Maria ja pyhimykset

Anonyymi

Miten koette, että edesmenneet ihmiset, kuten neitsyt Maria ja pyhimykset, ovat vastanneet rukouksiinne?

Mitä katolisuus opettaa vainaja- ja tietäjähengistä?
Raamatussahan on selvä kielto olla tekemisissä sellaisten kanssa.

Ilmeneekö katolisuudessa niin paljon demoneja juuri sen takia, että ei olla otettu raamatun varoitusta todesta, vaan on käännytty henkien ja vainajien puoleen ja osoitettu niille rukouksia?

Raamattuhan käskee rukoilemaan Isää Jeesuksen nimessä.

5

899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastaa rukouksiin olemalla pyhä, autuas, turvallinen ja empaattisen. Ylläpitää ja levittää hyvää mielialaa ja autuutta autuudestaan.

      Sellaisia eivät ole demoni miehimykset, jotka pyrkii valloittamaan ja pakottamaan sekä elämään vastoin tervettä järkeä. Demonit vastaa rukouksiin teoin. Autuas Neisyt olemalla autuus ja valo ja rakkaus.

      • Anonyymi

        Minkä perusteella uskoit, että se oli Maria eikä mikä tahansa henki?

        Okkultismissa ollaan koko ajan yhteydessä positiivista mieltä aiheuttavien henkien kanssa, jotka kuitenkin ovat pahuuden henkivaltoja. Ihmiset eivät vain näe sitä, ennen kuin tulevat uskoon, koska henget pettävät ihmisiä.

        Raamattu kertoo selvästi, että saatana esiintyy valkeuden enkelinä. Juuri siksi raamattu varoittaa olemasta henkiin ja kuolleisiin yhteydessä. Miksi teet vastoin Jumalan sanan varoitusta...?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minkä perusteella uskoit, että se oli Maria eikä mikä tahansa henki?

        Okkultismissa ollaan koko ajan yhteydessä positiivista mieltä aiheuttavien henkien kanssa, jotka kuitenkin ovat pahuuden henkivaltoja. Ihmiset eivät vain näe sitä, ennen kuin tulevat uskoon, koska henget pettävät ihmisiä.

        Raamattu kertoo selvästi, että saatana esiintyy valkeuden enkelinä. Juuri siksi raamattu varoittaa olemasta henkiin ja kuolleisiin yhteydessä. Miksi teet vastoin Jumalan sanan varoitusta...?

        3. Moos. 19:31 Älkää kääntykö vainaja-ja tietäjähenkien puoleen; älkää etsikö heitä, ettette tulisi heistä saastutetuiksi. Minä olen Herra, teidän Jumalanne.

        2. Aik. 33:6 Myös pani hän poikansa kulkemaan tulen läpi Ben-Hinnomin laaksossa, ennusteli merkeistä, harjoitti noituutta ja velhoutta ja hankki itsellensä vainaja-ja tietäjähenkien manaajia; hän teki paljon sitä, mikä on pahaa Herran silmissä, ja vihoitti hänet.


        Raamatun mukaan meidän tulee kääntyä asioissamme Isän ja hänen Poikansa puoleen:

        Jes. 45:11 Näin sanoo Herra, Israelin Pyhä...: Kysykää tulevaisia minulta

        Matt. 6:9 9 (Jeesus sanoi:) Rukoilkaa siis te näin: Isä meidän, joka olet taivaissa! Pyhitetty olkoon sinun nimesi; 10 tulkoon sinun valtakuntasi; tapahtukoon sinun tahtosi myös maan päällä niinkuin taivaassa; 11 anna meille tänä päivänä meidän jokapäiväinen leipämme; 12 ja anna meille meidän velkamme anteeksi, niinkuin mekin annamme anteeksi meidän velallisillemme; 13 Äläkä saata meitä kiusaukseen; vaan päästä meidät pahasta, sillä sinun on valtakunta ja voima ja kunnia iankaikkisesti. Amen.


    • Anonyymi

      Pyhimyksiltä pyydetään esirukouksia - he eivät varsinaisesti itse pysty toteuttamaan rukouspyyntöjämme, vaan vievät ne puolestamme Jumalan eteen. Aivan kuten esirukous elävienkin kohdalla toimii. Pyhät ovat katolisuuden mukaan yksinkertaisesti ihmisiä, joiden kirkko uskoo olevan taivaassa (meistä kaikista on tarkoitus tulla loppuviimein pyhiä). Kristittyjen ykseys ulottuu kuoleman tuolle puolen, ja siksi pyhimyksiksi tunnustettujen, esimerkillisten ihmisten esirukousten pyytäminen on hyvin suotavaa. Olen pyytänyt monien pyhien esirukouksia, ja saanut todellakin ihmeellisiä vastauksia. Mitä tulee siihen, ovatko vastaukset todella Jumalasta lähtöisin, niin Kristus itse sanoo, että hedelmistään puu tunnetaan. Hengen hedelmää ovat rakkaus, ilo, rauha, kärsivällisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, lempeys ja itsehillintä.

      • Anonyymi

        << Pyhimyksiltä pyydetään esirukouksia <<

        Raamattu on selväsanainen; älkää kääntykö vainaja- ja tietäjähenkien puoleen.

        Toisekseen; ihmisestä ei tule koskaan mitään pyhimystä. Olemme pyhiä yksin Jeesuksen sovitustyön tähden, vanhurskautemme on pelkkää lahjaa. Ihmistä ei kuulu korottaa. Eikä Raamattu opeta, että ihmiset taivaasta edes vastaisivat. Miksi he edes niin tekisivät, Jumalan valtakunnasta käsin ja vastoin Jumalan tahtoa ja käskyä..???

        Eksyttävät henkivallat voivat kyllä vastata ja esiintyä meille minä vain. Niin näemmä sinullekin on käynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      259
      3251
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1799
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1473
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      138
      1332
    5. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1304
    6. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1278
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1082
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1055
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1018
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      977
    Aihe