Miksi jokin Petteri Orpo on menossa

neuvottelemaan oppositioedustajana Suomen liittymisestä Natoon?

Mitä tämä ko. asia vie häntä eteenpäin
15116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Räkättirastas Orpo luulee itsestään liikoja.

Äänestä
  • Orpopierulla on Napoleumkompleksi.
    Tyhjästä on paha nyhjästä.

    Äänestä

Petterin leveillä harteilla makaa Suomen tulevaisuus. Siinä on Mies isolla ämmällä; on sotilaallista johtajuutta, syvää yhteiskunnallista harkintakykyä ja kovan työhistorian karaisemaa karismaa. Kukapa muukaan sinne menisi.

Äänestä
  • Petteri Orpo on vain kansanedustaja. Lisäksi toki kokoomuksen puoluejohtaja. Noilla eväillä ei ole valtiollista statusta, neuvotella muusta kuin kokoomuksen näkökulmasta.

    Äänestä

Petteri on seuraava pääministerimme.

On hyvä luoda suhteita valmiiksi ja tutustua tärkeimpään Nato-liittolaiseemme sekä Ruotsin kollegaan.

Petteri on viisas mies,vaikka tyhmät eivät sitä ymmärrä.

Äänestä

Tuota sopii ihmetellä. Ei Petteri Orpolla mitään mandaattia ole, mutta Petteri alkoi jo leikkimään "pääministeriä".

Touho-Petteri antaa ymmärtää, että hänen "neuvottelut" USA:ssa jotenkin parantaisivat Natoon liittymisen takuita.

Oliko Petterin mielestä Saulilta jäänyt asiat huonosti hoidettua. Saulihan tapasi vain Bidenin.

Eiköhän tämä ole tasoltaan jokin kokoomuksen PR-temppu. No, ei tämä missään ylitä uutiskynnystä, paitsi meillä Yle ja MTV siitä toitottivat ja käynnin syy kyllä jäi uutisoinnissa "kahvikekkereiden" luonteiseksi.

https://www.verkkouutiset.fi/a/suomen-ja-ruotsin-kokoomusjohtajat-usahan/#59847bca

Äänestä
  • Eikös siitä muukin media ole "toitottanut "

    Äänestä

Eihän ORPO muuten olisikaan tosi elämän URPO, kivahan sinne on matkustella veronmaksajien rahoilla.

Äänestä

Populistipuolue Kokoomus kerää kaikki irtopisteet nato-asiasta, vaikka aihe on täysin parlamentaarinen. Kuvottavaa..

Äänestä

Tulee ropellilakki päässä takas. Ja sai natosedältä nannaa.

Äänestä

Ei Orpo neuvottele vaan matkan tarkoitus on nostaa Kokoomuksen profiilia ettei syntyisi kuvaa, että demari Marin vie paitsi Suomen Natoon, niin vetää myös Ruotsin Suomen perässä puolustusliittoon. Ruotsin Expressen otsikoi Marinin Tukholman vierailua kommentoivan kolumnin "Ruotsia johdetaan nyt Helsingistä". Orpolla ja Ruotsin Kokoomukselle (Moderata samlingspartiet) on kiire todistella, Nato oli alunperin heidän ideansa.

Äänestä

Petteri Orpo haluaa varastaa. k u n n i a n . Jatkossa saisi kehua, että oli hänen ansiota, kun liittyimme Natoon.
Tuo Amerikan matka on Petterin hätähuuto, "minähän tässä olen ajanut Natoon liittymistä", vaikka ei olekaan tehnyt mitään sen eteen, siis konkreettista, akaisemmin.

Petteriä ja kokoomusta kismittää kun tämän asian joutuu pääministerimme Sanna Marin SDP:sta hoitamaan. Mahtaa kokoomuslaiset kiehua.

Äänestä

Pitäähän Petterillä jotain olla. Jotain pitää olla tekevinään mielipidemittausten vuoksi.
Ei ole mitään mandaattia neuvotella mistään. Käy tapaamassa puoluekavereita.

Äänestä

Hyväveljelässä on jo sovittu, että Kokoomus voittaa tulevat vaalit, vaikka kansa äänestäisi ketä.

Äänestä

No jopas oli kommentteja, kyllä sinne Venäjälle taas lähtee neuvottelemaan Ano ja Rasumus Paludan Putinin kanssa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

neuvottelemaan oppositioedustajana Suomen liittymisestä Natoon?

Mitä tämä ko. asia vie häntä eteenpäin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu