Onko syynä se että aurinkosähkölle maksettava tuki hyödyttäisi kuluttajia mutta olisi sähköyhtiöille tappiollinen?
Miksi aurinkosähköä ei tueta kuten tuulisähköä?
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Aurinkosähkö toimii markkinaehtoisesti ja sen takaisinmaksuaika on aika pitkä, yleensä omakotitalon katoille asennettuina 15-18 vuotta. Kuitenkin esim Osmo Soininvaara pitää aurinkosähköä yhteiskunnallisesti jopa taloudellisempaa kuin tuulisähköä. Esim Saksan tämän hetken tuottoluvut näyttävät selvästi suuremmat lukemat aurinkosähkölle 24,4 GW tehot. Suomessa klo 13 jälkeen yleensä 300 MW.
Aurinkosähkölle IPCC laskee 4 kertaa suuremmat kokonaispäästöt kuin tuulivoimalle ja 3,5 kertaa suuremmat kuin ydinvoimalle. Ehkä tämä on osasyy miksi tukea ei valtioilta tule.
Jos aurinko sähkölle maksettaisiin tukia niitä saisi tavallisetkin ihmiset eikä vain siihen sijoittajat kuten tuulivoimassa käy.
Nyt se on myöhäistä. Oli aikaa pari vuosikymmentä ja nyt esitetyt mittaluokat ovat tyypillistä persaukisen kädestä suuhun meininkiä:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/vihreilla-kova-tavoite-aurinkosahkon-tuotanto-moninkertaiseksi-vain-muutamassa-vuodessa/8496336
Aloittavia tuulivoimahankkeita ei ole tuettu moneen vuoteen.
Vanhoja tuettaisiin jos sähkö maksaisi alle 8,5 snt/kWh
Aurinkosähköstä menee aurinkolisä jota KELAkaan ei korvaa vaikka muun osan maksaa köyhän sähköstä.
Se vähenee perusturvasta koska köyhä vihaa niin paljon tuulimyllyjä että kustantaa sen osan itse vaikka siinä menee yhden päivän ruokarahat.
Kai Suomessa enemmän tuulee kuin aurinko paistaa läpi vuoden katsottuna.