Vaihto ettan kokemuksia?

Anonyymi

Onko kenelläkään kokemuksia kyseisestä liikkeestä?
Kinnostas tietää koska myyjä sanoi, että myyvät laadukkaita vaihtoautoja :D?

16

5362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Liiike on tuusulassa

    • Anonyymi

      Salailulla ja asioita kertomatta myivät auton. Pettynyt olen

      • Anonyymi

        Itse sain hyvän auton mutta oli siinä vikojakin ihan riittävästi. Onneks suostui maksamaaan osan niistä.


    • Nyt en ymmärrä?!
      Hyvinhän sinulla meni!
      Odotitko tosissasi kauppaa tehdessä, että liike vastaa auton kaikista vioista - siis myös niistä, jotka sinun kaupantekotilanteessa itse olisi tullut huomata.
      Nämä odotukset ovat kaikki vääriä ja perustuvat Kuluttajasuojalain hengen täyteen väärinymmärrykseen.

      • Anonyymi

        ei nmiitä etänä apina huomaa.


      • Anonyymi

        Itseasiassa nykylaissa vastaa. Etänä varsinkin jossei suostu kaupan purkamiseen. Mutta siis asiaan. Oon katsellut autoa kyseisestä liikkeestä mutta jätän sen katsomisen tasolle.


      • Anonyymi

        Ei hyvä Vaihto-Ettanin myyjä, ei ole ok myydä kasaa paskaa ja jättää kertomatta, jos asiakas ei huomaa. Voin luvata, että yksikään asiakas ei arvosta tuollaista.


    • Anonyymi

      Myykö nämä ettania? Pussia vai löysää?

      • Anonyymi

        Ei ne myy ettania, vaan nimensä mukaisesti vaihtavat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ne myy ettania, vaan nimensä mukaisesti vaihtavat.

        paskaa vai laatuako tarkoitit? paskaa minun mielesttä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        paskaa vai laatuako tarkoitit? paskaa minun mielesttä

        Ei jatkoon


    • Anonyymi

      Ei jatkoon.

    • Anonyymi

      En suosittele. Myyvät autoja kunnostettavaksi, mutta unohtavat mainita, että autoa pitää kunnostaa. Oma auto myytiin markkinoimalla rikkinäistä tuulilasia ainoaksi viaksi, vaikka todellisuudessa auto oli hengenvaarallisen huonossa kunnossa taka-akseliston huonon kunnon vuoksi. Ammattimyyjä näkee sen vian ihan päältäkin päin, itse osaan ainostaan tankata ja ajaa autoa, niin en ostaessa huomioinut. Lisäksi autosta piti uusia öljypohja, tätäkään ei kerrottu, vaikka jälkiviisaana auton myyntihinnasta oli laskettavissa, että olivat varautuneet maksamaan osan korjauskustannuksista. Lähtivät kyllä mukaan korjauskustannuksiin, jotka heidän olisi alun perin pitänyt maksaa itse. Vioista kertomatta jättämisellä saivat asiakkaan maksamaan puolet korjauskuluista, joilla autosta sai asiallisen pelin.

      Korjausten hinta muuttui kesken korjausprosessin. Tämä oli kantautunut myyjän korviin, joka tuli linjojen läpi räyhäten ja syyttäen minua huijausyrityksestä. Pahoittelin, kun en ollut vielä ehtinyt ilmoittaa uutta hintaa autoliikkeelle. Myyjän tekniikka oli ilmeisesti "se joka huutaa koviten on oikeassa" -tyyppinen. Näin hän sai huomion siirrettyä omasta huijauksestaan muualle. Myyjä myös syyllisti minua siitä, että annoin heille yhden tähden arvostelun Googlessa. Aivan täysin absurdia. Ei ilmeisesti ymmärtänyt, että olen ostanut heiltä asiakkaan roolissa kalliin käyttötavaran, ja olen täten oikeutettu mielipiteeseen.

      Vasta autoa eteen päin myydessä ostaja huomasi, että helmapelti oli rutussa. Se oli ollut sellainen ostamisesta lähtien, en vain tajunnut, että se oli rikki. Tämä kuvastaa Vaihto-Ettanin etiikkaa: ollaan hiljaa vioista, sillä saattaa olla, että ostaja ei niitä huomaa.

      • Anonyymi

        MINULLA TÄYSIN VASTAAVA KOKEMUS. oLIPA HYVÄ ET JOKU LAITTANU KETJUN TÄNNE. TÄÄ KYSEINEN MYYJÄ TIESI VARMASTI VIOISTA KUN AUTO PITI TUODA MINULLE HINURILLA. SYY OLI ETTÄ HINURI HAKEE TOISEN AUTON TÄSTÄ VIERESTÄ SAMALLA REISSULLA JA PUDOTTAA MINULLE AUTON. OLIS SILLON PITÄNYT SOIDA HÄLYTYSKELLOT. AUTO OLI VÄHÄN VÄLIÄ KORJAAMOLLA. LAITOIN AUTON KIERTOON SUOSIOLLA. EN OSTA ENÄÄ IKINÄ NOILTA AUTOA!!!!!!! KUULEMMA TÄMÄ HINURILLA KOTIA TUONTI ON NIIDEN TAPA VIEDÄ KOTIINKULJETETTAVAT AUTOT.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        MINULLA TÄYSIN VASTAAVA KOKEMUS. oLIPA HYVÄ ET JOKU LAITTANU KETJUN TÄNNE. TÄÄ KYSEINEN MYYJÄ TIESI VARMASTI VIOISTA KUN AUTO PITI TUODA MINULLE HINURILLA. SYY OLI ETTÄ HINURI HAKEE TOISEN AUTON TÄSTÄ VIERESTÄ SAMALLA REISSULLA JA PUDOTTAA MINULLE AUTON. OLIS SILLON PITÄNYT SOIDA HÄLYTYSKELLOT. AUTO OLI VÄHÄN VÄLIÄ KORJAAMOLLA. LAITOIN AUTON KIERTOON SUOSIOLLA. EN OSTA ENÄÄ IKINÄ NOILTA AUTOA!!!!!!! KUULEMMA TÄMÄ HINURILLA KOTIA TUONTI ON NIIDEN TAPA VIEDÄ KOTIINKULJETETTAVAT AUTOT.

        Mulla sama homma kans! Aivan vastaavanlainen kokemus😬


    • Anonyymi

      Ihan kusipäitä myyjiä kaikki siellä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      152
      7890
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      101
      7327
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7212
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      7186
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6928
    6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      75
      6374
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6262
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6174
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5390
    Aihe