Vihaan miehen perhettä

Anonyymi

Pohjois-afrikkalainen on puolisoni ja jatkuvasti pitää lähettää rahaa perheelleen. Tämä tarkoitti sitä, että minä joudun menemään täysipäiväiseen työhön, kun lapsi oli 1v. Joka kk lähtee vähintään 200€, vaikka miehellä itsellään on ulosotossa isohko summa velkaa. Olen nyt tehnyt töitä 6v ja huomaan olevani katkera siitä, että en voinut olla lapsen kanssa enemmän, kun hän oli taapero. Samaan aikaan siellä laiskat naiset on vaan kotona. Olen tosi katkera ja vihaa heitä. Muuta osaa kuin lypsää rahaa, nollaihmisiä koko miehen suku! Paska elämä nykyään, olen niin väsynyt. Vtu kun osaisin arabiaa haukkuisin ne niljakkeet.

10

1331

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tämä kirjoitus olisi totta,nin voisi sanoa,että rakkaus voi tehdä pahaa!

    • Anonyymi

      Eikö afro mene töihin tai palaa kotikylään?

    • Anonyymi

      Ikävä kyllä on totta. Terveisin AP:/

    • Anonyymi

      Ymmärrän, että tuo voi v.tuttaa. Tuo sama tilannehan ei kosketa pelkkää Pohjos-Afrikkaa, eikä pelkkiä miehiä. Vois melkein sanoa, että valtaosassa maailmaa odotetaan ulkomaille lähtevän lapsen lähettävän rahaa vähintään vanhemmilleen. Monin paikoin lapset tehdään turvaamaan omaa vanhuutta ja se vanhemmille lähetetty raha on itsestänselvyys. Jos tuon haluaa välttää niin sitten kannattaa pitäytyä maissa, joiden kulttuuriin tuo tapa ei kuulu.

      Tuo ylempi ei tietenkään sinun v.tutustasi vähennä. Fakta kuitenkin on, että olet ihan itse miehesi valinnut ja todennäköisesti myös tuon tilanteen tiennyt. Ikävä kyllä tuo täytyy joko hyväksyä, yrittää neuvotella asiasta tai sitten vaan erota.

    • Anonyymi

      Kokeile Googlen kääntäjää, tosin harvemmin tulee ymmärrettävää tekstiä, mutta hauskaa kuitenkin. Otan osaa ylimääräisen rahanmenon vuoksi, mutta usein vastaavanlainen tilanne on myös ihan suomalaisissakin suhteissa, kun entisille kumppaneille maksellaan elatusmaksuja.

    • Anonyymi

      Laske vihastasi irti ja ota oma elämä haltuusi!Eli eroa.Lopun ikäsi lähetetään rahaa sinne toiselle perhelle kotimaat euroopan ulkopuolelle maat.Usein miten se on se ydin perhe joka uskonon mukaan litto sovittu ja ei tällä näy kirjoissa kansissa: Ei koko euroopassa. Esim. Irak. Thaimaa,( budha), Intiako Hindut jne..Turkki ei hyväksy uskonto litoja.( mutta uskonossa se on vahvin ja pyhä märätyillä aluella,lähellä vuoristoa)

    • Anonyymi

      Minut ryöväsi myös exän perhe. Ei mitään kunnioitusta Eikö kiitollisuutta heidän puoleltaan vaan nauroivat minulle, kun olin niin helppo. Eron jälkeenkin tämä afrikkalainen mies yritti painostaa ja syyllistää kertomalla miten ahne olen, kun en Lähetä rahaa hänen suvulleen.

      • Monet afrikkalaiset yhteiskunnat ovat kollektiivisia. Kun menet naimisiin miehen kanssa, menet samalla naimisiin koko suvun kanssa. Siinä mielessä ajatus itsekkyydestä on täysin ymmärrettävä.
        Se, että et saanut kunnioitusta on selvää, koska ilmeisesti olet suomalainen eli länsimaalainen nainen, jotka ovat lähtökohtaisesti monissa maissa häpeällisiä. Monessa maassa esimerkiksi Pohjois-Afrikassa hävetään sitä, että joutuu menemään länsimaalaisen kanssa naimisiin ja tärkein syy siihen on raha - ihan sama mitä sinulle on kerrottu. Ainoa syy on raha.


    • Anonyymi

      Ihan tyypillinen tilanne, kun avioituu Afrikan mantereelta tulevien kanssa.

    • Anonyymi

      Tämä juttu ei ehkä ole tosi, mutta se voisi olla. Useimmissa tapauksissa ainoa syy mennä länsimaalaisen kanssa naimisiin on raha, koska länsimaalaisen kanssa on häpeällistä mennä naimisiin. Pohjoisafrikkalaisissa RAI-lauluissa tämä on ollut aikaisemmin teema. Pyydetään anteeksi suvulta tai äidiltä, että joutui menemään naimisiin länsimaalaisen kanssa rahan takia.
      Se mitä sinulle on ennen avioliittoa kerrottu on vain keino saada sinut naimisiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      288
      5933
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      44
      3479
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2690
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2131
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      95
      1686
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1087
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      991
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      134
      905
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      9
      885
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      844
    Aihe