Olen juonut päivittäin kermaa 2-5 desiä päivässä 10 vuoden ajan, kysyin lääkäriltä että miten on mahdollista kun juon kermaa niin nivelvaivat ja tulehdukset on poissa? Vastaus on kerman tärkeät proteiinit ja rasvat.
Ennen kermakuuria oli vaikka mitä tautia kehossa, nyt ei mitään vikoja.
Juokaa siis kermaa päivittäin se auttaa ja on terveellistä.
Ennen kermakuuria oli vaikka mitä tautia kehossa, nyt ei mitään vikoja.
Juokaa siis kermaa päivittäin se auttaa ja on terveellistä.
Vastaukset 33
Vanhimmat
On tosi hyvää, mutta kohteliaasti kysyn kolesteroli arvojasi.
Antti Heikkilä lääkäri kertoi että ennenvanhaan ei ollu kevytmaitoa, ja kaikki oli laihoja. Kun tuli kevytmaito alkoi monet olla vatsakkaita.
Juot enemmän kermaa päivässä, kuin mitä meikäläinen juo maitoa 3-4 päivässä.
Jospa kyse on siitä, että jokin vaivoja aiheuttava elintarvike on jäänyt pois ruokavaliosta? Kun siis energiasta enin osa tulee kermasta. Itsellä oli 15v - 25v pahoja nivelkipuja. Reumaa ei tutkimusten mukaan ollut. Kun jätin punaisen lihan pois, ovat kivutkin olleet poissa. Maitotuotteita ja linnun lihaa siedän. Ruokavaliot ovat yksilökohtaisia, mikä sopii hyvin yhdelle ei välttämättä sovi toiselle.
punaisenlihan...onko muunkinväristä lihaa?
kalan lihaako tuo tarkottaa?
Niin tekee naapurimummot, mutta ensin syövät voita.
Olenkin ihmetellyt kun niillä on niin vähän ryppyjä
Aivan, ennenvanhaan ollut paremmat ruoat voi, maito, viljaakaan ei ole myrkytetty, jne...
Tosin nykyään ei kannata ostaa Valion tai Arlan tuotteita, ne on myrkytettyjä...
joo,vähän sama juttu.30v.olen juonut erilaisia alkoholijuomia ppäivittäin 3-6 litraa.ei tunnu vaivat nivelissä eikä etenkään nupissa.kaikki kaverit soittelee vertaistukea kun olen näin hauska.ainut haittapuoli on se että viina on halpaa,mutta ryyppääminen kallista.
Uskon sinua. Alkoholin voimalla kivut katoaa eikä päivän uutiset päätä rasita.
Olen itse nähnyt alkoholin tappavat ja tuhoisat vaikutukset äärestä. Juopot Ryssänmaalle!
Terv. taas täältä fyysiseltä 61330-Koskenkorvalta.
no+kai+jonkunverran+huumoria+ymmärrät?+ja+kossusta+en+tykkää,haisee+ja+maistuu+entisajan+kopiointilitkuille.lähinnä+4,5%+ja+olusta.
On se totta, todettiin että ne jotka ei ryyppää valittaa aina jotain kaikenlaisia vaivojaan, jota ryyppyveikoilla ei ollu ollenkaan
Mitä vikaa kopiointilitkussa on?
Uutiset on terveyshaitta, olo on parempi jos ei seuraa uutisia ollenkaan, ja tämä on siis tieteellisesti todettu asia.
Lähes 70 vuotta olen selvinnyt ilman pahoja tulehduksia maitoa tai kermaa juomatta.
Mitä pääasiassa syöt?
Viinaa ja kessua.
Kahvi ei ole oikein kunnon kahvia, ellei laita kermaa; ja se kaupan kevytkermakin on sitä vanhaan ihimisten "lurijukermaa".
Juha Mieto pilaa mämmin kevytmaidolla.
Konjakki on kyllä huomattavasti parempaa sairauksien hoitoon kuin läskien käyttämä kerma!
Olen kerran lusikallisen jotakin Monopolia niellyt..hyissaat..
Joidenkin lähteiden mukaan fermentoidut eli mikrobikypsytetyt maitotuotteet ovat aikuisille ihmisille tervellisimpiä. Piimä, viili, juusto ja rahka esimerkiksi ovat fermentoituja. Goudajuuston arvellaan toimivan jopa probioottien lähteenä, goudan hyvät mikrobit ovat myös suolistolle suotuisia. Kefiiri on myös pätevää, sitä vaan nykyään on vähemmän tarjolla kaupoissa.
Varamaan ihan toimiva neuvo. Ennen Pohjois-Karjalassa kovaa metsurin työtä tekevät nuoret miehet söivät joka päivä reilusti voita, makkaraa, rasvaista maitoa ja polttelivat tupakkia päälle. Heiltä katosivat kaikki fyysiset vaivat vuosikymmenessä. He lepäävät nyt maan povessa kirkkojen mailla.
Valion asidofilus piimää juon puoli litraa/pv.
on hyvää ja pehmeää.
Kermaa juotu nyt 40 vuotta päivittäin2 desiä / päivä.
En oo läski vaikka juonkin tuota nektariiniä ja lääkärikin hämmästeli kuntoani ikäisekseni.
Sano8n juovani kermaa ja sätkää poltan,meni hiljaiseksi
Missään muualla maailmassa ei ole enää hitleriläistä valtaa hallitsemassa paitsi Suomessa,,, ja ehkä UKRAINA, mutta ukrilassakin he on omaa kansaa... suomessa on ulkomaalaisten hitleriläinen RKP-lahtarit vallassa joka rasistisesti tappaa suomalaisia "alempaakansaa" jo yli 100 vuotta, ja he tekee sen mm myrkyttämällä ja pilaamalla ravinnon.
Ei kaupasta enää löydä montaakaan tuotetta joka olisi terveellinen, vaan kaikenlaisia lisämyrkkyjä niihin on sotkettu...
ja kansan rahat siirtyneet ååå eri kielellä puhuville.... ååå....?
Ior Bock ei juonut kermaa vaan omaa spermaa
Ja henki lähti siltäkin.
Murhattiin
kaalisoppa borssikeitto vodkaa
Nykylääke- ja ravintotiede on suunniteltu palvelemaan suuria lääkevalmistajia. Tavoitehan on myydä mahdollisimman paljon lääkkeitä ja saada maksimivoitot. Ei mitään tekemistä varsinaisen terveyden kanssa. Ikivanhat opit ja isoäitien/isien menetelmät toimivat varmasti nykyään paremmin kuin nykytrendit.
Joitko valion kermaa?
tarjosin harakalle ja variksille mämmiä ,mutta eivät syöneet siitä päättelin
en syö enää itsekkään ikinä koska siinä on muunneltu siirappi joka on myrkkyä.
täytyy tehdä itse .