Onkohan edes mietitty, miten hoidetaan lataus ruuhkasuomessa. Vihreiden ansiokkaasta toiminnasta johtuen on jo parkkipaikkoja poistettu huomattava määrä. Missä ja miten siis autoja ladataan, jos ei ole edes parkkipaikkoja?
Sähköautohypetys
Anonyymi
3381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Vihreiden laatiman liikkumistavoitteen mukaan vuonna 2030 pääasialliset liikkumismuodot Helsingin kantakaupungissa olisivat pyöräily, kävely ja julkinen liikenne. Samaan tähtää myös parkkipaikkojen vähentäminen ja yksityisautoilun hankaloittaminen. Turha valittaa, jos autoilevat, maksavat asiakkaat häipyvät muualle. Huppureppufillaristi ei paljon ostele.
Kannatan sinänsä julkisia, mutta ne on jo nyt ruuhka-aikaan aivan täynnä ja hinnat nousee koko ajan, vaikka tulisi olla lähes ilmaisia, jos halutaan lisätä niiden houkuttelevuutta.
Lipputulot+eivät+kata+kuin+vajaa+40%+kokonaiskuluista.
Niin, miten ja missä sähköautolla ajetaan, kun autolla liikkumista koko ajan hankaloitetaan?
Oma työmatka muuttui koronaaikana siis parin viime vuoden sisään kaksi kertaa enemmän aikaa vieväksi vaikka sijainti ei muuttunut mihinkään. En tajua miksi pääkaupunkiseudulla pitää olla niin paljon 30km/h alueita.
Vtun vihreä eliitti-nwo puolue.
Vihreät pilaavat kaiken ruoasta lähtien.
City-ituhippi-viherpiipertäjät eivät edes tajua millaista vahinkoa saavat aikaiseksi typerillä ajatuksillaan ja päätöksilläänsä.
Vihreäpuolue pitäisi lopettaa koska ovat vain haittapuolue jossa suurin osa on näitä city-pipertäjiä jotka eivät oikeasti ymmärrä asioista kun ovat eläneet koko lyhyen elämänsä Stadin asfalttiviidakossa. Ja näin ollen vieraantuneet täysin oikeasta luonnosta ja maaseudusta.
Tuskin erottavat kuusta ja mäntyä tai varista ja harakkaa.
Suomalainen ruoka jos mikä on puhdasta.
Sen vuoksi on tärkeää että suomessa jatkuu ruan tuotanto kaikella tapaa. Omavaraisuus on myös tärkeää .
Suomessa myös yleisesti pidetään hyvää huolta tuotanto eläimistä jo laadun varmistamisen vuoksi.
Myös metsien hoito on suomessa hyvää .
Turpeen alas ajo oli erittäin huono asia.
Ja päästöt , suomen päästöt ovat edelleen kuin kärpäsen paska valtameressä joten hieman suhteellisuuden tajua toivoisin vihreiltä kun suu vaahdossa jauhetaan päästöistä. Suomen päästöt eivät ole ongelma.
Ei ole ajateltu. Suomessahan ei ole kuin noin 2 miljoonaa pistorasiaa.
Poliitikkojen huijaus joka ei toimi käytännössä.
Tavallisesta pistorasiasta ei ole paljon hyötyä auton lataukseen, etenkin, jos niitä ei ole edes lähellä parkkipaikkoja.
Tavallinen pistorasia riittää suurimmalle osalle arkikäyttöön. Teholatureita tarvitsee lähinnä pidempiä matkoja ajellessa. Mutta valtaosalla ajelut jäävät alle 50 kilometriin vuorokaudessa.
Tavallista pistorasiaa ei ole suunniteltu kestämään tuntikausia jatkuvaa kovaa kuormitusta. Taloyhtiöissä ei onnistu edes auton lämmittäminen sähköauton lataamisesta puhumattakaan, jos ladattavia on suurin osa.
Tavallisesta pistorasiasta voi aivan hyvin ladata autoa vaikka 10 vuotta putkeen, tai miksei vaikka satakin vuotta.
8A x 230V x 12h = 100km ajot yön yli latauksella.
Minulle riittää hybridin lataukseen erinomaisesti
Pitää ladata puoli vuorokautta, että pääsee 100 kilometriä?
Onpa onneton viritelmä, ei voi muuta sanoa.
Aika harva ajaa autollaan 24/7. Sinä olet tietenkin poikkeus, vaikka ehdit ajaessasi kirjoitella aivopierujasi tännekin.
Valitettavasti sata kilometriä ei riitä päivittäiseen ajooni. Ehkä se työtä vieroksuvalla tai eläkeläisellä sitten riittää.
Onneton on "työsi", kun ei ole varaa hankkia edes sähköautoa, mutta on aikaa notkua palstoilla valittelemassa omaa köyhyyttään.
Kyllä valtaosalle ajelut tulevaisuudessa tulee jäämään tasan nollaan kilometriin vuodessa.
Heh, kyse taitaa enemmänkin olla omasta köyhyydestäsi, jos sinun pitää latailla kotteroasi noin onnettomilla viritelmillä.
Kyllä jatkossakin autoilla ajetaan jokin keskimääräinen ajosuorite.
Osuipa taas hyvin työttömään palstavalittajaan.
Joo, otit taas osumaa.
Suomessa ihastellaan Norjaa, kun siellä valtion tuen turvin on niin paljon sähköautoja. Norjalaiset myyvät hyvään hintaan fossiilista polttoainetta eli öljyä kaikille halukkaille. Ja niitähän riittää. Norjalaiset eivät tiedä, mihin rahat laittaisivat, kun sitä tulee niin ylettömästi. Yksi hyvä kohde on sähköautot. Näin se maailma pelastuu.
Ei se maailma sähköautoilla pelastu.
No persuilta loppuu pakoputkiautoilu joka tapauksessa halusivat sitä tai ei.
Ketkä sopeutuvat muutokseen tulevat pärjäämään jatkossakin.
Vain persuilta?
Ei tavallinen norski rikas ole.
Onko yhtään tullut nyt mieleen tämän Ukrainan sodan seurauksena miten
kriisiaikana onnistuu sähköautoilla ajaminen ?
Aivan. Raakaöljyn saatavuus on heikentynyt ja hinnat nousseet.
Sähköä sentään saa joka pistorasiasta ympäri Suomen.
En mä sulle sähköö anna mun pistorasiasta, mee pummi muualle vinkumaan.
Ei ole yleensäkään mietitty latauksien saatavuutta koko maassa. Eikä sähköautojen toimivuutta kaikissa keleissä. Entäs sitten sähkön saatavuus!? Mistä se jumalaton lisätarve otetaan kun kaikki autot ovat sähkökäyttöisiä. Ja entäs sitten kun hakkerit katkaisevat sähköt milloin mistäkin.
Täyssähköautot ovat vihoviimeinen keksintö silloin kun se on ainoa energiamuoto autoille.
En usko että niistä tulee pitemmän päälle ongelmaa, kun akkuihin tarvittavia akkumineraaleja on hyvin rajallisesti ja ne loppuvat pian kesken.
Niitä mineraaleja tarvitaan massiivisesti jos meinaavat maapallon autot sähköistää nykyisellä akkutekniikalla.