Lisää asiaa vesikasteesta, pelastuksesta ja Pyhästä Hengestä

Anonyymi

Tämä aihe herättää kiivasta keskustelua siksi, että erilaiset näkemykset kasteen merkityksestä kohtaavat. Uskovien yhteys ei voi perustua tietoon ja viisauteen eikä oikeanlaisiin juhliin ja sakramentteihin. Miksikö? Koska tiedän uskovia jotka ovat kanssani monista asioista eri mieltä, mutta se että heissä on Jumalan Henki, on silti ilmeistä. Uskovien yhteyden saa siis aikaan Jeesuksen Henki. Siksi me emme saa seurakuntia yhteen vaikka kuinka oppiamme puhdistaisimme. Me emme saa seurakuntia yhdistettyä vapaalla tahdollamme, Henki on ainoa joka tämän yhteyden saa aikaan ja sitä ylläpitää. Tieto ja viisaus katoavat, Jumala ja Kristus pysyvät iankaikkisesti ja ovat vailla muutosta. Kaikki muu on muutoksen alaista, siksi seurakunnat ja opit hajoavat, ne seurakunnat, jotka eivät nojaa Jumalaan kuka ei muutu.

Jeesus käski kahtatoista opetuslastaan kastamaan. Heidän käskynsä oli parannuksen kaste Jeesuksen Kristuksen nimessä annettuna. Tätä sanomaa julistettiin juutalaisille. Hehän lihassa, tuona aikana eläneinä ihmisinä, ristiinnaulitsivat Herran. Me olemme hengellisessä mielessä kaikki osallisia tuossa maailman historian väkivaltaisimmassa tapahtumassa, jossa sen Luoja lyötiin ristille, koska ilman meidän syntejä, ei myöskään uhrille olisi ollut tarvetta. Väkivaltaa ei ristillä tehty ainoastaan Jumalan kuvalle, vaan Jumalalle itselleen, joten risti on iankaikkisen kärsimyksen paikka, jolle ei ole alkua eikä loppua.

Israelilaiset ovat edelleen oma kansakuntansa. He ovat Abrahamin siementä lihan puolesta. Me pakanat olemme Jumalan adoptoimia lapsia ja Hengellisesti Abrahamin siementä. Säästäkää siis Israelille Uutta testamenttiä. Siellä on paljon salaisuuksia meillekin, mutta jos yritämme ratkaista kaikkea ja omia kaiken joudumme umpikujaan, koska kaikki siinä ei yksinkertaisesti ole pakanoille tarkoitettu.

Mihin Jeesus kutsui ja valitsi Paavalin? Julistamaan evankeliumia pakanoille (1 Korint. 2:17). Että Jeesus on Herra, että hän kuoli meidän synnit sovittaakseen ja nousi kuolleista. Paavali lähetettiin eri tehtävään kuin kaksitoista. Pakanoille ei ole määrätty parannuksen kastetta Jeesuksen nimessä. Tämä on ilmeistä kun luemme Paavalin kirjeet lävitse, joista monet ovat meille suunnattuja. Missään Paavali ei kehoita kastamaan, ei kerro miten jälkipolvet kasteen suorittaisivat. Paavali ilmoittaa olevansa kiitollinen ettei kastanut montaa (1 Korint. 2:14). Jos kasteella olisi meidän pelastuksellemme merkitystä, niin tottahan Paavali olisi riemuinnut niistä muutamastakin jotka kastoi? Tämä sakramentti on kuitenkin yleisin syy kiistoihin. Koko lakiko meidän tulisi myös pitää? Ei vaan uskon kautta Jeesukseen me tulemme vanhurskaiksi, emme ainoastaan vertauskuvallisesti vaan me muutumme. Kukaan ei voi kerskata, koska pelastumme Jumalan armosta, emme uskosta tai kasteesta, jotka ovat ihmisen omaa tekoa, ellei Jumalan palvelija Jumalan johdattamana kastetta anna ja elämän antava usko tulee Jumalalta.

Apostolien teot on se kirja joka aiheuttaa hämmennystä, koska sitä luetaan kuin se olisi ohjekirje pakanuudesta kääntyneiden seurakuntaelämään. Sieltä löytyy hyviä asioita otettavaksi, mutta Paavali on pakanain apostoli (Room. 11:13). Pietari ja muut opetuslapset julistivat juutalaisille ja Jumala tulee palaamaan Israelin pariin hyvin pian. Apostolien teot kertoo miten juutalaiset hylkäsivät apostolien julistuksen. Vain jäännös otti sen vastaan. Apostolien tekojen loppuosa näyttää miten Jumala kääntyi meidän, pakanain, puoleen.

Etsikää Jumalan mielenmukaista sopua ja rauhaa. Jumala on tehnyt ihmiselämän liian lyhyeksi riidoille ja vihalle.

6

833

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sulla on runsaasti emävaleita Paavalin kastamisesta.
      lue raamattusi niin ymmärröt kastamisen ja kasteen.

      • Anonyymi

        Kristuksen ei olisi tarvinnut kuolla jos sinä et ilman todisteita minua syyttelisi. Minun puolestani saat anteeksi.


    • Anonyymi

      Vinkki Raamatun lukijoille: ottakaa aina huomioon se yleisö jolle puhutaan. Katsokaa kenelle kirje on omistettu. Joskus vastaus löytyy vasta itse tekstistä.

      Esimerkki:

      Jaakobin kirje 1:1
      "Jaakob, Jumalan ja Herran Jeesuksen Kristuksen palvelija, lähettää tervehdyksen KAHDELLETOISTA hajalla asuvalle sukukunnalle."

      Tämä ei aina tarkoita, että jokin opin kohta ei sopisi myös pakanoihin, mutta on hyvä pitää mielessä kenelle sanat ovat suunnatut.

      Jaakob 3:1-1
      "Veljeni, älkööt aivan monet teistä pyrkikö opettajiksi, sillä te tiedätte, että me saamme sitä kovemman tuomion. Sillä monessa kohden me kaikki hairahdumme."

    • Anonyymi

      Tämän myötä esimerkiksi Jeesuksen antama lähetyskäsky opetuslapsilleen kaipaa hieman avaamista. Raamattu on Jumalan ajaton ilmoitus, pitäkää tämäkin mielessä kun luette.

      Matteus 28:19-20
      "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."

      Tämä tarkoittanee tuota ja tulevaista aikaa, eli tuhatvuotista valtakuntaa.

      Matteus 19:28
      "Totisesti minä sanon teille: siinä uudestisyntymisessä, jolloin Ihmisen Poika istuu kirkkautensa valtaistuimella, saatte tekin jotka olette minua seuranneet, istua kahdellatoista valtaistuimella ja tuomita Israelin kahtatoista sukukuntaa."

      Opetuslapsien tehtävä ei siis vielä ole täytetty, vaan se tulee tulevaisuudessa täytetyksi. Mistä tiedämme että tämä lähestyskäsky on nyt tauolla?

      1 Korinttolaiskirje 1:17
      "Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan, vaan evankeliumia julistamaan ..."

      1 Korinttolaiskirje 1:11
      "Olkaa minun seuraajiani, niinkuin minä olen Kristuksen seuraaja."

      Opetuslapset lähetettiin nimenomaan kastamaan Jeesuksen nimeen. Paavali lähetettiin evankeliumia julistamaan ja hän kehoittaa meitä seuraamaan häntä. Eli sovituksen sana, syntien anteeksisaaminen Jeesuksen verellä, hänen ylösnousemuksensa, on meille tarkoitettu ja uskottu.

    • Anonyymi

      > Jeesus käski kahtatoista opetuslastaan kastamaan.

      ...ihmisiä hänen opetuslapsiksi.

      "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
      Mat.28:19-20

      Onko maailmassa enää yhtään Jeesuksen opetuslasta, joka toimisi Jeesuksen opetuksen mukaan?

      • Anonyymi

        Onhan niitä. Voit sinäkin olla:

        1 Korinttolaiskirje 1:17
        "Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan, vaan evankeliumia julistamaan ..."

        1 Korinttolaiskirje 11:1
        "Olkaa minun seuraajiani, niinkuin minä olen KRISTUKSEN seuraaja."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      199
      1187
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      80
      747
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      712
    4. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      193
      628
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      45
      621
    6. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      601
    7. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      45
      591
    8. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      559
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      23
      553
    10. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      550
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      550
    12. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      291
      531
    13. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      509
    14. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      48
      507
    15. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      504
    16. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      493
    17. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      74
      471
    18. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      32
      461
    19. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      456
    20. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      32
      451
    Aihe