Maapallon kärsimys on asetettava yksilön kärsimyksen edelle

Anonyymi

Kelan asiakkaat tulisi velvoittaa käyttämään puolet saamista tuistaan maapallon hyväksi kuten eläinsuojeluun ja ilmastotyöhön. Tämä olisi hyvä ehto sille että vastineeksi tukia korotettaisiin. On nimittäin hyvin itsekäs ja ihmiskeskeinen teko pyytä apua itselleen ja on vielä itsekkäämpää vaatia sitä, koska silloin tekopyhä avun pyytäjä ajattelee vain itseään ja omia tarpeitaan, mutta sulkee silmänsä siltä että ympäröivä maailma kärsii, esim. ilmastokriisi pahenee päivä päivältä ja yhä useampi eläin kuolee sukupuuttoon. Syy ja vika ei ole avun pyytäjässä vaan ideologiassa, joka on opettanut meidät ihmiset ajattelemaan vain omaa napaamme ja toimimaan itsekkäästi. Nykyinen meno ei kuitenkaan voi jatkua, sillä se aiheuttaa pahenevaa kärsimystä tälle planeetalle joka on saanut kärsiä meistä ihmisistä jo ihan tarpeeksi.

Humanismin kritiikki nousi voimakkaasti esiin toisen maailmansodan jälkeen. Osa valistusajan filosofian arvostelijoista näki keskitysleirit, ei humanismin epäonnistumisena, vaan johdonmukaisena jatkumona humanismille. Jean-Paul Sartren mukaan humanismin vastinpari on rasismi: humanismi perustuu poissulkemiselle, ei-valkoisten toiseuttamiselle. Ranskalaisen antropologin Claude Lévi-Straussin mukaan humanismi, joka orjuuttaa luontoa, kykenee orjuuttamaan myös muita ihmisiä. Ihmisyyden asettaminen luonnon yläpuolelle johtaa siihen, että humanismi tuhoaa lopulta itse itsensä.

Lévi-Straussin päätelmä itsensä tuhoavasta humanismista on monella tasolla ajankohtaisempi kuin koskaan. Miksi jauhamme triviaaleista asioista samalla, kun käännytämme hädänalaisia ihmisiä kuolemaan ja vedämme koko elonkirjoa vessanpöntöstä alas?

Me suomalaiset olemme kuulema pelokasta kansaa ja pelkäämme kaikkea erivärisestä ihosta naapurivaltiooon, mutta on hämmästyttävää, että miksi ihmiset eivät pelkää hysteerisissä määrin sitä, että heidän lapsensa joutuvat todistamaan todennäköisesti ennenäkemättömiä ympäristökatastrofeja, nisäkkäiden joukkotuhon, nälänhätää, kulkutauteja ja jopa ympäristösotia. Ja tästä ei puhu juuri kukaan muu kuin ilmastotutkijat, muutamat esseistit ja taiteilijat, joita kukaan ei ehdi kuunnella.

Antti Nylénin mukaan ihmisten ajattelun ja käyttäytymisen välillä on ”kivulias ratkelma”. Ihminen on tekopyhä. Ajatuksessa voi olla nihilismin siemen, mutta myös kohta, jossa on katsottava omaa rumuuttaan peilistä. Vapaus, veljeys ja tasa-arvo ovat johtaneet humanismin saavutusten lisäksi luonnon ja ihmisten alistamiseen. On aika siirtyä kohti posthumanismia – maailmaa, jossa me ihmiset emme ole enää etusijalla ja tärkein asia maailmassa. Yksilön kärsimys ei ole maailman kärsimystä suurempi ja kokonaisen planeetan kärsimys on enemmän kuin yhden ihmisen sillä se koskee meitä kaikkia ja siksi yksittäisen ihmisen kärsimys kokonaisen planeetan kärsimyksen rinnalla ei ole mitään.

Humanismi on nimittäin ajanut meidät lopun partaalle.

4

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      > Maapallon kärsimys on asetettava yksilön kärsimyksen edelle

      Ei maapallo kärsi. Ihmiset kärsivät, jos vallan saa totalitaristit, jotka haluavat määrätä miten muut saa elää.

      • Anonyymi

        Ekofasismi on parasta huumetta tulevaisuudenuskonsa menettäneille nuorille kapinallisille. Eivät ne välitä ihmisistä. Tuskin niistä eläimistäkään, joita väittävät puolustavansa. He haluavat käyttää valtaa muihin ihmisiin, joka tuottaa heille sadistisen tyydytyksen tunteen. Siinä on heidän oikea motiivinsa.


    • Anonyymi

      Miten maapallon kärsimys ja köyhimmät ihmiset liittyvät toisiinsa

      Miksi kukaan ei osoita sormella niitäjotka matkustavat avaruyteen ja ajavat rallia.

      Jotka loiuhii bitcoinia ja myy huumeita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1952
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      380
      1782
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      765
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      665
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      664
    Aihe