Kun on kesän loma, niin silloin voi maistaa ja paistaa makkaroita. Makkarat ovatkin makoisa vaihtoehto salaatille ja tomaatille. Makkaraan voi laittaa vaikka chiliä sisälle, niin siihen saa mukavan miellyttävää raikkautta. Sinapit ja valkosipuli ovat myös hyvin yhteydessä makkaroihin. Ja niitä voi lisätä siten, että valkosipulin laittaan kuten chilin makkaran sisälle ja sinapin siihen kylkeen. Myös erilaiset chili yms. kastikkeet tuovat makkaraan mukavaa lisämakeutta.
Juomasuosituksena makkaraan voidaan esittää jäätävän kylmät juomat kuten jäähilevesi tms. Esim. puolukkamehu sopii hyvin makkaroiden kanssa.
Toivottavasti kaikkien elintarvikekesä voisi olla makoisa.
Haastava kesäaika
Anonyymi
1
193
Vastaukset
en tiedä onko kesä niin haastava mutta aikakausi on haastava kun elintarvikehinnat kallistuu.. muuten samaa mieltä.. makkaroita onkin tullut puputettua normalia enemmän kun mielestäni halvempaa kuin nakit tai vesitetyt jauhelihat grammamääräisesti.. ja kun en kertakaikkiaan pysty syömään joitain kevyt-kuorettomia nakkeja...tuntuu että hyvien nakkien hinnalla saa kunnon grillimakkaraa jonne tungettua vahvuketta ja raikkautta kuten chiliä ja valkosipuloista..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719467- 756452
- 286106
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni965910Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv435759Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h995644- 625073
- 434757
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on574106- 493735