Suomen ja Venäjän armeijan suurin ero

Suomen armeijan sotilaat ovat harmaasti pukeutuneita pukareita joita on joskus hankala saada marssimaan tasatahtiin. Venäjän armeijan sotilaat marssivat ryhdikkäästi paraateissa värikkäissä univormuissaan. Vaan entäs sitten kun ensimmäinen laukaus kajahtaa?
1761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Venäjän armeijan sotilaita on "joskus" hankala saada olemaan raiskaamatta siviilejä

Äänestä

Minusta Suomessa voidaan hyvinkin puhua aseveljeydestä jo inttiaikana. Naapurista en tiedä mutta niitten touhuista oon lukenu täysiä horrorstooreja asevelvollisuudesta.

Äänestä

Venäjän laivasto on mahtava paperilla ja myös paperia vesillä.

Äänestä

Se paljon puhuttu "taistelumoraali" on nyt korostunut Ukrainan sodassa. Ukrainalaisilla sitä tuntuu riittävän, venäläisillä romahtamassa.

Äänestä

Vain köyhien perheiden piruparkapojat joutuu venäjän armeijaan.

Äänestä

Ohjesäännön mukaan venäläinen sotilas auttaa haavoittunutta asetoveriaan ampumalla sille kuulan kalloon. Ei sitten joudu raahaan sitä jonnekin sidontapaikalle. Kun ei kuitenkaan tiedä kuka se edes oli.

Äänestä
  • Ei venäjän sotilaille nälkä tule, varmaan ovat syöneet asetovereitaan, kun ovat eläintäkin pahempia hirviöitä.

    Äänestä

Suomi kp on mukava ase ampua. Ei juuri rekyyliä ja 9 mm luoti on riittävän tehokas.

Hiukan painava kyllä.

Äänestä
  • Se on historiaa. Ja muuten vähän työläs ladata.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se on historiaa. Ja muuten vähän työläs ladata.

    Siihen pitää keksiä latausautomaatti, että lipas on täynnä yhellä kurauksella..

    Äänestä

Venäjä kouluttaa niitä punaisen torin marssijoita 4-6kk.

Suomalaiset saavat paraateihin tunnin koulutuksen. Erotuksen suomalaiset käyttävät taistelukoulutukseen. Ehkä Suomessa panostetaan erilaisiin koulutustavoitteisiin.

Venäjällä mm raiskataan nuoret varusmiespojat. Jos perse ei aukea niin piestään niin kauan, että ukko jakaa nöyrästi persettään. Vanhemmat venäläiset sotasankarit voisivat kertoa, mikä on ko raiskauskoulutuksen tavoite?

Äänestä

Venäjän paraatiarmeija valmistautui paraatimarssille Kiovaan. Vaan kuinkas kävi? Vetäytyivät "hyvän tahdon eleenä".

Äänestä
  • Pitäisikö jakaa peräti reilun pelin kultakellot kuin ennen jääkiekkokisoissa.

    Äänestä

Örkeistä oo kuin marssimaan. Taistelemaan niistä ei oo. Yököttävää sakkia.

Äänestä

Venäjän armeija ei edes saa hyökkäystä aikaan. Ukrainassakin hyökkäsivät omiaan vastaan. Venäjän armeija on täysin ammattitaidottomien tunarien joukko, jota kiinnostaa vain varastaminen ja siviilien raiskaus. Jos ei heti päästä raiskaamaan, kapinoidaan ja ammutaan sitten omia.

Suomen armeija sentään osaa jotain.

Venäjän armeija kalusto on ruostunutta romurautaa. Ladalla ajaa juopuneiden sotilaiden kolonna.

Äänestä
  • Örkit saavat kuulemma peräti 23 ruplaa kk .palkkaa Ukrainan raiskaus reissusta .

    Äänestä

Putin marssii enää Lavrovin kanssa kahdestaan seuraavassa Voitonpäiväparaatissa. Valehtelevat toisilleen, että kumpi voitti....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomen armeijan sotilaat ovat harmaasti pukeutuneita pukareita joita on joskus hankala saada marssimaan tasatahtiin. Venäjän armeijan sotilaat marssivat ryhdikkäästi paraateissa värikkäissä univormuissaan. Vaan entäs sitten kun ensimmäinen laukaus kajahtaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu