Saksan ihmeellistä venkolua Ukrainan tukemisessa...

Anonyymi

SSaksa kuvittee ettei tuollaisella itsekäällä ja idiootimaisella käytöksellä ole mitää seurannaisvaikutuksia !
Minulla on oollut useta Mersuja, voisimpa sanoa jo 30 vuotta olen ollut ns. Mersumies.
Muuta nyt sanon että Mersujen osto loppu tähän en itselleni ja firmalleni tule hankkimaan enää ainuttakaan Mersua, se on nyt varmistunut. Sen verran pistää vihaksi tuo Saksan idioottimainen energia paletti. Mukamas ollaan niin ilmastoystävällisiä ja kuitenkin tuprutellaan enemmän kivihiiltä kuin ennen ns. ilmastotalkoita.

Saksa on ehdottomasti suurin syyllinen nyt käytävään sotaan, jossa ratkaistaan tulevan Euroopan tulevaisuus demokrationa jota nyt Ukraina yksin puolustaa.
Saksa sanoo ettei voi toimittaa aseita, kun ei muka ole. Se on silkkaa valhetta ! Saksa voisi vaikka koko asevoimien kaluston siirtää Ukrainaan, sillä mikä maa uhkaa paskaSaksaa sodalla. Kysyn vaan ?
Saksa kulkee siivellä siipeille ja maksattaa kaikki laskunsa mulla mailla.
Tuo paskaSaksa antoi korkeimman kunniamerkin Jyrki The Cash Kataiselle koska tuo typerys kuvitteli saavansa kunnioitusta, paskat sai; pilkka naurua selän takana Saksa ajatteli " Ompa höynäytettävä puupää Suomen Pministerinä.

13

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järjenhäivän hiipumisen osoitus myös ydinvoimasta luopuminen.

    • Anonyymi

      Sitä ihmettelen että eikö voisi käynnistää muutamaksi vuodeksi alasajettuja ydinvoimaloita...
      Todella merkillistä kun vain tuetaan Putlerin sodankäytiä.

    • Anonyymi

      Saksalainen Contimental ei lähde venäjältä koska muuten bisnekset kärsii.

      • Anonyymi

        Äläpäs vääristele asioita. Continental nimenomaan sanoo, että päätös ei perustu voiton tavoitteluun.
        "Continentalin mukaan tuotannon uudelleenkäynnistämisessä on kyse työntekijöiden suojelemisesta.
        – Työntekijöillemme voi koitua vakavia rikosoikeudellisia seuraamuksia, mikäli emme vastaa paikalliseen kysyntään, yhtiö toteaa tiedotteessaan.
        Continental ei täsmennä, mitä mahdollisia syytteitä sen työntekijät voisivat saada.
        – Suojellaksemme Venäjällä olevia työntekijöitämme syytteiltä, käynnistämme tarvittaessa väliaikaisesti rengastuotannon paikallisia markkinoita varten Kalugan rengastehtaalla, tiedotteessa kerrotaan."

        Nokian renkailla on todennäköisesti sama tilanne, tehtaan johtajat saattavat joutua vankilaan, elleivät tee niinkuin venäläiset sanovat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Äläpäs vääristele asioita. Continental nimenomaan sanoo, että päätös ei perustu voiton tavoitteluun.
        "Continentalin mukaan tuotannon uudelleenkäynnistämisessä on kyse työntekijöiden suojelemisesta.
        – Työntekijöillemme voi koitua vakavia rikosoikeudellisia seuraamuksia, mikäli emme vastaa paikalliseen kysyntään, yhtiö toteaa tiedotteessaan.
        Continental ei täsmennä, mitä mahdollisia syytteitä sen työntekijät voisivat saada.
        – Suojellaksemme Venäjällä olevia työntekijöitämme syytteiltä, käynnistämme tarvittaessa väliaikaisesti rengastuotannon paikallisia markkinoita varten Kalugan rengastehtaalla, tiedotteessa kerrotaan."

        Nokian renkailla on todennäköisesti sama tilanne, tehtaan johtajat saattavat joutua vankilaan, elleivät tee niinkuin venäläiset sanovat.

        Minkälaisia vakavia seurauksia ukrainalaisille tällä hetkellä aiheutuu?


    • Anonyymi

      Suomi sentää osallistuu Ukrainan sotaan ihan kiitettävällä tavalla. Aselähetys ammuksineen on taas matkalla Ukrainan näyttelijä-klovnin iloksi. Ei sotaa noin vaan voi lopettaa, ja siinä Suomi kyllä auttaa.
      Saksa se vaan ajattelee oman kansansa parasta. Suomen ei sellaista tarvitse tehdä, rikkaalla maalla on varaa kaikkeen, jopa sodan tukemiseen. Tietysti intoa on myös saada sotaa omaankin maahan, jotta työttömillä on jotakin tekemistä.

      • Anonyymi

        Kun Saksalta puuttuu raaka-aineet ja sen jalostukseen tarvittava energia, niin saksalaismerkit katoavat myyntitilastoista ja miksei valmistustilastoistakin. Laittaa miettimään vähemmästäkin.


    • Anonyymi

      Saksassa tiedetään, että Selenski on jutsku ja tyylipuhdas impperialistin sätkynukke.
      Veri-dollareilla valtaan nostettu.

      • Anonyymi

        Mutta Selenski osaa soittaa pianoa siittimellä..mites Joe ja Olaf


      • Anonyymi

        Eikö saksalaiset vieläkään tykkää jutkuista.


    • Anonyymi

      Joku alkaa tajuamaan...

    • Anonyymi

      Saksa on itse imperialisti.
      Miksi se muuten valtasi Suomen?

      Siistimmin kuin Ukrainan rähinä?

    • Anonyymi

      Sinulla perspektiivi ei yllä mersun nokkaa pidemmälle, Saksa ajattelee katastrofia mikä seuraa taloudelle ja sitä kautta ihmisille esimerkiksi kaasun loppumisesta. Sinä olet itsekäs, eikä tuolla asenteella sinusta olisikaan mihinkään päättävään asemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      184
      5055
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1701
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      126
      1490
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1393
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1100
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      299
      957
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      191
      926
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      770
    Aihe