Kristuksen iltaa vaan kaikille, säätyyn katsomatta! Telppäsniityllä oli kahden talon väki heinänteossa kesällä 1796. Yht'äkkiä tuli voimakas tuulenpuuska ja kaikki kaatuivat maahan. He alkoivat puhua oudoilla kielillä, nähdä näkyjä ja liekkejä näkyi ihmisten päällä. Skene muistutti Raamatun helluntain ihmettä. Tätä ei sovi sekoittaa helluntailiikkeen syntyyn, mikä puolestaan tapahtui Losissa, Azuza- kadun varrella 1906. Eräs henkilö istui silloin päivästä toiseen herätyskokouksissa pahvilaatikko päässään ja näin aloitti helluntailaisuuden aatteen. Telppäsniityn tapahtumista sai alkunsa körttiläisyys, joka on toisin kuin helluntailaisuus, hyvin liberaali usko.
1700- luvulla, aina 1800- luvun puoliväliin vaikutti eri puolilla Suomea, yksittäisiä kristillisiä guruja. Heillä oli omaan kokemukseen perustuvaa tietoa asiasta ja se poikkesi kirkon näkemyksestä. Paavo Ruotsalainenkin oli yksi heistä, mutta ensin hän käveli ja hiihti kymmeniätuhansia kilometrejä ympäri maatamme, etsiessään näitä guruja tai kylähulluja. Motiivina oli hänellä oma sisäinen palo Kristuksen tuntemiseen. Muistuttaa Intian uskonelämää tänäkin päivänä tai vanhaa suomalaista shamaanikulttuuria.
Paavosta tuli saarnamies ja kylähullu. Hänen toimintatapansa olivat eriskummallisia; kännäämistä, täydellisen vastuutonta käytöstä perhettään kohtaan ja loikoilua, työnteon sijaan.
Katsokaa tämä eilen ja huomennakin TV:stä tullut dokumentti, jos teitä kiinnostaa savolaisuus, 1700- luvun talonpoikaiselämä, hulluus, leppoisa jutustelu, ooppera tai hengellinen kilvoittelu. Tunnin kestää ja on laatukamaa Suomesta:
https://areena.yle.fi/1-62069783
Telppäsniitty Lapinlahdella!
4
547
Vastaukset
- Anonyymi
Monikilometrisen, metsäisen koulutien varresta näkyi Lapinlahden kirkko. Mäen päältä kun korkeaan kuuseen nousi.
Pienet olivat siehen mailmanaikaan pikkusanttujen näköalavaatimukset. Kalaiselle lammelle mentiin kun sen jääpeite kesäparhaiksi suli.
Taitava virvelimies ei olisi ilman hyvänkokoista haukea jäänyt. Katiskalla joskus hauki saatiin, ellei kalarosvo ennen olisi lammelle ehtinyt.
Lampi oli lähdeperäinen. Helteelläkin kala oli sen takia hyvänmakuista. - Anonyymi
Se tuota nii se Lapinlahden tuota kirkko on rakennettu niin 1800 luvun niin alkupuolella.
- Anonyymi
Niin vanhako se on.
- Anonyymi
Muistan Lapinlahen. Siellä prakteerasi maankuulu jäsenten korjaaja Miettinen. Munt vietiin sinne vesikelkalla kun setä ajoi mun ylitseen kolikärryillä hevosellaan.
Laitteli vaan vaan luut ja nikamat kohilleen. Olin vielä pikkusanttu silloin. Koulusta pois joutusin olemaan monta viikkoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662298Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381893Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣281592Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711560Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.911330Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841214Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1111135Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241130En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9952- 77949