Aiemminkin on ollut silloin tällöin harvakseltaan happamia röyhtäyksiä, mutta viimeisen viikon aikana on tullut kaksi kertaa niin hapan että se on ihan polttava. Mistä voi olla kyse? En ole syönyt mitään sellaista mitä en olisi aiemminkin elämässäni syönyt.
Samaan aikaan on ollut nenän vuotamista ilman, että olen kipeä. Ei ole nuhaa eikä tukkoisuutta mutta nenä vuotaa ohutta kirkasta räkää varsinkin ulos mentyä ja sisään tultua. Liittyvätköhän nenän vuotaminen ja erittäin polttavat happamat röyhtäykset toisiinsa?
Samaan aikaan on ollut nenän vuotamista ilman, että olen kipeä. Ei ole nuhaa eikä tukkoisuutta mutta nenä vuotaa ohutta kirkasta räkää varsinkin ulos mentyä ja sisään tultua. Liittyvätköhän nenän vuotaminen ja erittäin polttavat happamat röyhtäykset toisiinsa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Happamat röyhtäisyt kuuluvat refluksitautiin, jossa ruokatorven lopussa ennen vatsalaukkua oleva läppä falskaa ja ruoka nousee ruokatorvea myöten takaisin ylös. En tiedä että nenän vuotaminen kuuluisi samaan tautiin. En nyt sano niinkuin monet että mene lääkäriin. Itsellä on ensin tapana seurata rauhassa oireita että pystyn tarkkaan vastaamaan lääkärin kysymyksiin, milloin oireet ilmaantuvat, ruoan jälkeen vai tyhjällä vatsalla, minkä ruoan tai juoman jälkeen pahempan. Onko erityinen stressitilanne. Esim. minulla tulee stressissä vähän palaa kurkkuun. Ensin kannattaa itseään seurata, ei se lääkäri voi tietää jos ei itsekään tiedä miltä milloinkin tuntuu. Äkilliset voimakkaat tai kivuliaat oireet ovat tietenkin eri asia eikä silloin kannata pitkittää lääkäriin menoa.
Kiitos vastauksesta! Seuraan ja "kerään dataa".
T. aloittaja
Närästyslääkkeitä voisi kokeilla pahimpaan oireiluun. Saa apteekista ilman reseptiä.
Ne eivät vie vaivan syytä pois, mutta saattaisivat helpottaa poltetta.