Monet itseään kohtuullisen fiksuina pitävät kristityt ajattelevat tulisen järven kuvaavan Ilmestyskirjassa loputonta liekkimerta, johon ihmisiä viskataan ikuisiksi ajoiksi kidutettavaksi.
He eivät kuitenkaan ajattele Jeesuksen olevan vuohieläinten alaheimoon kuuluvan nisäkkään poikanen eikä Afrikan savanneilla elävä suurikokoinen kisaeläin.
Tämä patologinen ristiriita heidän Ilmestyskirjan tulkinnassaan ei heidän mielestään ole kuitenkaan mikään merkki patologisesta häiriötilasta heidän aivotoiminnoissaan.
Idiotismi on hiukan kuin tajuttomuustila: idiootti sen enempää kuin tajutonkaan ei ole tietoinen omasta tilastaan.
Ilmestyskirjasta
4
53
Vastaukset
- Anonyymi
Satuin äsken kauppareissulla tokaisemaan kassaneidolle että en minäkään elä pelkästään pyhällä hengellä vaan ruista ja muuta mättöä sieluni temppeli tarvitsee jotta tässä maailmassa olisin. No, vaeltakaa elämänne parhaimman tietonne mukaan. Oblivion stout
- Anonyymi
Helvetti on todellinen ja uudessa maassa sinne joutuu hyvin mitättömistä syistä kuten pelkuruus johtuen. En tiedä miksi.
Kristinusko ja Islam ovat helvettiin kutsuvia uskontoja jos ei pidä kiinni suurimman Messiaan kuten Kristuksen ja Mahdin nimistä, vaan päättää sooloilla lahkoissa.
Mahdi on Jumalan lähettämä suurin mahdollinen hyve, josta ei saa luopua tai jota ei saa valheellisesti torjua. Itse esim. Olen kaiken edistymiseni edistynyt Mahdin nimeä käyttäen.
Joka hylkää Mahdin nimen ja valitsee kultin on vaarassa mennä helvettiin.Jeesus on ainoa tie Jumalan luo. Ei ole muuta tietä.
Juutalaisten Jumala on ainoa Jumala. Ei ole muuta Jumalaa. Kaikki muut jumalat ovat ihmisten keksimiä epäjumalia. Raamattu kertoo totuuden pelastuksesta uskomalla Jeesukseen. Jeesus on tie, totuus ja elämä.
Ottamalla hänet vastaan elämäämme me pelastumme.
- Anonyymi
Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa. Ei uskovia, pyhiä, hyviä, uskollisia, vaan MAAILMAN.
Tämä on evankeliumi, ja tästä ei kukaan piittaa tai kukaan ei tähän usko.
Miksiköhän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad821310- 44938
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että362767- 132720
- 53683
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116656- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38615- 76602
- 56594