Miten vetyä tehdään?

Anonyymi

Voiko pienyrittäjä tehdä vetyä ja saada toimeentulonsa siitä?
Entä kaasu? vai onko joku prosessi niin vaikea että ei ole pienyrittäjällä mahdollisuutta tai alkusijoitus liian suuri?

12

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksinkertaisimmillaan puretaan vesimolekyyli sähköllä osiinsa, jolloin saadaan kaksi happiatomia ja yksi vetyatomi. Otetaan ne talteen omiin säiliöihinsä ja siinä se.
      Voihan sitä tehdä myös hiilivedyistä, kuten maakaasusta. kun se hajoitetaan osiinsa, saadaan vetyä ja hiilidioksidia.

      • Anonyymi

        Itseasiassa valtaosa vedystä tehdään maakaasusta. Tämä on sitä vetyhössötystä, millä saksa ja pari muuta kusettajaa (mm. Japani) yrittää tilastoja kaunistella. Vety kun on luokiteltu "päästöttömäksi" polttoaineeksi, vaikka sen tuotanto aiheuttaa suuremmat CO2 päästöt kuin 10 l/100 km kuluttavalla autolla ajelu.

        Onneksi maakaasuhanat vedetään pian kiinni ja nyt on fossiilisaatuttajat, kuten Saksa, vähän lirissä. Kova on ollut uho vihreydestä, mutta käytännön toimet jotain muuta (ydinvoimalat kiinni ja antiikkiset kivi- ja ruskohiilivoimalat jatkaa tupruttamista).

        Sellaista se on, kun mennään pelkällä tunteen palolla ja viherpiipeöiden "faktoilla".


    • Anonyymi

      Rakentaa tuulivoimalan ja vetylaitoksen kaikkine tykötarpeineen, niin kuka estää. Luvat kuntoon ja iso kasa miljoonia peliin.

      • Anonyymi

        No luvan myöntäjä voi olla asiasta toista mieltä.


    • Anonyymi

      Mitäpä jos aloittaja koitaisi onneaan Vetyautopalstalla mikä on tämän hybridi-sähköpalstan rinnalla.

      • Anonyymi

        Tänne palstalle näköjään tehdään kaikki aloitukset, eikä ylläpito tunnu välittävän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tänne palstalle näköjään tehdään kaikki aloitukset, eikä ylläpito tunnu välittävän.

        On teillä ongelmat! Mitä mieltä olette siitä että kävelen tästä kohta kirjastoon lukemaan päivän lehdet? Olenko viherpiipertäjä?


    • Anonyymi

      Helppoa. Koulusta muistamme että vesi on H2O. Eli 2 vetyä ja 1 happi. Tarvitaan vain vesiseparaattori jossa vettä pyörittämällä kevyemmät vetyatomit sinkoavat irti raskaammasta happiatomista. Hapen voi vaikka hengittää, vedyn laittaa auton tankkiin.

      • Anonyymi

        No just joo. Pannaan pyykkikoneeseen linkousohjelma päälle ja erotellaan jyvät akanoista. Helppoa kuin heinänteko.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      178
      6170
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      235
      4133
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3495
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      45
      3333
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      29
      3141
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2826
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      65
      2376
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      238
      2314
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2300
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      96
      1896
    Aihe