Ukrainalainen haluaa paeta ankeaa arkeaan työhön. Somalin arkeen taas työ ei kuulu perinteellisesti, vaan hän pakenee sotaa toisten ruokittavaksi.
Somali vs Ukrainalainen
Anonyymi
28134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Muistaako täällä joku että mikä maa/valtio sinne Somaliaan hyökkäsi ja alkoi sotia heitä vastaan?
Ketä vastaan Somali on sotinut jo yli 30 vuotta!
Ovat tapelleet keskenänsä.
Ja sillä Suomeen kun Sipilä kutsui.
Sipilän PR temppu täysin perseelleen. Tuloksena lisääntynyt rikollisuus ja raiskauksia. Kumma ettei Sipilä pyydä Suomen kansalta edes anteeksi.
Pelkurimaiset ja laiskat muhamettilaiset suhtautuvat vähän syyttävästi kuten aina , että meille luvattiin Suomen olevan turvallinen ja puolueeton maa! Kun tilanne muuttunut, he ensimmäisinä suunnittelevat maan vaihtoa itselleen ja turvallisuudelleen, ei ajatustakaan, että jäisivät puolustamaan maata, joka on ruokkinut heitä ja antanut turvapaikan heille! Ja tämänkö hallitus haluaa jatkuvan avaamalla rajat?
korjaus ja tarkennus
somalian kielessä ei ole työ-sanaa
Somalit eivät vie suomalaisilta työpaikkoja halpatyövoimana
😅😆 Älä naurata.
Somalit eivät tee työtä.
Joten eivät myöskään vie suomalaisilta työpaikkoja
Sossun ja kelan jonopaikkoja vievät. Vanhan äitini asialla olin nyt viikolla kelassa ja ainoana natiivina.
Vanha viidakon sananlasku tietää kertoa, vain hullu töitä tekee, banaani tippuu puusta suoraan suuhun.
Ja Sipilä tarjoo asunnon.
Ja Suomesta saa ikuisen elätyksen ilman työ velvoitetta.
Ihme sipilän mollaamista. Mies tarjosi hyvä hyvyyttään asuntoaan somaleille. Ei voinut tietää että Reuters julkaisee tiedon Afrikassa!.
Somaleilla: vain bantu töitä tekee.
Sepä se.
Ei antanutkaan asuntoaan somalien käyttöön. Ei löytynyt sopivaa asukkia 35.000 joukosta!!
Tyypillinen poliitikko.
Pettää lupaukset ja laskun maksaa Suomen kansa ja Oulun läänin teinit!
Somali ei pakene mitään sotaa. Somali pakenee työtä. Somali on pelkkä loinen.
monet somput ovat olleet täällä yli 30 vuotta , eivätkä ole päivääkään työtä tehneet. Loisiminen on heidän kulttuurinsa.
Ja naisten dissaus.
Niin, kumpi se on typerämpi? Se joka töitä tekemällä elättää toista vastikkeetta vai se joka nauttii ilmaisesta elätyksestä kaikkine vapaa-ajan suomina harrastusmahdollisuuksina.
Vanha somalialainen sananlasku. Elämä on ihanaa kun sen oikein oivaltaa
..sen kielitieteilijän kanssa haluaisin keskustella joka somaliaksi käänsi vanha rallin... sen joaasa lauletaan että " ajetaanpa poijaat kyydillä , kyllä valtio kyydin maksaa..."..
Menevätkö ne ukrainalaiset sitten sodan päätyttyä takaisin kotiin?
Vai yrittävätkö käyttää Suomen hyvää koulutusjärjestelmää hyväkseen opiskelleen Suomessa ilmaiseksi insinööriksi ja sitten vasta valmistuttuaan kiireen vilkkaa kotimaahan jättipalkoille?
Suomen+koulutusjärjestelmä+on+romahtanut+Sanni+Grahn-Laasosen+aikana.+Osaaminen+on+pudonnut+viimeisten+20+vuoden+aikana+kohtalokkaasti.+Pisapisteistä+on+pudonnut+tänä+aikana+yli+10%+ja+seuraava+tulos+jyrkentää+syöksyä.+
t.+Nim.+Yli+30+vuotta+opettanut.
tarkoitatko että näillä ja ukrainalaisilla on jotain eroa
Rakennusmies meni työkeikalle kerrostaloasuntoon Kannelmäkeen.
Mies soitti asunnon ovikelloa. Avaamaan tuli somalipoika.
Asunnossa asui 8 hengen somali perhe. Vanhemmat eivät osanneet suomea. Jotkut lapset osasivat jonkun verran suomea
ja rakennusmies kommunikoi heidän kanssa.
Isis auttaa sanoo vihreäliitto
Somput voisivat muuttaa loisimaan Ukrainaan .
somalian kielessä ei ole työ-sanaa