Kalassa olin tänään

Anonyymi

Sain kuusi siikaa. Olivat sellaisia 500 g sikoja.
Ihan hyvä saalis oli. Eilen tuli kaksi ja torstaina kaksi siikaa. Pian siian kalastus loppuukin ja sitten alan ahventa kalastamaan. Pari kuukautta olen pian siikaa onkinut ja olen saanut noin 30 kiloa siikaa.

Ihan hyvin mutta aikaa se on vienyt koska olen ollut meren rannalla yleensä 6-8 tuntia onkimassa. Työttömänä on aikaa ja voisi sen ajan kotonakin viettää tekemättä mitään. Haluan kuitenkin tehdä jotain enkä tykkää makoilusta.

Paljon on vanhoja eläkeläisiä ollut myös iikoja onkimassa, Tänäänkin oli yksi 70 v mies joka sai 5 siikaa. Se mies ollutkin aina lähes samaan aikaan onkimassa kun minä. Mut kalastus on mukava harrastus ja kalata saa hyvää ruokaa.

13

195

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siika-aika. kai sitä pitäs mennä lahden rannoille jos jostain löytys sopiva sopukka.

    • Anonyymi

      300kg tuli verkoilla silakkaa. täh tuli 1 tai 2 siikaa. Toissapäivänä 150kg ahventa täh.

    • Anonyymi

      Jos joudut kuntouttavaaan et voi kalastaa

      • Anonyymi

        Mikä muka estää kalastamisen? Minäkin katson katiskat kotimatkalla töistä tullessa, menee vain muutama minuutti, kun poikkean katiskoilla siinä matkan varrella. Kotona sitten perkaan kalat fileiksi pakastimeen, osa heti savustukseen.


    • Anonyymi

      Tuollaisella ryöstökalastuksella kohta siiat loppuu kokonaan.

    • Anonyymi

      Pimeesti kalastaa ni jää jotain käteenki,ps paljonko maksat ämpärillinen silakkaa tai kun laitan savun.5000eur tienaan ku pimeesti myyn kalat ja ittellä on vehkeet. Osan aikaa maksoin veroja sit stop. Verotuksen kanssa ei kukaan tervejärkinen ole kalastaja.

      • Anonyymi

        Pimeät hommat on pimeiden hommia! Voihan sitä verotusta suunnitella ja käyttää vähennykset hyödyksi. Kyllä verottajan kanssa pärjää, kun on tervettä järkeä!

        Pimeistä myynneistä kärähtää helposti ja sitten tulee kallista. En suosittele!


    • Anonyymi

      Eilen 4 siikaa. Myin myös siikoja ja tienasin 80 euroa.
      Harmi kun ei kukaan osta haukee nimittäisn haukee tulis paljon viikon aikana. No ahventa pian voi alkaa kalastaa kunhan ne on kuteneet.

      • Anonyymi

        Kyllä hauki menee kaupaksi. On vaan monella ennakkoluuloja, mutta ihan hyvä ruokakala. Itse fileeraan hauet pakkaseen ja jauhan sitten lihamyllyllä niitä myöhemmin kalapihvien valmistukseen.


    • Anonyymi

      Kuhaa tullut kymmeniä kiloja.

      • Anonyymi

        Mutta löytyikö yhtään mateita ?


    • Anonyymi

      Yhden ahvenen sain viitenä peräkkäisenä päivänä pilkillä . Aikaa käytin yhteensä 8 tuntia . Ei kovin hyvä päiväpalkka.

    • Anonyymi

      Siian kalastus kausi alkaa olee ohi. Eilen sain 3 siikaa. Menen vielä huomenna saareen onkimaan. Rannasta alko tulee särkiä liikaa niin menen saareen ulommas merelle. Sitten se on siinä siika kausi ja alan pyytää ahvenia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe