Reikäinen nähtävyys: Alvari työllistää taas Seinäjoella

"Museovirasto ja Alvar Aalto -säätiö kavahtavat seurakunnan ehdotusta kellotornin rappauksesta." No mutta kyllä Alvaria pitää palvoa, maksakoon mitä tahtoo.

https://ilkkapohjalainen.fi/uutiset/reikäinen-nähtävyys-joutuu-taas-remonttiin-museovirasto-ja-alvar-aalto-säätiö-kavahtavat-seurakunnan-ehdotusta-kellotornin-rappauksesta

6

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aallon rakennukset on hyvännäköisiä,mutta käytössä täysiä susia.

      • Anonyymi

        Monet niistä eivät ole edes hyvän näköisiä. Huonosta käytettävyydestä hyvänä esimerkkinä on Jyväskylän yliopiston päärakennus.

        Ala-aula voisi toimia erilaisten juhlatilaisuuksien ja vastaanottojen paikkana kokonsa puolesta hyvin, mutta tila on pilkottu turhan ahtaan tuntuiseksi suuriin luentosaleihin johtavilla portaikoilla, jotka alkavat keskeltä lattiaa. Itse luentosalit on noita edellä mainittuja suurimpia lukuun ottamatta ahdettu hankalien portaikkosokkeloiden taakse rakennuksen laidoille, ja ovat ahtaan tuntuisia. Suurimmat salit taas ovat aivan ylisuuria eivätkä sovellukaan oikeastaan muuhun kuin massatenttien pitämiseen, pääsykokeisiin tai juhlaluentoihin yms. ei-päivittäiseen käyttöön

        WC-kopit ovat niin pienet, että niissä ei mahdu pienehkö ihminenkään edes kääntymään ympäri. Vitsinä kulkeekin, että Aalto unohti WC-tilat piirustuksista ja joku apulainen tai rakennusmestari joutui ne ahtamaan minne mahtui.

        Koko rakennus on epäonnistunut hybridi. Sen on tarkoitus olla sekä edustus- että opiskelurakennus, mutta ei toimi kumpanakaan kovin hyvin. Aalto on epäilyksettä Suomen historian yliarvostetuin arkkitehti.


    • Anonyymi

      Nämä Aallon epäonnistuneet kyhäelmät ovat hyvä muistutus siitä ettei arkkitehtia pitäisi päästää rakennus- ja korjaustyömaille.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Vitut.


    • Anonyymi

      Aallolta ei ole koskaan tullut muuta kuin sutta ja sekundaa myös esteettisesti. Tekisi mieli räjäyttää sen diktaattorin hauta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      67
      5650
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      134
      4244
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      96
      1856
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1425
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1127
    6. 47
      1112
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      126
      969
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      45
      802
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      743
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      695
    Aihe