Natovastaiset trollit noudattavata samaa lapsellista kaavaa.
"Jos liitytään, niin paha perii!"
Siis mitä tarkemmin?
"Käy huonosti"
Millä tavalla?
"Ei hyvää seuraa"
Eikö Natofobikot edes itse tiedä, mitä ajattelevat?
Voiko tyhmempää olla...
"Jos liitytään, niin paha perii!"
Siis mitä tarkemmin?
"Käy huonosti"
Millä tavalla?
"Ei hyvää seuraa"
Eikö Natofobikot edes itse tiedä, mitä ajattelevat?
Voiko tyhmempää olla...
Vastaukset 38
Vanhimmat
Johan taisi cian agentin natokiihottajan hermo pettää? Kaikki on vain tosia, mitä esitetään natonlitos haitoista!
Esitä edes yksi asia :)
Juuri tuollaisia tyhmät trollit ovat
Sinä tekareines olet tyhmä natokimanen. Jännite ja uhka itärajalle. Mitä maksaa? Elintason lasku kalliilla energialla ja raka-aineista. Olla kusetettu Naton juoksupojaksi!
Eli et osaa sanoa mitään, mutta höyry nousee korvista
hah hah hah
Typerät trollit jatkuu
Etkö cian kiihottaja osaa lukea??
Ei siis vieläkään muuta kuin typerää lätinää.
:)
Niin, nykyisessä suomessa asiaan perehtyvät ja asioista selvää ottavat - mm. Suomen eduskunta. Ovat joidenkin mielestä nato vastaisia ja trolleja yms.
Oletteko lainkaan selvillä kuinkapaljon natoon liittyminen maksaa, mihin siinä sitoudutaan ja paljonko kantahenkilökunnan määrän pitää lisääntyä jne. Paljonko naton sotaharjoitukset Suomessa lisääntyy yms. Jos ei aina ole suinpäin samaa mieltä on populisti, rasisti, trolli, "fobikko" tms.
Asioista pitää ottaa selvää ja KUUNNELLA myös erimielisiä mielipiteitä.
Suomessa voi päättää onko naton puolella, vastaan vai eikö halua muodostaa kantaa/ perehtyä koko asiaan. Venäjällä taas määrätään mitä mieltä olet asiasta - tai olet vankilassa
Suomen+pitää+lisätä+kantahenkilökunnan+määrää+ja+naton+hallintoon+väkeä.+
Natollahan+EI+ole+omaa+armeijaa+vaan+joukot+koostuu+jäsenmaiden+kyvykkyydestä+=+lisättävä+henkilökuntaa.+Asevelvolliset+EI+osallistu+konflikteihin+tai+rauhan+turvaamiseen.+
Tähän+arvioitu+summa+60miljoonaa/v.+Puolustusmenojan+vaadittu+taso+2%+BKTstä.+
Eläkkeet,+kriisinhallinta+(arvio)+rajavartiosto+0,3%+BKTstä.+
Siaintimme+ei+muutu+olemme+arvaamattoman+"suurvallan"+(pinta-alallisesti)+naapuri+ja+ensimmäinen+läntinen+natomaa+liittyessämme.+Tuleeko+maahamme+naton+tukikohtia,+ydinaseita+tms.+niitä+ei+hakuprosessissa+voi+tietää+eikä+rajata.
Täysin+ongelmatonta+ja+vailla+seurauksia+liittyminen+ei+tapahdu.+Kyllä+"rautaa+tulee+itärajalle"+se+on+varmaa,+kunhan+venäjä+taas+vaurastuu
Olemmeko "tyhmiä natovastaisia trolleja" jos EmmE kiimassa ryntää naton helmoihin, venäjä naapurinamme luultavasti pysyy ratkaisustamme huolimatta.
Natoon liittyminen ei suinkaan ole ongelmatonta ja ILMAISTA. Siksi hallituksemmekin asiaa pohtii ja selvittää. Tästä ei kansanäänestystä voi järjestää
Tää taas hullutus,kuin hulavanne?
Kokomus ja nedian natokima! Ei selvitetä hoittoja
Ei ole tolkkua tuossakaan. Luuletko monenkin ihmisen muuttuvan natovastaiseksi koska tuntee sinut sielunkumppaniksi :)
Jokainen täyspäinen tajuaa kahtjujen Nato bsykosin. Järki hävinnyt ja natokiima saanut silloin vallan,?
Tuomioja kertoi asian hyvin jenkkien radiossa!
Tuomioja elää vielä YYA sopimus maailmassa.
YYA oli Ylistys, Ymmärrys ja Alistumis sopimus.
Natovastaiset trollaajat vihjaavat johonkin epämääräiseen pahaan, joka siitä seuraisi ilman, että osaavat nimetä yhtään todellista uhkaa. Kyse on mitä ilmeisimmin vain omasta ahdistuksesta, tosiasiathan voi perustella.
Eniten tuntuu huolestuttavan Venäjä, vaikka juuri sen takia Suomi on liittymässä natoon.
Ajatus kaupan vähenemisestä on pötyä koska Venäjä käy kauppaa natomaiden kanssa enemmän kuin Suomen. Myös energiaa virtaa esimerkiksi Saksaan ihan niin paljon, kuin Sakasa on halukas ostamaan.
Muiden suhteiden huononeminen sekin on pötyä. Putin on erinomaisen hyvää pataa Erdoganin kanssa, vaikka Turkki myy aseita Ukrainaankin.
Sotilaallisen uhan lisääntyminen ei kestä kriittistä tarkastelua. Sotilaallien uhka on toteutunut vain maissa, jotka eivät ole natossa. Venäjä on NATOn perustamisen jälkeen taistellut Koreassa, Vietnamissa, Unkarissa, Tsekoslovakiassa, Afganistanistanissa, Etelä-Ossetiassa, Tsetseniassa, Georgiassa ja jopa Viroa ne ovat yrittäneet estää irtautumasta IVYstä.
Venäjän käymiä sotia tai tekemiä sotatoimia on viitisenkymmentä kappaletta NATOn perustamisen jälkeen. Moni niistä on Euroopassa, mutta yksikään ei ole koskenut NATOmaata. Se on tilastollisesti merkittävää ja voidaan siksi sanoa ettei Venäjä hyökkää NATOmaahan.
Siis sotilaallista uhkaakaan ei natoon liittymisessä ole.
Mikä siis mättää?
Voi natokimanuijat! Eikö elintason lasku ja kallis energia/raka-ainet ja itä uhkkan kasvu ole pellet mitään?
Nato vielä maksaa vitusti. Lukuharjoituksiin natokimaset!
"Siis sotilaallista uhkaakaan ei natoon liittymisessä ole."
Jos olet noin varma niin kerrotko sitten esim Jos Putin kysyy kenraaliltaan mitä pitäisi tehdä kun Suomenlahden molemmin puolin on Nato maa. Voisitko kertoa mitä kenraali vastaa jotta Pietarin meritie olisi avoin, ei Naton hallitsema!!!
Halvalla Venäjä my öljyä ja kaasua natomaille. Ei nato nosta hintoja.
Jos ja jos.
Entä jos ei?
Jossittelu on juuri sitä epämääräistä uhkaa, jota et pysty millään osoittamaan oikeaksi.
Jos Venäjä hyökää USAan koska se on natomaa?
Jospa ei ole hyökännytkään.
Niinpä :D
Ja sinä voitit mennä kirjoituskurssille, eikö Pietarissa ole trolleille omaa kielikoulua, vai jäitkö luokalla? Nyt kun on Putella hätä niin sinäkin kelpaat trolliksi.
Mitä hourit? Euhan lopettaa ostamisen ja maksaa sikahintaa Usalle ja muille.
Marinkin huutaa naama punaisena,että halvasta Venäjän öljystä sirryttävä heti Usen sikahinta öljyyn?
Ei isot EU-maat lopeta fossiilisten polttoaineiden ostamista Venäjältä.
Isot maat ei tee toimia, joista on haittaa niiden omalle kansantaloudelle.
Kun lähdetään jossittelemaan, niin mitä jos trollit joutuvat oikeuteen hyökkäyssodan tukemisesta?
Putin ei elä ikuisesti ja joku pitää saada vastuuseen. Miksei sitten väärän tiedon levittäjät?
Mitä sinä natokiima-apina puhut hyökkäyssodan tukemisesta? Sitähän tekee natokiimaset.. Natoon liittymällä Suomesta tulee natouhka Venäjälle.
Näahän natokimaset vielä seinähulluja,typeryksiä!
Tuomiojakin on jonkinlaisessa limbossa, kun puhu psykoosista.
Hävettää.
Tuomioja puhu järkeä. Hävetkää natokimaset!
Tuomioja ei osaa myöskään esittää perusteluja.
Tuomioja puhuu psykoosista samaan tapaan kuin Neuvostiliittokin aikoinaan.
Natovastustajien argumentointi on samaa luokkaa kuin kolmevuotiaallaa eli "en halua"
Venäjän tärkeimmät vientimaat suuruusjärjestyksessä:
Saksa, Hollanti, USA, Kiina ja Turkki.
Neljä viidestä on NATOssa.
Miten Suomen ja Venäjän välisen kaupan käy, jos Suomi liittyy NATOon?
Vaikuttaa, että se vain kasvaa koska tärkeimmät kauppakumppanit ovat NATOssa.
Voi typerys! Marinihan huutaa naama punasena,että kaiki energian osto lopetettava,Venäjällä olevat firmat pois Venäjltä,ja kauppa seis. Mene peilin eteen kysyy tyhmyytes syvyyttää!
Kontulan kommentti kuvaa hyvin natovastaisuuden argumentteja.
Hän vain "tietää" :)
Natokiima on parempi kuin sotakiima.
Naton vastustajat mässäilevät ajatuksella sodasta ja kriiseistä kiimatippa housuissa.
Kontulalta hyvä analyysi Venäjästä:
Venäjää Kontula kuvailee pimeäksi kortiksi. Suomen naapurivaltio on tilassa, joka voi johtaa demokratian kehitykseen, autoritäärisyyden lisääntymiseen tai täydelliseen sekasortoon.
Kukaahan ei tiedä mitenkä tuo Venäjä/Putin käyttäytyy, voidaan vain spekuloida!
Venäjän trollit eivät osaa sanoa edes sitä, miksi Venäjä ei halua Ukrainan saavan aseapua.
Niin pihalla, niiin pihalla...
Ydinaseeton pohjola lakkaa olemasta ydinaseeton ,tuo on vähintäänkin Natoon liityttäessä seuraus. Vastakkainasettelu lisääntyy ja varustelu jolloin mitä suuremalla syyllä itärajalle tuodaan idästä joukkoja ja kauppa suhteet sulkeutuu itään lopullisesti. Taloutemme kärsii siitä ja puollustus menot lisääntyvät Naton myötä.
Jos jää seuraamukset tuohon ,hyvä niin. Venäjältä on tullut sellaista viestiä jota ei voi jättää noteeraamatta ja sen myötä on nähtävissä että tuo saattaa johtaa jopa sotaan .
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/4fbaf5c6-5f29-4f59-b881-f18c2a9c5446
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001211883.html
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000002908910.html
Niinpä Natoa ei voida pitää millään muotoa turvallisuus takuuna vaan uhkana ,maallemme.
Tarkoitatko, että Venäjä hyökkää Suomeen?
Niinpä.
Tosin Tuomiojan ja Mellunkylän mukaan Venäjä ei hyökkää ikinä minnekään.
Norja on NATOssa. Et tainnut tietää sitä.
Sitä hybersonjaa ja jezebeliä vastaan tyhmyyttä ei voikaan verrata ja selittää mitään väkivaltaa.