Halvin sähköauto nyt?

Pitäisi päästä liikuttamaan itseään töihin ja takas n 70km sivu. Vaatimukset on että toimii ja ei tule sade sisälle. Mulla on sitten AUTO pitkille matkoille eli tämä sähkörimpula on vain työmatka kulkine.
10107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Renault zoe taitaa oll anyt järkevin ja pitkä ajomatkain mohdollista. Dacialla on joku mutta onneton akku.

Äänestä

Dacia ja zoe vaarallisimmat kuolemanloukut pikkuisessakin kolarissa. Pakkohan ei ole kolarida mutt auudet sähköautot ne rikkaiden ihmisten painaa 1700kg ja yli joten kuolee näissä pikku sähköpotkulaudoissa.

Äänestä
  • Unohdit mainita että 10 vuoden takaiset 3-sarjalaisetkin on paperia eikä yhtään turvallsempia kuin nuo uudet "pienet" sähköautot.

    Äänestä

Jos uusista kyse niin Nissan Leaf tai VW e-Up! Leaf hieman kalliimpi, mutta selvästi isompi auto.

Äänestä

Jos hankitte noita kopperoita, laittakaa niihin hitaan ajoneuvon kolmio taakse. Noita tulee päivittäin perä edellä vastaan. Jokaisessa ylämäessä vauhti putoaa reilut 10km/h. Akku lienee pienehkö ja siksi pitää pihisteellä ja olla tientukkona. Ostakaa kunnon auto, jolla voi ajaa liikenteen rytmissä.

Ennen oli Toyotat vetämässä letkaa. Nyt letkaa vetävät pienet sähkökopperot.

Äänestä

Ilmoitettu toimintamatka täytyy olla 300 km, että kovimmilla pakkasilla pääset reilut 150 km.

Äänestä
  • Varmuusmarginaali on toki hyvä olla, mutta ei se toimintamatka maantieajossa millään autolla puoleen mene edes kovimmilla pakkasilla. Lyhyessä nurkkarynkytyksessä saattaa mennäkin. Esim. VW ID.3 ei kovalla pakkasella pitemmässä maantieajossa kyllä kuluta tuplaa eli 30 kWh / 100 km.

    Äänestä

VW ID.3 Fast Lane on se minkä itse nyt tilaisin. Listahinta 41 000 euroa ja akku 58/62 kWh. 0-100 km/h 7,3 s.

Taitaa näissä vaan hintaa isompi ongelma olla se, että toimitukset menevät pitkälle 2023 puolelle..

Toisaalta tuo ei kyllä ole kysyjän tarkoittama koppero vaan melko tehokas ja tilava auto.

Äänestä

Keskustelun aloitus on provosoiva. Taitaa olla palstan narsistitrolli eli niuvalainen taas asialla.

Äänestä

Leluosastolta patteriautot haetaan. Jopa kauko-ohjattavia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pitäisi päästä liikuttamaan itseään töihin ja takas n 70km sivu. Vaatimukset on että toimii ja ei tule sade sisälle. Mulla on sitten AUTO pitkille matkoille eli tämä sähkörimpula on vain työmatka kulkine.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu