Miten vetyä tehdään?

Anonyymi

Voiko pienyrittäjä tehdä vetyä ja saada toimeentulonsa siitä?
Entä kaasu? vai onko joku prosessi niin vaikea että ei ole pienyrittäjällä mahdollisuutta tai alkusijoitus liian suuri?

12

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksinkertaisimmillaan puretaan vesimolekyyli sähköllä osiinsa, jolloin saadaan kaksi happiatomia ja yksi vetyatomi. Otetaan ne talteen omiin säiliöihinsä ja siinä se.
      Voihan sitä tehdä myös hiilivedyistä, kuten maakaasusta. kun se hajoitetaan osiinsa, saadaan vetyä ja hiilidioksidia.

      • Anonyymi

        Itseasiassa valtaosa vedystä tehdään maakaasusta. Tämä on sitä vetyhössötystä, millä saksa ja pari muuta kusettajaa (mm. Japani) yrittää tilastoja kaunistella. Vety kun on luokiteltu "päästöttömäksi" polttoaineeksi, vaikka sen tuotanto aiheuttaa suuremmat CO2 päästöt kuin 10 l/100 km kuluttavalla autolla ajelu.

        Onneksi maakaasuhanat vedetään pian kiinni ja nyt on fossiilisaatuttajat, kuten Saksa, vähän lirissä. Kova on ollut uho vihreydestä, mutta käytännön toimet jotain muuta (ydinvoimalat kiinni ja antiikkiset kivi- ja ruskohiilivoimalat jatkaa tupruttamista).

        Sellaista se on, kun mennään pelkällä tunteen palolla ja viherpiipeöiden "faktoilla".


    • Anonyymi

      Rakentaa tuulivoimalan ja vetylaitoksen kaikkine tykötarpeineen, niin kuka estää. Luvat kuntoon ja iso kasa miljoonia peliin.

      • Anonyymi

        No luvan myöntäjä voi olla asiasta toista mieltä.


    • Anonyymi

      Mitäpä jos aloittaja koitaisi onneaan Vetyautopalstalla mikä on tämän hybridi-sähköpalstan rinnalla.

      • Anonyymi

        Tänne palstalle näköjään tehdään kaikki aloitukset, eikä ylläpito tunnu välittävän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tänne palstalle näköjään tehdään kaikki aloitukset, eikä ylläpito tunnu välittävän.

        On teillä ongelmat! Mitä mieltä olette siitä että kävelen tästä kohta kirjastoon lukemaan päivän lehdet? Olenko viherpiipertäjä?


    • Anonyymi

      Helppoa. Koulusta muistamme että vesi on H2O. Eli 2 vetyä ja 1 happi. Tarvitaan vain vesiseparaattori jossa vettä pyörittämällä kevyemmät vetyatomit sinkoavat irti raskaammasta happiatomista. Hapen voi vaikka hengittää, vedyn laittaa auton tankkiin.

      • Anonyymi

        No just joo. Pannaan pyykkikoneeseen linkousohjelma päälle ja erotellaan jyvät akanoista. Helppoa kuin heinänteko.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      54
      4679
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      231
      3285
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      263
      3221
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      112
      3212
    5. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      31
      1672
    6. 101
      1528
    7. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      166
      1140
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      64
      1004
    9. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      122
      947
    10. Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!

      Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."
      Maailman menoa
      33
      787
    Aihe