Hautausmäärät kymmenkertaistuneet

Anonyymi

Mulla ollut eri matikan oppikirja kuin koronadenialisteilla tai sit johtuu siitä että olen käynyt 8 vuotta kansakoulua.

Jos ennen Suomessa on kuollut n. 50 000 ihmistä vuodessa ja nyt 1500 ihmistä enemmän, miten hautausten määrä on kymmenkertaistunut.

Nämä ihmisten kuolemista riemuitsevien ilo kymmenkertaistunut kun saavat iloita arkkuliikkeiden ja hautakiviliikkeiden menestyksestä ja tuotoista. Suruvaatteetkin käy kaupaksi ja kukat.
Toisen kuolema on toisen leipä.

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otapa huomioon että ei olla edes puolivälissä vuotta. Nyt on kulunut n. 4kk vuotta ja jos määrä on 1500 ylikuollutta, niin vuodessa se on 3x tuo eli 4500-5000 mikä ON n. 10%.
      Mutta ylikuolleisuus suhteellisena näkyy jo toki nyt, koska ruumiita kertyy tuolla tahdilla.
      Ei olisi haitannut käydä vähän lisää koulua, tai sitten matikan kirjassa ollut paha virhe jossain kohtaa.

      • Anonyymi

        Jaa. Mun mielestä kymmenkertainen ei ole sama kuin 10 % enemmän.
        Mutta olenkin käynyt vain kansakoulun.


      • Anonyymi

        Heh, sullakin ollut virheellinen kirja. Sekosit prosentteihin.


    • Anonyymi

      Ja nyt on jopa rakastettu mediapersoona Mikko meriahven kuollut selittämättömästä syystä. Koronarokotus?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      135
      10681
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5130
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      44
      2332
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      107
      2135
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2053
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1651
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1472
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1154
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      34
      1113
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      1017
    Aihe