Posti laittoi Saksasta tulleen elektroniikkaa sisältävän paketin automaattiin. Huomasin lähetyksen kulkua vahdatessani. Koodi puuttuu, sillä en saanut teksiviestiä enkä Postin väittämää sähköpostia. Nyt paketti on ja näköjään pysyy automaatissa. Postin chatista en saanut koodia.
Onko tämä postin työntekijän kepposvarastusmetodi? Viikon kuluttua paketin pitäisi palautua lähettäjälle. Mutta matkaa on tullut ryppyjä ja mutkia, niin kuka tietää, ken vie?
Postin keppos automaatti
21
237
Vastaukset
- Anonyymi
Automaateista tuli sellainen päänsärky, että tilaan nykyään kaiken kotiin.
- Anonyymi
Tänään hain lähimarketin automaatista paketin ja eilen. Loistavaa palvelua. Voin hakea kun itelle sopii ja 100m matkaa ennen joutu menee 3km postiin saakka. Ekoteko.
No eilen posti toi polkupyörän kotia tosin... - Anonyymi
Soitat sinne postin asiakaspalveluun, tarkastavat, että paketti on siellä ja antavat koodin, kun varmistavat, että se on paketti on sinulle.
- Anonyymi
Olen käyttänyt usein automaattia, eikä koskaan ongelmia, mutta koiraa tilata EUn ulkopuolelta tavaraa niin huomaa millainen on Tullin ja Postin epäpyhä liitto. Saapi alkaa soitteleen puhelimella kun haluaa paketin liikkeelle. Ja pisti pommittaa ilmoituksella että muista tullata että paketti vapautuu varastosta, vaikka olisi jo tullattu...
- Anonyymi
Se 2.90e postin käsittelymaksu kannattaa suosiolla maksaa aina jotta paketti etenee. Jos ei maksa koska ohjeen mukaan ei tarvitsisi niin paketti jää tulliin makailee.
- Anonyymi
Keppostele automaatin ovi auki. Tyyli on vapaa.
Toki kannattaa ensin tiedustella aspalta, kuinka toimitaan. - Anonyymi
Automaatti räpsäsee aina kuvan naamastanne kun noudatte paketin.
kuvanne tallentuu ja sitä syynätään miehissä.
isoveli valvoo, näjetsen. - Anonyymi
Kyllä. Kepposia on joissakin firmoissa, varsinkin valtion. Varsinkin ellet saa helposti apua pakettiongelmaasi.
- Anonyymi
Onko aloittajan paketti perillä nyt? Mitä sinulle chatissa sanottiin?
- Anonyymi
Toisen keran kirjoitit chattiin. Koodia eivät anna, sanoivat laittneensa uudelleenohjaukseen. Paketin palauttamispäivään on aikaa enää muutama päivä. Aikamoisen kepposen postin työntekijä teki: paketti automaattiin ja koodi salatuksi! Törkimys!!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toisen keran kirjoitit chattiin. Koodia eivät anna, sanoivat laittneensa uudelleenohjaukseen. Paketin palauttamispäivään on aikaa enää muutama päivä. Aikamoisen kepposen postin työntekijä teki: paketti automaattiin ja koodi salatuksi! Törkimys!!!!
Aha..kirjauduitko ensin omapostiin, kun avasit chatin?
- Anonyymi
Paketit matkustavat joskus eriskummallisia reittejä. Kerran tilasin jotain Puolasta, DHL:n kuljetuspalvelulla, en muistaakseni edes laittanut että kotiinkuljetus.
Joka tapauksessa se paketti matkusti Bratislavassa, Ranskassa, Saksassa, Tanskassakin se taisi käydä, tuli se sitten perille DHL-ukko rimputti kelloa ja otti allekirjoituksen siihen digitaalialustalle aj antoi paketin :)- Anonyymi
Edelleen epäilen postin työtekijän automaatti keppostelun päämäärän olleen paketin varastaminen. Seurasin aktiivisesti paketin kulkua Saksasta Suomeen, jos en oli näin tehnyt paketin saapuminen olisi jäänyt huomaamatta. Lähetyksen sisältö on varkaitten himoitsemaa tavaraa.
- Anonyymi
Tilasin kerran kiinasta jotain. Paketti jotenki hävisi matkalla seurannasta eikä 2kk edennyt. 3kk jälkeen sain rahat takasin. Tuosta 8kk jälkeen paketti tuli postista.
- Anonyymi
Kerran tilasin (monta vuotta sitten) kännykän, kuljetusfirma kysyi saako jättää oven ulkopuolelle, kun ei oltu kotona.
Rappukäytäväänhän kannattaakin jättää sellaiset paketit, tietysti.- Anonyymi
Jotkut haluavat, että paketti jätetään käytävään. Mistä jakelija tiesi mitä paketissa on. Kannattaa ottaa sellainen kuljetusfirma, joka sopii ajankohdan etukäteen.
- Anonyymi
Aliexpressin toimitukset Kiinasta toimii paremmin kuin Suomen sisänen posti🤣👍👎
- Anonyymi
Eikä toimi. Kuukausi tai pari kestää yleensä suomeen. Suomenpäässä posti toimittaa perille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikä toimi. Kuukausi tai pari kestää yleensä suomeen. Suomenpäässä posti toimittaa perille.
Väärin! Menee 98% 2.5-6viikkoa riippuu tavasta ja hinnasta osin tuurista. Myös matkahuolto toimittaa nykyää näitä pakettiautomaattiin
- Anonyymi
Kirjaudut omapostiin ja pyydät Lähettämään UUDELLEEN sen lokeroviestin.
Tarkista ensin että yhteystietosi ovat oikein.
Eihän ne nyt sitä koodia kerro kysyttäessä. Tuo viestin uudelleenlähetys vois olla oletuksena pari päivää ennen eräpäivää. - Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😋 Tyttö, jolla on hellä kieli ja huulet -> https://cum4.fun/?/fi017416695sy
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei823646Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1071802- 1061102
- 991085
- 60933
Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate165855- 42836
IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57791Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g59769Kannan sinua mukanani
Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii28745