Miten Jeesus suhtautui ruoan jakamiseen?

Miten jehovantodistajat suhtautuvat ruoan jakamiseen?
Tiedetään että alkuseurakunta jakoi ruokaa ja jopa omaisuuttaan.
Apt. 6:1.

Entä Jeesus?
Matt.14: 15-21.
Huomaa mitä Jeesus sanoi apostoleille: "Antakaa te heille syötävää".

Miten Jehovan todistajat toimivat jos on köyhiä, ei Jehovan todistajia, joilla on puutetta jopa ruoasta, esim. täällä Suomessa?
"Me sossuun" sanovat.
"Me emme hanki riisikristittyjä."

Suomessa on n. 800.000 köyhyysrajan alapuolella olevaa. Yksinhuoltajia ja eläkeläisiä y.m.
Jehovan todistajilla ei ole mitään avustuksia ulkopuolisille, korkeintaan omalle väelle. Ei soppaa tarjota valtakunnansalilla, eikä muita elintarvikkeita.
Olisikohan jo aika tehdä muutoksia tämän asian suhteen?
32150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Hengellinen ravinto on tärkeintä. Maailmallisten nälkä kaikkoaa kun tulevat totuuteen.

Äänestä
  • Sanoiko Jeesus apostoleilleen:" Hengellinen ravinto on vain tärkeää. Älkää antako heille syötävää."
    Mistä tiedät kuka on se maailmallinen? Tietääkö sen ennen ruoanjakelua?
    Jeesus on totuus, eikä mikään muu.

    Äänestä

Ei kuule auteta omiakaan, korkeintaan jotain kiinnostunutta.

Äänestä
  • No, mihin ne jäätelörahat sitten menevät?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No, mihin ne jäätelörahat sitten menevät?

    Pedofiliakorvauksiin ja tämä on tosi.

    Äänestä

Ei ole lahkolla avustuksia omalle väellekään.

Otetaan yksi esimerkki.
Herätkää n:o 23 v. 1968 kirjoitti "meillä on ylitsepursuavat todisteet, että Jumala pian tuhoaa tämän järjestelmän" - muilla sivuilla lehti toi esiin monestikin että tuo "pian" oli v. 1975.
Ja todistajain oma lehti Valtakuntamme palvelus kesäkuu 1974 kirjoitti että koska loppu on pian tulisi myydä asunto tai edes vähäisempää omaisuutta ja antaa rahat vartiotorniuskonnolle.
Koska värvätyt ovat mielenhallinnassa, tiedetään Suomestakin asunnon myyjiä, jotka antoivat rahat lahkolle.
V. 1975 jälkeen ?
Vastaus oli että ennustus ei ollut virallinen, on jokaisen oma asia mitä menee tekemään.

Äänestä
  • Joo kaikki odotti maailman loppua 2000 millenium eikä tullut. Voi pettymys. Jeesus kyllä kertoi että alkuaineet sulaa ja kaikki näkee taivaan voimat järkkyy että olkaa ihan rauhassa. Se ristiin naulittu joka nousi kuolleista osaa oman luomistyönsä ihan hyvin hoitaa. Jeesus käski ja apostolit jakaa omastaan ei toisen omasta köyhille ja yhteiset keräykset jakaa tarvitseville ja kohta rikas mies ja Lasarus. Muistaa köyhiä jne....kyllä Jeesus maallistakin leipää antaa meidän kautta myös ristiin naulittuun uskovien kristittyjen rakentamat koulut päiväkodit jakaa ruokaa myös Jeesuksen kieltäjille. Tehty on mitä Jeesus käski. Kristityt rakensi sairaaloita jne.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joo kaikki odotti maailman loppua 2000 millenium eikä tullut. Voi pettymys. Jeesus kyllä kertoi että alkuaineet sulaa ja kaikki näkee taivaan voimat järkkyy että olkaa ihan rauhassa. Se ristiin naulittu joka nousi kuolleista osaa oman luomistyönsä ihan hyvin hoitaa. Jeesus käski ja apostolit jakaa omastaan ei toisen omasta köyhille ja yhteiset keräykset jakaa tarvitseville ja kohta rikas mies ja Lasarus. Muistaa köyhiä jne....kyllä Jeesus maallistakin leipää antaa meidän kautta myös ristiin naulittuun uskovien kristittyjen rakentamat koulut päiväkodit jakaa ruokaa myös Jeesuksen kieltäjille. Tehty on mitä Jeesus käski. Kristityt rakensi sairaaloita jne.

    Markus 10:21 myy mitä sinulla on ja anna rahat köyhille, ja seuraa minua

    Vartiotorni: myy mitä sinulla on ja anna rahat tilillemme, sekä kaupittele vartiotorniloitamme, paitsi revit ne mitkä käskemme repimään

    Äänestä

Raamatun tarinoden perusteella Jeesus oli kalaruoan ystävä valitesaan kalan ihmetöiden välikappaleeksi.

Avaaja toisin jättää havaitsematta, että ensimäisellä vuosisadalla ko. alueella ei todellakaan ollut yhteiskunnan yhteisin verovaroin ylläpidettyä sosiaaliturvaa.

Mutta asiasta osin kolmanteen.

Eikös kertomuksen Jeesus sanonut jotakin siihen tyliin, että joka ei pidä huolta omistaan on .... niin, minkäs laatusanan hän siihen laittoikaan.

Edellistä ajatellen. Ajatelkaapa tilannetta karttamisen seuraamuksista vaikkapa Afrikassa, jossa perhe ja suuri suku on samaan aikaan ihmisten tuki ja sosiaaliturva, suvussa kaikkia auttavat kaikkia.

Ajatellaan todistajasukua. Sitten erotettu tai itse eronnut joutuu kirjaimellisesti heitteillejätön kohteeksi, hänet revitään ihmissuhdeverkostaan, juuriltaan, kuin myös avun piiristä.

Äänestä
  • Suomessa meillä on hyvä sosiaaliturva, kuten joissakin muissa länsimaissa.
    Mutta jos meillä on niin hyvä sosiaaliturva, ettei mielestäsi tarvita seurakuntien avustuksia, niin miksi jopa Suomessakin nähdään nälkää?
    Itse koin tämän 1990- luvulla.
    Ei se paljoa auta jos "sossussa" on varattu sinulle aika kahden viikon päästä, kun ruokakaapissa ei ole muuta kuin ketsuppia ja makaroonia.
    Seurakunnat voivat silloin tulla apuun. Lämmin lihakeitto tekee silloin kutaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomessa meillä on hyvä sosiaaliturva, kuten joissakin muissa länsimaissa.
    Mutta jos meillä on niin hyvä sosiaaliturva, ettei mielestäsi tarvita seurakuntien avustuksia, niin miksi jopa Suomessakin nähdään nälkää?
    Itse koin tämän 1990- luvulla.
    Ei se paljoa auta jos "sossussa" on varattu sinulle aika kahden viikon päästä, kun ruokakaapissa ei ole muuta kuin ketsuppia ja makaroonia.
    Seurakunnat voivat silloin tulla apuun. Lämmin lihakeitto tekee silloin kutaa.

    "Mutta jos meillä on niin hyvä sosiaaliturva, ettei mielestäsi tarvita seurakuntien avustuksia, niin miksi jopa Suomessakin nähdään nälkää?"

    Ei ruoka-avustukset ole uskontojen vastuulla, vaikka voihan halukkaat tahot sellaistakin harrastaa, kuten valtionkirkko veronmaksajien varoilla.

    Mutta onhan noita uskonnoista riippumatomia vapaaehtoisvaroin toimivia avustusjärjestöjä, jotka tarjoavat ruokaa ja vaatteitakin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Mutta jos meillä on niin hyvä sosiaaliturva, ettei mielestäsi tarvita seurakuntien avustuksia, niin miksi jopa Suomessakin nähdään nälkää?"

    Ei ruoka-avustukset ole uskontojen vastuulla, vaikka voihan halukkaat tahot sellaistakin harrastaa, kuten valtionkirkko veronmaksajien varoilla.

    Mutta onhan noita uskonnoista riippumatomia vapaaehtoisvaroin toimivia avustusjärjestöjä, jotka tarjoavat ruokaa ja vaatteitakin.

    Näin Jehovan todistajat lipee vastuusta:" antakaa TE heille syötävää."

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näin Jehovan todistajat lipee vastuusta:" antakaa TE heille syötävää."

    Tuollainen farisealainen jeesustelu ristiriitaisen paimentolaiskirjan varjolla on niin kovin tuttua kamaa.

    Mutta Raamatun tarinan Jeesus teki oharit jo noin 2000-vuotta sitten, hän petti lupauksensa, seurauksenaan pikaisen paluuns asijaan, kohta ihan pian heti liki 2000-vuotinen "pikaisen paluunsa" näkevä sukupolvi ... silti tuon oharin kaupustelijoita piisaa.

    Äänestä

kuten on kirjoitettu, jeesus ei tehny töitä, eli almuilla, puhui ruokansa ja naiset tuki vapaa-aika miestä.
Ilmeisesti oli kuin menestyvä teatteritaiteilija.
Näin ne vanhat kirjoitukset kertoo.

Joten ei ollut omaisuuksien ja omistamisen perään, vaan almut kai oli yhteisiä. Entä rakkaus?

Äänestä
  • Rakkaushan on lahkossa iskusana vainen, yhteistoistolla:
    "meillä on rakkaus keskuudessamme"
    - ja kun nimi ilmoitetaan, aloitetaan mökötys. Sen syytä ei lausuta, ilmoitukset annetaan samanlaisella fraasilla. Syystä ei saa olla julkisesti kiinnostunut. Mutta kuiskuttelut ja juorut kiertävät.

    Äänestä

Vaikea antaa aloituksen kysymykseen suoraa vastausta. Mutta yritän kuitenkin.
On tietenkin totta tuo, että alkuseurakunta jakoi ruoka avustuksia koska kristityt elivät köyhyydessä ja poliittisesti epävakaassa ympäristössä. Roomalaisten verotus oli raskas ja hankaloitti dramaattisesti köyhän kansan elämää.
Mutta itse ymmärrän kyllä niin, että pääasiassa alkuseurakunnan aikana jaettiin ruokaa kristillisten seurakuntien puitteiden sisällä. Miten olisi edes käytännössä ollut mahdollista köyhien seurakuntien jakaa vielä seurakunnan ulkopuolella oleville vähäisiä avustuksia, jotka hädin tuskin riittivät omien tukemiseen?
Tilanne olisi ollut toinen, jos olosuhteet olisivat olleet lähtökohdiltaan toisenlaiset. Rooma oli suurin syyllinen tuolloin ihmisten köyyyteen.

Jehovan todistajat kyllä auttavat todellakin myös muita ihmisiä kun esimerkiksi onnettomuuksia tapahtuu jossainpäin maailmaa. Tästä on aineistoa JW.ORG:in sivuilla jos vaan haluatte etsiä tietoa.
On todettava ettei Jehovan todistajien organisaatio ole mielestäni mikään yleinen hyväntekeväisyysjärjestö kuten punainen risti jne, joka olisi velvoitettu tulemaan aina apuun kun jotakin tapahtuu jossain päin maailmaa. Nykyään taifuunit, pyörremyrskyt, maanjäristykset muut tuon kaltaiset ovat erittäin, erittäin yleisiä. On kohtuutonta edes esittää sellaista velvoitetta mielestäni, että organisaation olisi reagoitava aina kun jokin yleinen tuho tapahtuu. Sellaista varakkuutta ja budjettia ei ole olemassakaan, joka mahdollistaisi jatkuvan avun kriisipesäkkeisiin. Koska varat järjestössä tulevat lahjoitusten kautta, yrittäkää ymmärtää, että varoja on käytettävä viisaasti ja säästäen ensisijaisesti Jehovan palvojien auttamiseen. Minkään hyväntekeväisyys yhdistyksen tai järjestön rahat eivät riitä kaikkeen siihen hätään, mikä maailmassa tälläkin hetkellä on. Niin se vaan on.

Jehovan todistajat todella auttavat muitakin silloin kun tarvetta on. Auttavat myös sellaisia ihmisiä, jotka eivät kuulu Jehovan todistajiin. Jeesus aikanaan korjaa maailman olosuhteet niin, että kaikilla on hyvä olla eikä keneltäkään puutu mitään. Hän pystyi ruokkimaan paljon sellaisiakin, jotka eivät olleet hänen opetuslapsiaan. Todistajat pyrkivät samaan mahdollisuuksiensa mukaan.
On hienoa että on olemassa järjestöjä ja hyväntekeväisyys yhdistyksiä, jotka todistajien tavoin haluavat todella auttaa kun tarvetta on. Kirkotkin järjestävät kaikenlaista hätäapua jolla on oma paikkansa.
Mutta Jumala poistaa kaiken ikävän aikanaan.

Äänestä
  • Herätkää n:o 23 v. 1968 kirjoitti esittelevänsä ylitsepursuavat todisteensa - näin sanoen - että loppu on 1975 (järjestelmäasioiten nimittäin, täsmensi lehti)

    Lehtensä Valtakuntamme palvelus, kesäkuu 1974 jatkoi, että olisi hyvä myydä asuntonsa tai edes vähäisempää omaisuuttaan, kun se loppu on jo pian, ja antaa rahat vartiotorniuskonnolle.

    Suomestakin tunnetaan niitä asuntomyyjiä kauppahinnan lahjoittamisineen. Kysymys on lahkon mielenhallinnasta, jolloin totellaan.

    V. 1975 jälkeen on todistajat opetettu sanomaan että ennustus v:lle 1975 ei ollut virallinen, on jokaisen oma asia mitä menee tekemään.

    Minkäänlaista korvausta asuntomenetyksestä ei annettu. Mutta mihin lahkojohto rahaa tarvitsi kun tiesi lopun tulevan ? (tämä on kysyttävä tänäänkin)

    USA:n bisneslehdet luokittelevat vartiotorniseuran New Yorkin suurimpien liikeyritysten joukkoon

    Äänestä

  • Niin. JT:t määrittelevät sen, onko tarvetta. Vähän samaan tyyliin onko tarvetta ilmoittaa ensin poliisille kun on pedofiilitapaus. Tai onko tarvetta valehdella:" ei, ei, ei. Me emme karta emme ".
    Täytyy olla täysi kahjo jos luottaa teihin ja teidän määritelmiin.
    Tulkaa vaan ovelleni, niin minä "määrittelen" täällä.

    Äänestä

  • Ensin:
    Jumala poistaa kaiken ikävän aikanaan niin myös amerikkalaisen valehtelulahkon nimeltä; Jehovan todistajat, nuo jotka häpäisevät Hänen nimeään.
    Toiseksi:
    Kerätkää vain m.m. lasten jäätelörahoja, jotta voisitte maksaa pedofiliakorvauksia. Ja jos siitä sitten jotain jää, niin avustakaa omianne ja jos siitäkin vielä jää jotain roposia, niin heittäkää ne ulkopuolisille,kuin kourille, jotta voitte kehua lahkoa.

    Äänestä

Pedofilia ja jäötelörahat eivät kuulu tähän keskustelu osioon. Niitä on käsitelty ihan tarpeeksi muissa keskusteluissa. Yrittäkää pysyä aiheessa.

Äänestä
  • Ai. Eikö taaskaan lahkoa kehuttu tarpeeksi?
    Mutta kun sitä syytä lahkon kehumiseen ei löydy.

    Äänestä

  • Minusta ei ole käsitelty tarpeeksi.
    Niitä asioita pitää tuoda joka ketjussa esiin, koska ne ovat niin räikeää Jehova nimen pilkkaa kun ikinä voi olla.
    Sinulle tietenkin kiusallista ja sinun lahkollesi.

    Äänestä

  • Ja sinä häpeät lahkoa niin ettei aiheesta sanottavaa löydy

    Äänestä

Jeesus vastusti kaupan liian suurta voittomarginaalia.

Äänestä

Jeesus otti leivän,mursi ja murisi sanoen,että ei tästä kaikille riitä.

Äänestä

Jos jokin on varmaa niin se, ettei Jehovan todistajia koskaan poisteta. Varmaa on vain se, että kaikki kvaakkujat sekä narisevat vanhoja levyjä pyörittävät EX-todistaja tiskijukat ennemminkin poistetaan. Sehän on sanottu Raamatussa. Eikö veli Morris näyttänytkin videolla, miten helposti se tapahtuu. Vain pieni puhallus ja siinä se on.
Kannattaisi miettiä mitä suustanne päästätte. Ette te Jehovan todistajia loukkaa kommenteillanne. Ei heitä kiinnosta roskapostinne jota suollatte vuodesta toiseen jatkuvan syyttelyn kera. Jumalaa te loukkaatte. Aika rohkeita veitikoita näemmä olette. Eikö teitä pelota sotia Jumalaa vastaan? Luuletteko voittavanne? No. Näsäviisautenne kolahtaa takuuvarmasti omaan nilkkaanne kun sen aika on käsillä.
Hattua kyllä nostan sinnikkyydellenne ja rohkeudellenne.

Äänestä
  • Ne vartiotornikaupustelijoiksi värvätyt ovat avun tarpeessa olevia nenästä vedettyjä ihmisparkoja.

    Se alkaa ns. rakkauspommituksella. Oven avaajan koti kehutaan ja avaaja itse imarrellaan. Sitten puhutaan muuten mukavia. Jos tämän antaa kutitella itseään, saa kohta jo kutsun todistajakotiin kahvillekin.
    Siinä toisen kahvia hörppiessä odotetaan olevan vähemmän herkkä kysymyksille kun vartiotornit otetaan esille. Kristilliseltä kannalta yllättävimmät jutut saavat odottaa vuoroaan, kunnes värvättävä katsotaan kylliksi pehmitetyksi, silloinkin edetään vain tipottain, kuten entinen todistaja sanoi.
    Samalla alkaa eristys ulkomaailmasta. Lahko arvaa värvättävän läheisten varoittavan lahkosta. Siksi se sanotaan etukäteen saatanan työksi. Siis hänen naapurinsa / ystävänsä joka tietää sanoa jotakin lahkosta tulee lahkolaisten suussa saatanaksi.
    Ihmissuhteet tulisi aikanaan katkaista "maailmallisiin". Siinähän mökötystuomion uhka saa tehonsa kun sallitut ihmissuhteet olisivat vain lahkolaisia.

    Äänestä

  • Olet epätoivoinen. Ja syystäkin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olet epätoivoinen. Ja syystäkin.

    Tarkoitin mainosvaltuutettua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olet epätoivoinen. Ja syystäkin.

    Kerro

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kerro

    Lue mainosvaltuutetun sepustuksia.

    Äänestä

Jakaessaan ruokaa vaikkapa opetuslapsille, Jeesus oli hyvin tasapuolinen:
Sulle mulle, sulle mulle, sulle mulle...
Lopulta muuan Iskariotin poika sai kusetuksesta kyllikseen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miten jehovantodistajat suhtautuvat ruoan jakamiseen?
Tiedetään että alkuseurakunta jakoi ruokaa ja jopa omaisuuttaan.
Apt. 6:1.

Entä Jeesus?
Matt.14: 15-21.
Huomaa mitä Jeesus sanoi apostoleille: "Antakaa te heille syötävää".

Miten Jehovan todistajat toimivat jos on köyhiä, ei Jehovan todistajia, joilla on puutetta jopa ruoasta, esim. täällä Suomessa?
"Me sossuun" sanovat.
"Me emme hanki riisikristittyjä."

Suomessa on n. 800.000 köyhyysrajan alapuolella olevaa. Yksinhuoltajia ja eläkeläisiä y.m.
Jehovan todistajilla ei ole mitään avustuksia ulkopuolisille, korkeintaan omalle väelle. Ei soppaa tarjota valtakunnansalilla, eikä muita elintarvikkeita.
Olisikohan jo aika tehdä muutoksia tämän asian suhteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu