Taitaa mansikkakin kallistua tänä kesänä

Anonyymi

Ukrainalaiset kausityöläiset eivät tänä vuonna tyydy alipalkkaukseen EU-maissa pakolaisina eläessään, vaan euromaiden kulut vaativat normaalin tessin mukaisen palkan. Taitaa mansikka kallistua.

8

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hienoa, hallitus.

      • Anonyymi

        ..niin nyt saadaan ukrainalaisillekin TES-palkat 👍


    • Anonyymi

      Farkkushortsein varustetut 20 vuotiaat ukrainalaisneidot on mansikkapellolla kiva näky...t.viljelijä erkki 76v.

      • Anonyymi

        Ei kaltaisellas vanhalla sialla edes seiso.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kaltaisellas vanhalla sialla edes seiso.

        Kyllä nuori ukrainatar sen ylös saa kun saippuoi.


    • Anonyymi

      Ukrainalaiset oppineet somaleilta ja romaaneilta että kantasuomalaisista suurin osa on hyödyllisiä idiootteja.

    • Anonyymi

      Jos hinta nousee liikaa ,mansikkaa tai muutakaan marjaa ei osta enää kukaan ja ne mätänee pelloille,toreille,metsiin ja marjapurkkeihin. Yrittäjille pitäisikin tehdä laki että marjat on myytävä ostajalta tarjottuun hintaan jos eivät mene kaupaksi kalliilla tuoreeltaan. Muuten koko keräys ja kasvatusprosessi on mennyt hukkaan ja nuo pilaantuvat marjat tuottaa vaan ylimääräistä CO2ta josta yrittäjän pitää sitten maksaa valtiolle ylimääräisenä,turhaan tuotettuna CO2na.

    • Anonyymi

      Voi olla että suomalaiset nuoret työttömät päästetään viimein keräämään mansikkaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2447
    2. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1333
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    5. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      939
    6. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      828
    7. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    8. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      616
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    10. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      20
      529
    Aihe