkkiä tullut unelmoitua, mutta niinpä vaan Ukraina tarjosi meille tämän.

Äänestä

"Sotalaivan tuho herätti raivon, valtionmediassa vaaditaan iskuja.
Venäjällä kehotetaan pommittamaan Kiovaa ja rautateiden solmukohtia."

Noin Venäläisillä TV-kanavilla nyt uhotaan.

Muta, eikö Venäjän puolustusministeriö eilen kertonut että laivalla tapahtui räjähdys josta seurasi tulipalo josta seurasi uusia räjähdyksiä joista sitten seurasi myös myrskyisästä säästäkin johtuen laivan uppoaminen.

Ja eikö Venäjän puolustusminiteriö eilen jyrkästi kiistänyt sen että Ukraina olisi osunut siihen laivaan ohjuksella.

Että jos asiat meni kuten Venäjän puolustusministeriö eilen kertoi niin Ukrainaa on asiasta ihan turha syyttää ja lisä brutaliteeteilla rankaista.

Äänestä
  • Alle 10m/s tuuli ei nyt ole myrsky edes vesilasissa. Kovasti Venäläiset turvautuvat fiktioon.

    Äänestä

Avasin juuri konjakkipullon Renault XO ja meinasin nautiskella, sen illan mitaan.

Äänestä
  • Nauti oikein kunnolla. Slava Ukraini.

    Äänestä

Nythän se sukeltaa ja syvällä ja RTv-kertoo Venäjällä (ja kohta UMV-lehtikin) miten Venäjällä on nyt uusi sukellusvene....

Äänestä

Loistavaa!

Äänestä

Aluksen kapteeni kuoli räjähdyksessä kertoo ILtasanomat .

Äänestä
  • Kapteeni jyrkästi kiistää tiedon lausunnossaan:
    "Puli-puli-puli-plup-plup!"

    Äänestä

Juu,,nyt kuplivaa lasissa,,KIPPIS!
Oisko hautaan mereen mennyt myös 400 merisotilasta,54 pelastettu Turkkilaisalukseen, heidän sota lienee ohi?

Äänestä

Venäjän propagandakoneiston pitää nyt vain valita kahdesta pahasta.
Tunnustaa laivan miehistön täydellinen epäpätevyys kun päästivät tulen syttymään laivalla ja pahenemaan siihen tilanteeseen asti, että laivan ammukset alkoivat räjähdellä. Toisena vaihtoehtona on tunnustaa, että laivan upotti ukrainan ohjus ja että laivan ohjustorjunta oli umpisurkealla tasolla.

Äänestä
  • Pääasia että upposi. Ihmisuhrit toki on aina Ikäviä yksilön tasolla tarkasteltuna. Toisaalta Putinin poismeno saisi varmaan monen suomalaisen hyvälle mielelle. Puhumattakaan ukrainalaisista.

    Äänestä

Venäjän federaation virallisen tiedon mukaan laivalla syttyi tulipalo ja ammusvarasto räjähti. Ukrainalaisilla ohjuksilla ei ollut mitään osuutta räjähdykseen.
Venäjällä kansa ja jopa puolustusministeriö vaatii TV:ssa kostamaan räjähdys Kiovalle, joka on siihen syyllinen.

Virallisen Venäjän luotettavan tiedon mukaan koko miehistö pelastui ja siirtyi hyvässä järjestyksessä pelastusveneisiin ja niistä edelleen muihin aluksiin.
Laivan ja miehistön muistoksi pidettiin surujuhla Sevastopolissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vanjat ja heidän mielisensä aivan raivoissaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu