Myönnetään, hieman epämääräinen ja aina tapauskohtainen kysymys... Olemme myyjän kanssa kasanneet biilin ja alkaneet vääntämään hinnasta. Minulta menee siis vaihdokki liikkeeseen ja loput käteinen rahoitus.
Minkälaisia kokemuksia & tuloksia teillä on tinkaamisesta uuden auton ja lisävarusteiden hinnassa? Peli on kovaa ja katetta pitää myyjän saada, mutta tuntuu kyllä omituiselta, että myyjä ei lähde tiputtamaan *yhtään* hintaa, ja kaikista vipstaakeista kehtaa pyytää prikulleen listahinnan. Jotain lämpenemistä vaihdokin arvossa on, mutta tuo, että uudesta varusteistä ei senttiäkään alennusta... Wtf?
Kiitos vinkeistä!
Minkälaisia kokemuksia & tuloksia teillä on tinkaamisesta uuden auton ja lisävarusteiden hinnassa? Peli on kovaa ja katetta pitää myyjän saada, mutta tuntuu kyllä omituiselta, että myyjä ei lähde tiputtamaan *yhtään* hintaa, ja kaikista vipstaakeista kehtaa pyytää prikulleen listahinnan. Jotain lämpenemistä vaihdokin arvossa on, mutta tuo, että uudesta varusteistä ei senttiäkään alennusta... Wtf?
Kiitos vinkeistä!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei tietenkään tule alennusta, kun tyrkkäät vanhaa peltilehmääsi vaihdossa. Jätä peltikasa kotiin ja tilanne on ihan toinen.
Autoliikkeet ovat onnistuneet hienosti siinä, että vaihtokauppaa tehtäessä ainoa asia, jossa on neuvottelemista, on vaihdokin hyvityshinta.
Kannattaa purkaa kauppa kylmän rauhallisesti kahteen osaan: uuden hinta varusteineen ja vanhan autosi hyvityshinta.
Älä anna automyyjän viedä keskustelua välirahan asteelle; silloin unohtuu se tärkeä asia, että se listalle painettu uuden auton hinta on ohjevähittäishinta. Eli korkein mahdollinen hinta.
Lisävarusteiden listahinnat ovat vielä kokonaan toinen juttu. Jos ostaja lopulta päättää ottaa jonkin lisävarusteen, autoliikkeen todennäköisesti kannattaa se myydä vaikka 70 %:n hinnalla listahinnasta. Siitäkin se saa vielä lisäkatetta tekemäänsä kauppaan. Verrattuna siihen, että ostaja päättääkin olla ottamatta ko. lisävarusteen korkeasta hinnasta johtuen.
Eli ensin kysymään, mitä uusi maksaa. Kun siitä on saatu se ns. viimeinen hinta, sitten vaan esim. kertomaan, että metalliväristä vaikkapa 2000 euron lisähinta (huom, lisähinta! maali siinäkin vakiomallissakin on!) tuntuu paljolta, mutta 1500 euroa siitä voisin vielä jotenkin maksaa. Ja kun taällä tavalla on uuden hinta tarvittavine varusteineen selvillä, kysymään rohkeasti, minkä arvoisena pidätte tätä kolme vuotta vanhaa teidän edustamaanne ja teillä merkkihuollettua vaihtoautoa.
Siinä sitten saadaan vaihdokille sen todellinen hyvityshinta selville. Ja se kyllä lopettaa monien kohdalla sen ainaisen itsepetoksen hyvin hintansa säilyttävästä merkistä...
Mutta tämä on sitä realismia. Asioista on puhuttava niiden oikeilla nimillä. Siinä sitten voi puntaroida, kannattaisiko se hyvä ajopeli myydä itse 2000 - 3000 parempaan hintaan yksityiselle.
..asiaan kuuluvaa, mutta kuulinpahan tänään puoli vahingossa kun merkkiliikkeen myyjä sanoi eläkeläis pariskunnalle 8500e arvoisessa vaihtoautossa olevan 900e tinkivaraa. Enpä olisi uskonut. Tosin pariskunta oli jo omansa ostanut ja kyseli autosta tutuilleen. Onko totta, että näin paljon tullaan vastaan?
...auton voi hakea vaikka toisesta päästä Suomea jos kauppahinta on sopiva. Kannattaa nähdä vähän vaivaa, ja pyytää tarjousta useammasta kuin yhdestä liikkeestä, joka myy haluamaasi merkkiä/mallia...
Talvirenkaat rengasliikkeestä, koosta riippuen 4 kpl noin 250.- euroa ja siitä ylöspäin, peltivanteet samalla, alkaen 30.-/kpl.
Lohko pistoke alkaen 250.- asennettuna..
Radio asennettuna alkaen 200.-
jne.
Mutta, uudesta saa joko alennusta tai hyvitys vanhaan, se on makuasia, hiluvitkuttimista autoliikkeet eivät ilman eri tarjousta valitettavasti tingi.
Mitä olet ostamassa ja mistä??? Kyselykierros muualta yleensä autaa asiaan.
Autoliikkeet laskevat sen alennuksen suoraan siihen vaihdokin hyvityshintaan. Eli sen vaihdokin reaaliarvo alennus uudesta = liikkeen tarjoama vaihtohyvitys.
Pyydä vaikka erillinen tarjous ilman vaihtoautoa. Ja jostain muusta liikkeestä suora ostohinta vanhalle. Silloin saat selville, minkä verran oikeasti hyvittävät vanhastasi. Tai mikä alennus olisi, jos hyvitys olisi sama kuin toisen liikkeen ostohinta.