Eroakirkosta-palvelu on ohjannut jo pidempään etusivullaan eroajia DVV:n palvelun puolelle. Nyttemmin sama ohjausteksti on myös erolomakkeen sivulla.
Näyttää siltä, että tällä on myös vaikutusta. Varmistusta saadaan parin viikon päästä, koska silloin kirkontilastot.fi päivittyy. Pidän todennäköisenä, että todellisuudessa huhtikuu ylittää viime vuoden huhtikuun.
Tilastoinninhan tämä sikäli sotkee, jos vain mekaanisesti vertaa vuosia keskenään. Toisaalta, jos nyt tapahtuu jotain merkittävää joka tuottaa eropiikin, se kyllä edelleen näkyy erokäyrässä selkeästi.
Näyttää siltä, että tällä on myös vaikutusta. Varmistusta saadaan parin viikon päästä, koska silloin kirkontilastot.fi päivittyy. Pidän todennäköisenä, että todellisuudessa huhtikuu ylittää viime vuoden huhtikuun.
Tilastoinninhan tämä sikäli sotkee, jos vain mekaanisesti vertaa vuosia keskenään. Toisaalta, jos nyt tapahtuu jotain merkittävää joka tuottaa eropiikin, se kyllä edelleen näkyy erokäyrässä selkeästi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
<< Tilastoinninhan tämä sikäli sotkee, jos vain mekaanisesti vertaa vuosia keskenään. Toisaalta, jos nyt tapahtuu jotain merkittävää joka tuottaa eropiikin, se kyllä edelleen näkyy erokäyrässä selkeästi. >>
Toisaalta tuo tilastoinnin ja siitä saatavien uutisten vaikutus on aina vaan vähentynyt ja vähentynyt. Erot näyttävät menevän suhteellisen tasaisesti: jos yhteiskunnassa on kriisiä, erotaan vähän vähemmän - kun kriisejä ei oikein ole, erotaan vilkkaammin (kun ihmisiltä ikään kuin riittää ajattelukapasiteettia muihin valintoihin). Näin muodoin siis vuoden sisällä olevan tilastodatan saamisen tärkeyskin on vähentynyt - vaikka totta kai se mielenkiintoista on seurata. Kuitenkin suuremmat liikkeet näkyy (kuten sanoit) ja kuukausitasolla voidaan silti spekuloida, millainen erovuosi on tuloillaan.
<< Erot näyttävät menevän suhteellisen tasaisesti: jos yhteiskunnassa on kriisiä, erotaan vähän vähemmän - kun kriisejä ei oikein ole, erotaan vilkkaammin (kun ihmisiltä ikään kuin riittää ajattelukapasiteettia muihin valintoihin)>>
-pelkkää sanahelinää vailla faktatietoa
Miksi eroaminen sinusta väheni samaan aikaan kun uutisointi koronasta täytti median?
Esitän itse asiassa hypoteesin: jos mitataan vaikkapa YLEn uutissivujen päivittäistä kävijämäärää, se korreloi negatiivisesti kirkosta eroamiseen. Tämä on testattava hypoteesi, ja perusteluni arvaukselle on yksinkertainen: kävijämäärä uutissivulla kuvaa kiinnostusta johonkin laajasti mielenkiintoa herättävään aiheeseen, ja sellaiset peittävät alleen kirkosta eroamisen.
Tämä kertoo siitä, että kirkko ei kiinnosta. Ei suuntaan eikä toiseen. Kirkkolaiva uppoaa, ei vakaumuksellisen ateismin myrskyyn vaan vajoten uskonnollisen kiinnostumattomuuden mereen.
Erovuodesta siis näyttäisi tulevan keskinkertainen, enemmän tai vähemmän 50 000.
Mielenkiintoista on se, että 50 000 eroa on ollut normi jo pitkään. Voisi kuvitella, että jossain vaiheessa kirkon jäsenten väheneminen väkisinkin vähentäisi eromäärää, mutta mitään sellaista ei ole näköpiirissä. Lisäksi liittyjien määrä pysyy ennallaan tai jopa vähenee, kuten myös liitettyjen määrä, ja luonnollista kautta eroavien määrä kasvaa.
Ainoa mittari, mikä pysyy suunnilleen paikallaan, on eroajien määrä. Kaikki muut näyttävät kirkon kannalta alaspäin, tosin hitaasti.
Eka+kvaryaalissa+DVV+noin+37+%.
Siis olettaen että kirkontilastot.fi pitää paikkansa. Voi se pitääkin.