Voiko pienyrittäjä tehdä vetyä ja saada toimeentulonsa siitä?
Entä kaasu? vai onko joku prosessi niin vaikea että ei ole pienyrittäjällä mahdollisuutta tai alkusijoitus liian suuri?
Miten vetyä tehdään?
12
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Yksinkertaisimmillaan puretaan vesimolekyyli sähköllä osiinsa, jolloin saadaan kaksi happiatomia ja yksi vetyatomi. Otetaan ne talteen omiin säiliöihinsä ja siinä se.
Voihan sitä tehdä myös hiilivedyistä, kuten maakaasusta. kun se hajoitetaan osiinsa, saadaan vetyä ja hiilidioksidia.- Anonyymi
Itseasiassa valtaosa vedystä tehdään maakaasusta. Tämä on sitä vetyhössötystä, millä saksa ja pari muuta kusettajaa (mm. Japani) yrittää tilastoja kaunistella. Vety kun on luokiteltu "päästöttömäksi" polttoaineeksi, vaikka sen tuotanto aiheuttaa suuremmat CO2 päästöt kuin 10 l/100 km kuluttavalla autolla ajelu.
Onneksi maakaasuhanat vedetään pian kiinni ja nyt on fossiilisaatuttajat, kuten Saksa, vähän lirissä. Kova on ollut uho vihreydestä, mutta käytännön toimet jotain muuta (ydinvoimalat kiinni ja antiikkiset kivi- ja ruskohiilivoimalat jatkaa tupruttamista).
Sellaista se on, kun mennään pelkällä tunteen palolla ja viherpiipeöiden "faktoilla".
- Anonyymi
Rakentaa tuulivoimalan ja vetylaitoksen kaikkine tykötarpeineen, niin kuka estää. Luvat kuntoon ja iso kasa miljoonia peliin.
- Anonyymi
No luvan myöntäjä voi olla asiasta toista mieltä.
- Anonyymi
Mitäpä jos aloittaja koitaisi onneaan Vetyautopalstalla mikä on tämän hybridi-sähköpalstan rinnalla.
- Anonyymi
Tänne palstalle näköjään tehdään kaikki aloitukset, eikä ylläpito tunnu välittävän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tänne palstalle näköjään tehdään kaikki aloitukset, eikä ylläpito tunnu välittävän.
On teillä ongelmat! Mitä mieltä olette siitä että kävelen tästä kohta kirjastoon lukemaan päivän lehdet? Olenko viherpiipertäjä?
- Anonyymi
Helppoa. Koulusta muistamme että vesi on H2O. Eli 2 vetyä ja 1 happi. Tarvitaan vain vesiseparaattori jossa vettä pyörittämällä kevyemmät vetyatomit sinkoavat irti raskaammasta happiatomista. Hapen voi vaikka hengittää, vedyn laittaa auton tankkiin.
- Anonyymi
No just joo. Pannaan pyykkikoneeseen linkousohjelma päälle ja erotellaan jyvät akanoista. Helppoa kuin heinänteko.
- Anonyymi
Tossa on mallia miten se tehdään: https://www.youtube.com/watch?v=dSLzC70Abjg
- Anonyymi
Tässä parempi esitys siitä miten systeemit jo kehittyy: https://www.youtube.com/watch?v=g32BLZssoNo
- Anonyymi
Vedystä keskustelu väärällä palstalla on kateutta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17438984/vetyspammays-vaaralle-palstalle-on-kateutta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k372373Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel482010Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä91946Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien421661Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1361381Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi22971Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘62883Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää
Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka118861- 67856
Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️67847