Naton aluksia saapuu Suomeen

Anonyymi

On se vaan niin rauhoittavaa kun siellä on NATO eikä Putin Marine.

Naton miinantorjunta-alusosasto saapuu maanantaina vierailemaan Turussa. Turun satamasta alukset jatkavat keskiviikkona Rannikkolaivaston johtamaan yhteiseen harjoitukseen Saaristomerellä, joka kestää torstaista perjantaihin.

Turkuun saapuu Naton miinantorjunta-alusosastoon kuuluvat latvialainen LVNS Virsaitis, virolainen ENS Sakala ja hollantilainen HNLMS Schiedam.

Vierailusta tiedottaneen merivoimien mukaan alukset eivät ole yleisölle nähtävillä. Niiden on arvioitu saapuvan Turun satamaan maanantaina keskipäivällä.

Rannikkolaivaston mukaan Nato-alusten vierailun päättävä yhteinen Passex-harjoitus painottuu miinantorjuntaan ja merimiestaitoon. Sen tavoitteena on harjaannuttaa osallistujia toimimaan monikansallisessa ympäristössä.

Suomesta harjoitukseen osallistuvat Rannikkolaivaston Katanpää-luokan miinantorjunta-alukset Purunpää ja Vahterpää sekä 4. Miinantorjuntalaivueen johtoporras.

Edellisen kerran Naton aluksia nähtiin Suomessa loka-marraskuun vaihteessa, kun Naton merellä toimiva nopean toiminnan joukko vieraili Helsingissä. Tällöin Suomeen saapuivat kanadalainen Halifax-luokan HMCS Fredericton, portugalilainen Vasco da Gama-luokan fregatti NRP Corte Real ja espanjalainen Alvaro de Bazan-luokan fregatti ESPS Almirante Juan de Borbon.

17

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Loistavaa että Harjoittelemme jo valmiiksi Liittolaisten kanssa

    • Anonyymi

      Suomi on pelinappula. Eliitti tulee täältäkin pelastautumaan muualle, kuten Ukrainassakin. Eipä taida montaa nykyistä päättäjää jäädä paikalle, kun rytinät alkaa.

      • Anonyymi

        Oleko joku peräsmies joka laittaa rytisemään?


      • Anonyymi

        "Eliitti tulee täältäkin pelastautumaan muualle, kuten Ukrainassakin."


        Heh 😁Eliitti toimii Kiovasta käsin Presidenttiä myöten .

        Olen kyllä saanut kuulla että venäjän oligarkit Putinin ja Lavrovin pikku sutturoita myöten ovat hävinneet Moskovasta ulkomaille tai Uralin vuoriston bunkkereihin .


      • Anonyymi

        r.....n mielinen keksii taas valeita omasta sekavasta mielestä, täyttä valetta


    • Anonyymi

      r....n itkijä ei mahda mitään yhteisille harjoituksille, r.........ä ei pärjää Natolle

    • Anonyymi

      Lisää vain yhteisharjoituksia

    • Anonyymi

      HAH HAHA HAHA! Surkeaa kamaa :) Veis nyt pois.

    • Anonyymi

      Ihmisten kiduttaminen ja ydinaseiden käyttö siviilejä vastaan on paras pelote vihollista vastaan ja siten paras turvallisuuden tae!

      Siksi USA, siksi NATO!

      t. NATO:n kannattaja

      • Anonyymi

        Aika väsynyttä alkaa olemaan Pietarin Trollin yritykset enään.... 😁

        Alkaako puhti oleen poissa ?

        Mikään ei piristä päivää paremmin kuin saa nauraa MoskovanTiltun onnettomille itkupotkuraivari teksteille 🤣🤣🤣🤣🤣🤣


    • Anonyymi

      "Nato tervetullut perustamaan Suomeen pysyvän laivasto-osaston?" Kelluvan Homoklubin?"

      Venäläinen homoklubi Moskova laiva ei enään kellu siellä kantahenkilökunta ei voi enään homostella varusmiehiään venäläisen perinteen mukaan jos ei kuulu sukellusosastoon.

    • Anonyymi

      Tuliko ne tänne romutettaviksi vanhoja itäeuroppalaisia purkukuntoisia aluksia?

    • Anonyymi

      Miinakenttä Suomenlahden hsöki. Ryszät ei tarvii liikkua sieltä ollenkaan.

      • Anonyymi

        Ne taitaa olla miinan TORJUNTA-aluksia, ei miinoittaja-aluksia.

        #Naton miinantorjunta-alusosasto saapuu maanantaina vierailemaan Turussa.#

        Eikä ne mihinkään sieltä enää lähde. Bar Suxes ja Klassillinen Bar & Club imevät Nato sailoreista sotimishalut viimeistä siittiötä myöden.


    • Anonyymi

      Naton aluksia saapuu Suomeen TURVAAN.

      Ja kyllä ne ovat tulleet myös Suomeen isäntämaaseksuaalisten Nato-klubeja katsastamaan.
      Siltsu toimii isäntänä, tai emän...

    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      157
      8362
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      440
      7466
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3844
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      150
      3542
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      112
      3009
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2597
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2026
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1530
    Aihe