Voiko pienyrittäjä tehdä vetyä ja saada toimeentulonsa siitä?
Entä kaasu? vai onko joku prosessi niin vaikea että ei ole pienyrittäjällä mahdollisuutta tai alkusijoitus liian suuri?
Miten vetyä tehdään?
12
94
Vastaukset
- Anonyymi
Yksinkertaisimmillaan puretaan vesimolekyyli sähköllä osiinsa, jolloin saadaan kaksi happiatomia ja yksi vetyatomi. Otetaan ne talteen omiin säiliöihinsä ja siinä se.
Voihan sitä tehdä myös hiilivedyistä, kuten maakaasusta. kun se hajoitetaan osiinsa, saadaan vetyä ja hiilidioksidia.- Anonyymi
Itseasiassa valtaosa vedystä tehdään maakaasusta. Tämä on sitä vetyhössötystä, millä saksa ja pari muuta kusettajaa (mm. Japani) yrittää tilastoja kaunistella. Vety kun on luokiteltu "päästöttömäksi" polttoaineeksi, vaikka sen tuotanto aiheuttaa suuremmat CO2 päästöt kuin 10 l/100 km kuluttavalla autolla ajelu.
Onneksi maakaasuhanat vedetään pian kiinni ja nyt on fossiilisaatuttajat, kuten Saksa, vähän lirissä. Kova on ollut uho vihreydestä, mutta käytännön toimet jotain muuta (ydinvoimalat kiinni ja antiikkiset kivi- ja ruskohiilivoimalat jatkaa tupruttamista).
Sellaista se on, kun mennään pelkällä tunteen palolla ja viherpiipeöiden "faktoilla".
- Anonyymi
Rakentaa tuulivoimalan ja vetylaitoksen kaikkine tykötarpeineen, niin kuka estää. Luvat kuntoon ja iso kasa miljoonia peliin.
- Anonyymi
No luvan myöntäjä voi olla asiasta toista mieltä.
- Anonyymi
Mitäpä jos aloittaja koitaisi onneaan Vetyautopalstalla mikä on tämän hybridi-sähköpalstan rinnalla.
- Anonyymi
Tänne palstalle näköjään tehdään kaikki aloitukset, eikä ylläpito tunnu välittävän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tänne palstalle näköjään tehdään kaikki aloitukset, eikä ylläpito tunnu välittävän.
On teillä ongelmat! Mitä mieltä olette siitä että kävelen tästä kohta kirjastoon lukemaan päivän lehdet? Olenko viherpiipertäjä?
- Anonyymi
Helppoa. Koulusta muistamme että vesi on H2O. Eli 2 vetyä ja 1 happi. Tarvitaan vain vesiseparaattori jossa vettä pyörittämällä kevyemmät vetyatomit sinkoavat irti raskaammasta happiatomista. Hapen voi vaikka hengittää, vedyn laittaa auton tankkiin.
- Anonyymi
No just joo. Pannaan pyykkikoneeseen linkousohjelma päälle ja erotellaan jyvät akanoista. Helppoa kuin heinänteko.
- Anonyymi
Tossa on mallia miten se tehdään: https://www.youtube.com/watch?v=dSLzC70Abjg
- Anonyymi
Tässä parempi esitys siitä miten systeemit jo kehittyy: https://www.youtube.com/watch?v=g32BLZssoNo
- Anonyymi
Vedystä keskustelu väärällä palstalla on kateutta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17438984/vetyspammays-vaaralle-palstalle-on-kateutta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585493Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4334769Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483909KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1893467Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142586Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222335Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182298Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1542101- 1282059
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241529