https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8e704b27-323e-4501-aba9-c12b5675b800
"Mikä sotku! Vapun juhlijat sikailivat Helsingissä
Vappujuhlijat jättivät jälkeensä melkoisen sotkun Helsingissä."
Muutama vuosi sitten uutisoitiin pullonkerääjistä helsingissä siitä, että pullonkerääjillä on omat reviirinsä, jonne kellään toisella pullonkerääjällä ei ole asiaa tulla keräämään pulloja.
Missä ne pullonkerääjät nyt ovat, uutisartikelissa oli kuvissa juhlijoiden jättämiä pulloja, jotka on otettu aamulla klo 8 jälkeen.
Yleensähän noin myöhään aamulla ei kannata edes lähteä pulloja keräämään, kun ne on jo kaikki kerätty pois.
Katselin eilen oman kaupunkini livekameraa kaupungin torilta.
Klo 23 jälkeen oli juhlijoita kerääntynyt torille ja kaksi pullonkerääjää oli siellä jo keräämässä pulloja, taluttivat pyöriä ja maasta noukkivat tölkkejä ja pulloja.
Taluttivat pyöriä ja kiertelivät juhlijoden seassa odottelemassa tyhjentyviä pulloja ja tölkkejä. Minä kuvittelin, että pullonkerääjät ovat miehiä, mutta nuo olivat ainakin naisia, kun kummallakin oli naistenpyörä.
Ei ole Helsingissä pullonkerääjiä
6
327
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kaikki pullot ja tölkit ole pantillisia, luuletko että pullojen kerääjät alkavat niitä raahata mukanaan, ainoastaan pantilliset kelpaa.
- Anonyymi
20 vuotta on pantti ollut sama . Silloin sai 1/2 litran kaljatölkin eurolla.
- Anonyymi
Onko kyseessä vaan pääkaupunkiseudun öky-pullonkerääjä, joka potkii ulkomaiset pullot syvemmälle pusikkoon ja laivalta tuodut kaljatölkitkään ei kelpaa.
Minä sen sijaan olen ryhdikäs ja vien kaikki pullot kaupan palautukseen.
Kyllä se kone nielee 99% puteleista, vain 2 dl kuohuviinejä ei niellyt.- Anonyymi
Pullojen kerääjät ottavat vain ne pullot ja tölkit joista saa rahaa, ei he pantittomia ala siivoamaan kaduilta pois.
- Anonyymi
Nykyään Helsingin kaupunki antaa itä-Euroopan romaneille asunnon ja toimeentulon, joten heillä ei ole enää tarvetta keräillä tölkkejä. Siksi niitä lappaa tänne koko ajan lisää.
- Anonyymi
Romania liitettiin paska eu piiriin, siksi ne vaeltaa köyhään suomeen rötöstelemään!🤕🤧😷
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1686144- 1471714
- 1131508
- 511260
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46904Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢28844Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu96827Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5779- 41729
Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan219714