Sanhedrin kokoontuminen neuvonpitoon sabattina - miten on?

Anonyymi

Ilmeisesti tästä ollaan kahta eri mieltä. Sekulaarit tutkijat ovat vahvasti sitä mieltä että Sanhedrin ei olisi koskaan voinut kokoontua neuvonpitoon sabattina koska Heprealaisesta luetun juutalaisen lain mukaan sabattina ei ole sallittua sallittua tehdä juurikaan mitään muuta kuin elää ja hengittää. Kuitenkaan juutalaiset Rabbit eli oppineet eivät näe ongelmana sitä että Sanhedrin voisi kokoontua neuvonpitoon Sabattina jos joku yrittää johdattaa juutalaista pois uskosta ja osoittavat Talmundista esimerkkejä joissa sanhedrin on pidetty sabattina. Eli miten on, pidettiinkin Sanhedrin kokouksia myös sabatteina? Ja kehen tässä pitäisi uskoa? Sekulaarit tutkijat vai juutalaiset Rabbit? Osaako joku tietää ja vastata?

1

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      > Heprealaisesta luetun juutalaisen lain mukaan sabattina ei ole sallittua sallittua tehdä juurikaan mitään muuta kuin elää ja hengittää.

      On hyvä huomata, että mm. vartijat vartioivat myös Sapattina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5287
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      28
      3518
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2864
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      26
      2083
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1840
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1636
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1165
    Aihe