Maistraatissakin voi asian hoitaa.
Eikö esim lestaadiolais uskovat voisi heti erota koko porttokirkosta.
Rahan ja vallan pyhäkkö.
Uskovaiset eivät voi kuulua yälläisenn hihhuli yhteisöön.
Vihitään homot ja lespot vaikka ison seefferin kanssa.
Nyt rukousta ettei Suomi joudu sotaan.
Yällä sateenkaari jömpällä saa uskovatkin kärsiä.
Somora ja Komora koko Suomi.
Mutta jo lakeuskin..huh huh.
Erosin myös kirkosta ja rahaa säästyy...kun ei vetoja mene..
Hautapaikkakin on yhtä kallis kaikille ja palvelut passaa.
Rippileirit, lapsikaste hömpät jne jne..
Raamattuja lukutaitoisille..säästyneillä verorahoilla..
Poliittinen temmellyskenttä ja sateenkaari sillat.
Eivät ole raamatusta
eroakirkosta.fi netissä se kävi hyvin
22
134
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa herätysliikkeet ovat vieläkin voimissaan juuri sen takia, että ovat pysyneet kirkossa. Toisin kuin esimerkiksi Ruotsissa tai Englannissa on käynyt. Siellä syntyi myös herätysliikkeitä, kuten Suomessakin. Siellä lähtivät pois kirkosta, jä kävi niin, että ennen pitkää kuihtuivat sekä kirkosta eronneet herätysliikkeet että myös kirkko kärsi jäsenkadon.
- Anonyymi
Uskovat eivät kuulu kirkkokuntaan.
Kiitos aloittajalle.
Netti toimi me 4 henkilöä täytimme netissä ero ilmoituksemme.
SE OLI SIINÄ.
Katsellaan kesällä sateenkaarta taivaalla.Kiitos Jeesus nimesi veresi voimasta.
- Anonyymi
Nämä ovat taas sitä sakkia jotka kertomansa mukaan eroavat monta kertaa vuodessa kirkosta. Missähän vaiheessa ne aina ehtivät liittyä takaisin?
- Anonyymi
Kirkkoon kuulumalla voi vaikuttaa kirkon toimintaan. Esimerkiksi kritisoimalla raamatunvastaisia harhaoppeja.
- Anonyymi
Höpö höpö poliittinen yhteisö.
Puoluepolitiikalla valittuja.
Ei mitään raamatun oppeja.
Ei kä voi vaikuttaa. Nääthän itse, sateenkaari porukka tulee ja ei kukaan vastusta.
Porttokirkko on rahan ja vallan yhteisö.Ei mitään pyhää henkeä
- Anonyymi
Sitäkinsakkia. Sakkia joka eroaa joka toisella nykäisyllä.
- Anonyymi
Onko sama nelikko joka tekee junaa puistosss öisin ja päivät saarnaa??
- Anonyymi
sen satasen takia mikä siihen veroon ihmiset vissiin eroo mut silti halutaan viedä lapsia ripille ja haudata paapat ja mummat...näettekö pirun peilissä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sen satasen takia mikä siihen veroon ihmiset vissiin eroo mut silti halutaan viedä lapsia ripille ja haudata paapat ja mummat...näettekö pirun peilissä?
Rippileirit maksaa, hautaus maksaa.jne Lallista uskomista tuolla sateenkaaressa
Lisänä suuret verot.
- Anonyymi
Yrittäjänä erotaan kerran kirkosta.
Yritys maksaa todentotta turhasta.Sateenkaari väelle on tehtävä tavisten tilaa - Anonyymi
Tämäkin vielä piti nähdä. Koko Lakeuden Ristin alue on nyt tiensä valinnut. Niin surullista....On olemassa kylvön ja niiton laki...
- Anonyymi
Pohjanmaalla erotaan kirkosta, jos kirkko on liian liberaali.
- Anonyymi
..............ja tullaan takaisin kun hätä tulee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
..............ja tullaan takaisin kun hätä tulee.
Ei ainakaan siihen yhteisöön vaan uskossa Jeesukseen.
Ei niin suuri hätä kelleen tuu, et sateenkaari kirkosta apua haetaan. Saatikka saisi.
Uskossa olevat eivät kirkkoja tarvitse
- Anonyymi
Höpö häpö, älkääs nyt..Antaa toisen palvoa vaikka kumisaapasta. Turhaa siitä kiihkoilee, tekin pyhät herrat täällä saarnaatte ja heitätte ekaa kiveä sateenkaari kansan niskaan. Herra rankaisee myös teitä eikä pelkästään pannua nuolevia.
- Anonyymi
Kaikki uskonnot pitäisi kiletää lailla. Maailmassa olisi paljon vähemmän vihaa.
- Anonyymi
Tehkää parannuksen kelvollisia hedelmiä!
- Anonyymi
Käykö banaani?
- Anonyymi
Erosin kirkosta monta vuotta sitten netin kautta enkä ole päivääkään katunut. Uudelleen en aio koskaan liittyä. Turha sitä on kirkollisveroja maksella.
- Anonyymi
Jäin eläkkeelle ja erosin kirkosta samaan aikaan. Harmittaa kun en eronnut työssä ollessani. Jesuksenmoisia palkkoja maksetaan näköjään noille piispoillekin. Kyllä kelpas eräänkin asua Seinäjoella lukaalissaan. Kerkesin minäkin maksaa varmaan sitä asuntoa...
- Anonyymi
pohjanmaalla erotaan siksi kirkosta, jos koetaan kirkko liian vapaamieliseksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061