Onko Ukrainan sota talousrikoksien peittelyä?

Anonyymi

Venäjän aloittama hyökkäys tuli monille yllätyksenä. Mutta oliko sittenkään yllätys? Kun Venäjän kansalta kerätty verovaranto on kavallettu, mikä onkaan oiva keino peitellä miljardien ruplien verovarojen kavaltamista? Sota!!! Ja varsinkin kun valikoidaan oletettavasti helposti voitettava kohde, jollaiselta Ukraina vaikutti.
Tähän lopputulemaan on helpooa päätyä, kun katselee Putinin ystäväpiireille hänen junailemia varoja ja mielettömän kalliita hyödykkeitä.
Venäjän kansa on kaikki nämä vuodet kommunismin kaatumisen jälkeen elänyt kädestä suuhun.. Samaan aikaan Putiun on avokätisesti jaellut Venäjän kansan verovaroja Oligarkkien rikkaasern elämään.
Millainen kansa hyväksyy jotain näin räikeää ja antaa vielä tappaa sukulaiskansansa. Jos Venäjä sytyttää vielä maailmansodan, on sr vain siksi, että ei jää todisteita Venäjän kansan tietoisesta ryöväämisestä hallinnon taholta.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaluston kunto, kehno sotamenestys ja palkkasotilasfirmojen käyttö kielivät siitä, että viime vuosikymmenien investoinnit armeijalle eivät ole tainneet mennä budjetin tarkoittamiin kohteisiin?

      Luksusjahteja Kyprokselle kyllä on päätynyt.

      Näin ainakin entisen ulkoministerin Andrei Kozyrevin mukaan:

      https://www.ksml.fi/paikalliset/4503827

    • Anonyymi

      Venäjällä on kautta vuosisatojen ollut pieni rikas eliitti, joka omistaa kaiken ja loppu kansaa köyhänä palvomassa ihmisjumalaansa. Ja kun sisäpolitikka käy liian tuskaiseksi, käännetään huomio ulkomaihin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5524
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      195
      3527
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2345
    4. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2338
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1068
    6. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1028
    7. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      62
      1007
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      982
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      945
    10. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      80
      927
    Aihe