"Halpaa ruokaa ei ole olemassakaan"

Anonyymi

Sanoo maatalousministeri Leppä (kepu). Moittii mm."äärimmäisen keskittämisen oppia", jota on lietsonut mm. vanha Osuuspankin ukko Karhila. No pankkiiri on kyllä hyvä antamaan velkarahaa korolla, mutta huono viljelemään maata.

https://www.hs.fi/mielipide/art-2000008773457.html

Hajauttaminen pienille luomutiloille on avain riittävälle ruoantuotannolle, jolloin myös ympäristönäkökulmat tulee huomioitua kestävällä tavalla. Muussa tapauksessa osa väestöstä kuolee nälästä johtuviin kulkutauteihin, kuten 1860-luvulla.

1

67

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maatalouspolitiikasta vastaava maatlousministeri toteaa, että harjoitettu maatalouspolitiikka on ollut väärää? Yrittääkö Leppä istua hallituksessa ja oppositiossa samaan aikaan?

      Maataloustukikeskustelun suurin puute on se, että tukien vaikutuksia ja tehokkuutta ei mitata eikä arvioida. Jaetaan rahaa tavalla jolla sitä on ollut tapana jakaa. Ja kun homma ei toimi ja maatalous on kriisissä aina uudestaan ja uudestaan, niin lääke on maataloustuen tason nostaminen eikä rakenteelliset uudistukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      42
      5128
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      101
      2088
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2006
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      114
      1851
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1808
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1720
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      235
      1024
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      45
      944
    9. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      931
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      873
    Aihe