Eroakirkosta-palvelun taustalla ovat vapaa-ajattelijat.
Se on kuitenkin vain eräs osa toimintaa. Me teemme lausuntoja viranomaisille, laadimme kansalaisaloitteita, julkaisemme lehteä, teemme vaalikoneita, paikallisesti vaihdellen on erilaista toimintaa jne. Tavoitteemme on levittää uskonnoista vapaata maailmankuvaa ja kumota uskontojen etuoikeudet laissa.
Jos haluat mukaan, löydät hakemuslomakkeen osoitteesta https://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi
Vapaa-ajattelijoihin liittymisestä
8
129
Vastaukset
- Anonyymi
Tässä hyvä keskustelu aiheesta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17255311/kirkkoeroja-ajavien-vapaa-ajattelijoiden-maara- Anonyymi
Siitä ketjusta puuttuu liittymislinkki.
- Anonyymi
Eivät liene vapaa-ajattelijat kummoisessa huudossa, vuodesta 2010 jäsenmäärä lähes puolittunut:
http://www.ateistit.fi/uutiset/uuti180503.html- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Olemme ilmeisesti samaa mieltä siitä, että meitä on liian vähän.
Aiemmin olet sanonut ettei vapaa-ajattelijoiden määrällä ole merkitystä kunhan tavoitteet toteutuvat.
Nyt kerjäät jäseniä jopa täällä.
Melkoinen takinkääntäjä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aiemmin olet sanonut ettei vapaa-ajattelijoiden määrällä ole merkitystä kunhan tavoitteet toteutuvat.
Nyt kerjäät jäseniä jopa täällä.
Melkoinen takinkääntäjä.Eihän tuossa mitään ristiriitaa ole. Jäsenet eivät ole itseisarvo ja tavoite sinänsä. Tavoite on kirko ero valtiosta. Jäsenmäärän nousu voi auttaa siinä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän tuossa mitään ristiriitaa ole. Jäsenet eivät ole itseisarvo ja tavoite sinänsä. Tavoite on kirko ero valtiosta. Jäsenmäärän nousu voi auttaa siinä.
Silloinhan siinä juuri ristiriita onkin.
- Anonyymi
Suomen poliittiseen järjestelmään kuuluu mm eduskunnassa oletusarvoisena pidettävä kansalaisjärjestöjen ääni ja toiminta. Jäsenmäärän nousu voimistaa ääntä ja sen kuulemista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741114
- 751111
- 481004
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104958- 51935
- 33717
- 49704
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607- 50590
Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118557