Miten vetyä tehdään?

Anonyymi

Voiko pienyrittäjä tehdä vetyä ja saada toimeentulonsa siitä?
Entä kaasu? vai onko joku prosessi niin vaikea että ei ole pienyrittäjällä mahdollisuutta tai alkusijoitus liian suuri?

12

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksinkertaisimmillaan puretaan vesimolekyyli sähköllä osiinsa, jolloin saadaan kaksi happiatomia ja yksi vetyatomi. Otetaan ne talteen omiin säiliöihinsä ja siinä se.
      Voihan sitä tehdä myös hiilivedyistä, kuten maakaasusta. kun se hajoitetaan osiinsa, saadaan vetyä ja hiilidioksidia.

      • Anonyymi

        Itseasiassa valtaosa vedystä tehdään maakaasusta. Tämä on sitä vetyhössötystä, millä saksa ja pari muuta kusettajaa (mm. Japani) yrittää tilastoja kaunistella. Vety kun on luokiteltu "päästöttömäksi" polttoaineeksi, vaikka sen tuotanto aiheuttaa suuremmat CO2 päästöt kuin 10 l/100 km kuluttavalla autolla ajelu.

        Onneksi maakaasuhanat vedetään pian kiinni ja nyt on fossiilisaatuttajat, kuten Saksa, vähän lirissä. Kova on ollut uho vihreydestä, mutta käytännön toimet jotain muuta (ydinvoimalat kiinni ja antiikkiset kivi- ja ruskohiilivoimalat jatkaa tupruttamista).

        Sellaista se on, kun mennään pelkällä tunteen palolla ja viherpiipeöiden "faktoilla".


    • Anonyymi

      Rakentaa tuulivoimalan ja vetylaitoksen kaikkine tykötarpeineen, niin kuka estää. Luvat kuntoon ja iso kasa miljoonia peliin.

      • Anonyymi

        No luvan myöntäjä voi olla asiasta toista mieltä.


    • Anonyymi

      Mitäpä jos aloittaja koitaisi onneaan Vetyautopalstalla mikä on tämän hybridi-sähköpalstan rinnalla.

      • Anonyymi

        Tänne palstalle näköjään tehdään kaikki aloitukset, eikä ylläpito tunnu välittävän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tänne palstalle näköjään tehdään kaikki aloitukset, eikä ylläpito tunnu välittävän.

        On teillä ongelmat! Mitä mieltä olette siitä että kävelen tästä kohta kirjastoon lukemaan päivän lehdet? Olenko viherpiipertäjä?


    • Anonyymi

      Helppoa. Koulusta muistamme että vesi on H2O. Eli 2 vetyä ja 1 happi. Tarvitaan vain vesiseparaattori jossa vettä pyörittämällä kevyemmät vetyatomit sinkoavat irti raskaammasta happiatomista. Hapen voi vaikka hengittää, vedyn laittaa auton tankkiin.

      • Anonyymi

        No just joo. Pannaan pyykkikoneeseen linkousohjelma päälle ja erotellaan jyvät akanoista. Helppoa kuin heinänteko.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      239
      14947
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      45
      1915
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      179
      1401
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      102
      1300
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1189
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      948
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      912
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      774
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      728
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      658
    Aihe