Sapatin sanoman julistaminen

Miksi te ette ole viemässä sapatin ilosanomaa pastorin kanssa kaupungin toreilla ja kaduilla?
Ei ollenkaan uskottavaa tämä seitsemännen päivän adventismi.
Mitä kiireitä pastorillasi on?
1161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Pastoreilla on omia bisneskiireitä.
Kuten käytettyjen autojen kauppaa Ketaratiellä.

Äänestä

Pastorilla kiireitä koska herne nenässä ja hanskat hukassa.
Uskossa ei loinen lähde liikkeelle.

Äänestä
  • Kerroitko itsestäsi, että ei loinen lähde liikkeelle. No hyvä, että olet rehellinen itsestäsi.
    Kyllä tälle kentälle riittää käsien tarvetta, mutta kun loisii ja vain panettelee - eihän siinä sokeudessa mitää voi todeta.
    Eli taas olen menossa- saa nähdä - meneekö tunti - vai neljätuntia. Kiinnostaako kenttä.
    Joskus itse terveenä latikoin noitten vanhukisen pihoja talvella jne.
    Nyt saa nuoremmat tehdä - nyt hoidan tätä tupahommaa. Soittelen kelloa - ja tulevat avaamaan oven - pesen käteni, panen maskin päähäni - suuni eteen - siellä niitä pyytelee - joku työnnätkö hieman - pyörätuoliani. Se on sellainen tori se. mutta teitä ei näy - missä loisen syy - kun vain kirjoittelee. Tämä on jo vuosikymmenten ollutta tehtävää. Ei teitä näy seuraamassa.

    Äänestä

Jatkuvastihan sitä viestiä viedään toreilla ja kaduilla. Mutta, teitä ei näy siellä mukana olevan.
Te löhöätte - missä löhöätte - mutta päivittäin laitetaan ihmisen suuhun lusikkaa, ruokaa - puetaan, hoidetaan sivussa avanneihmistä - eikä siellä ole ruuhkaa, edes mallia ottamassa. Eikä kukaan täällä ole palkkaa siitä tehtävästä maksamassa, eli emme ole työmiehiä.
sapattina olin päivällä pyyhkimässä erään syöjän suunta, kun hän pyörtyi siinä pyörätuolissa ja siihen tarvittiinkin sitten kaikki apu.
Terveysjärjestelmä ei enää antanut toivoa - huomisesta. Mutta kun laitettiin rukouspiiri asian ympärille, 4h - henkilö heräsi tähänpäivään.


Mutta, eihän teitä ole siellä mukana katsomassa. Turhaa teidän on vikistä, ei terveille kuppilaan tulla - kun teillä ei ole halullisuutta - selittelemään.
Kenttä on avoin, kyllä siellä toimitaan. Joka päivä.

Äänestä

Epälys sukunimenä on kovin epäilyttävää.

Äänestä

En ole tavannut yhtään adventistia saati sitten pastoria julistamassa sapatin ilosanomaa toreilla.
Pastorin olisi syytä laittaa liha liikkeelle ja mentävä kadulle julistustyöhön.

Äänestä
  • Siitähän niille maksetaan eikä loisimisesta.

    Äänestä

  • Se johtuu vain siitä, että olet ollut väärässä paikassa oikeaan aikaan.

    Äänestä

"Miksi te ette ole viemässä sapatin ilosanomaa pastorin kanssa kaupungin toreilla ja kaduilla?"

Siksi, kun sinäkään et ole. Koska roikun nyt täällä suomi24-palstalla. Miksi sinä roikut täällä?

Äänestä

Ei sapatti ketään pelasta vain yksin Jeesus vain yksin Jeesus !
Meidän täytyy tuntea Jeesus silloin sapatista ei tule lakihenkistä.

Vieläkö joku haluaa lähteä vankiloihin todistamaan ?
Siunausta kaikille advari veli.

Äänestä

Sapatti on Jumalan erityislahja, joka tekee ihmissuvun kykeneväksi kokemaan taivaan todellisuutta maan päällä.
 Jumala siunasi ja pyhitti sapatin lain noudattajia varten, ei itseään varten. Hänen persoonallinen läsnäolonsa antaa sapatille Jumalan siunauksen ja pyhityksen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi te ette ole viemässä sapatin ilosanomaa pastorin kanssa kaupungin toreilla ja kaduilla?
Ei ollenkaan uskottavaa tämä seitsemännen päivän adventismi.
Mitä kiireitä pastorillasi on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu