En olisi ikinä uskonut mitenkä paska Venäjän sotakone on. Ottavat pataan oikein urakalla.
On tainnut sotateollisuuteen tarkoitetut rahat mennä huviloihin ja ökyveneisiin.
Kun eivät nyt vaan erehtyisi Suomea haastamaan sillä silloin Mosovassa vaihtuu rahayksikkö €uroon.
Moniko yllättyi siitä mitenkä huono Venäjän sotakone on ?
27
160
Vastaukset
- Anonyymi
Näin tapatttavat nuorisoaan
- Anonyymi
Ja nimenomaan vähemmistöjen nuorisoa?
- Anonyymi
Venäjä on rakennettu pelkän valheen varaan. Koskee myös ydinaseita.
- Anonyymi
Venäjän rahayksikkö vaihtuu simpukankuoriin kahden vuoden sisällä.
- Anonyymi
Venäjän sotavoimien teho ollut yllättävän heikko.
Venäjän nuoret asevelvolliset eivät halua sotaa tai surmata ketään.- Anonyymi
Vaikuttaa siltä, että Venäjä luotti lapsiarmeijaansa. Reservissä on kuitenkin vielä miljoonia miehiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikuttaa siltä, että Venäjä luotti lapsiarmeijaansa. Reservissä on kuitenkin vielä miljoonia miehiä.
Jos miehet loppuvat, niin naisia. Vanhat ämmmätkin otetaanriveihin.
- Anonyymi
Venäjän kansa ei tiedä näistä putlerin ökylinnoista ja ökyjahdeista.
Putleri on esittänyt pienipalkkaista maan johtajaa, jonka tuloilla ei ostettaisi tuollaista 700 miljoonan euron ökyjahtia ja ökyjahteja on useampia, kuten on myös ökylinnoja, joissa on kultaiset wc kalusteet ym. luksusta.
Ei tiedä venäjän kansa, että niihin on rahat otettu venäjän kansalta ja siksi tavallinen venäläinen on köyhä.- Anonyymi
Juuri näin
- Anonyymi
Oli tosiaan suuri yllätys. Mutta Ukrainan sota on taas ollut hyvä muistutus siitä, että pelkkä voima ei ratkaise sotamenestystä. Oveluudella, hyvällä suunnittelulla sekä tiedustelutiedon hyödyntämisellä on mahdollista pärjätä vahvemmalle vastustajalle. Kirjoitin aiheesta lisää täällä: https://politiikkaajarjella.blogspot.com/2022/05/antiikin-kreikkalaiset-ja-sota.html
Se on yksi asioista, joita on ollut vaikea hahmottaa. Sikäli tuntuu oudolta, että jos operaatioon on valmistauduttu, tulokset ovat heikohkoja. Tässä sodassa on monia outoja piirteitä.
- Anonyymi
Sinulta ei vajakki taas ole kukaan kysynyt yhtään mitään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinulta ei vajakki taas ole kukaan kysynyt yhtään mitään.
Toivottavasti pian aletaan pommittamaan venäläisiä siviilikohteita kunnolla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinulta ei vajakki taas ole kukaan kysynyt yhtään mitään.
Minä taas kummeksun sitä, miksi Suomi vaahtoaa Natosta, sotajärjestön avusta? Koska Venäjän armeija on niin huono, heikko ja kyvytön sotimaan, niin mihin me tarvimme Natoa?
Meillä on tehokas, hyvin koulutettu armeija, joka edustaa jopa Viroakin, niin eiköhän me pärjättäisi ilman tuota kallista länsimaiden Nato-pataljoonaakin?
Vai onko tässä kyse sosiaalidemokraattisesta rauhanarmeijasta, joka puolustaa työläisten etuja ja oikeuksia? Anonyymi kirjoitti:
Minä taas kummeksun sitä, miksi Suomi vaahtoaa Natosta, sotajärjestön avusta? Koska Venäjän armeija on niin huono, heikko ja kyvytön sotimaan, niin mihin me tarvimme Natoa?
Meillä on tehokas, hyvin koulutettu armeija, joka edustaa jopa Viroakin, niin eiköhän me pärjättäisi ilman tuota kallista länsimaiden Nato-pataljoonaakin?
Vai onko tässä kyse sosiaalidemokraattisesta rauhanarmeijasta, joka puolustaa työläisten etuja ja oikeuksia?Katsos kun kyse taitaa olla hieman laajemmasta ja pitemmän tähtäimen ratkaisusta. Kyse taitaa olla myös pelotteesta, eli siitä, että Venäjä ei haluaisi edes hyökätä. Käsitätkö?
Anonyymi kirjoitti:
Sinulta ei vajakki taas ole kukaan kysynyt yhtään mitään.
Aikuistu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinulta ei vajakki taas ole kukaan kysynyt yhtään mitään.
Kyseinen nimimerki on kirjoittanut hyvää ja mietittyä tekstiä. Sinusta ei voitane sanoa samaa.
- Anonyymi
Viisas mies tämä päkmänni
Ensin:
https://twitter.com/Dani48526818/status/1518569600203505664
Sitten:
https://v.ylilauta.org/91/ee/91ee5cfd00afbff8.mp4 - Anonyymi
Ihan kuin USA:n sotakoneetkin, joilla pystyy pommittamaan vain aseettomia siviilejä kehitysmaissa.
- Anonyymi
Toivotaan että venäjä pysyy samanlaisena korruptio diktatuurina jatkossakin niin siellä pysyy sotakoneet ja taistelukyky yhtä surkealla tasolla.
- Anonyymi
No varmasti pysyy. Venäläinen rakastaa ruoskanheiluttajaa. Ja on kiitollinen kuivasta leivänpalasesta.
- Anonyymi
En suosittele aliarvioimaan vihollista ennakkoon, saattaa käydä kylmät.
- Anonyymi
Joo yllätyin. Toisaalta yllätyin alun alkaen vähän siitäkin että Putler lähti niin kokonaisvaltaiseen sotaan Ukrainassa, luulin että olisi tyytynyt niihin kansantasavaltoihin. Ja sitten yllätyin miten kovasti ukrainalaiset onnistuivat (ja onnistuvat vieläkin) laittamaan kampoihin örkeille. Ja yllätyin vielä siitäkin miten yhtenäisenä Eurooppa ja muu läntinen maailma on ollut tukemassa Ukrainaa. Yllätysten sota kaiken kaikkiaan.
- Anonyymi
Putler on leikannut kymmenien ellei satojen tuhansien elinpäiviä. Sellaista ei saa anteeksi koskaan.
- Anonyymi
Väistämättä tulee mieleen se huopatossu joukko joka Raatteen tietä myöten tuli va-
pauttamaan meitä aika hengettömin tuloksin. - Anonyymi
"Moniko yllättyi ..."
Täältä nousee yksi käsi.
Yli 30 vuoden upseerinurani loppupuolella jouduin mietiskelemään sitä, mitä pitäisi tehdä Venäjän hyökkäyksen uhatessa ja mitä sen toteutuessa. Johdin erään yksikön SA-suunnittelusta vastaavaa porukkaa muun työn ohessa. Suunnittelun lähtökohdat olivat paljon karummat, kuin mihin Venäjän armeijan kyky Ukrainassa olisi antanut aihetta. Eläkeläisenä olen tietenkin yhteydessä useisiin vanhoihin skappareihin ja sama kummastus tuntuu olevan Venäjän armeijan suhteen kaikilla. Uskomattoman huonoa suoriutumista. - Anonyymi
Todella surkeuden huippua potenssiin X.
Venäjän on huiputtanut pelkällä paraatiarmeijalla, tosin loppupelissä itseään Kremlin klikkiä ja kansaa.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofian ökyilyt on loppu
Miksiköhän Sofian instassa on ollut viime aikoina niin kovin hiljaista? Liittyykö syy kenties piriparin eroon? Sofia joutui muuttamaan ex-hoitonsa sis2745909Syystäkin ollut kirjoittamatta
Mutta minun silmissäni olet kulutettu, käytetty, pilattu ja raiskattu jätteeksi. Kyllä moni sinua mielellään hässisi, mutta ei sinusta ihmistä rinnall3282422Nato-ovi pysyy kiinni Suomelta.
Usa ei puutu Suomen ja Turkin väliseen kiistaan, joten menee vuosia Nato-oven repimiseen ja voi olla että sisään ovesta ei koskaan päästäkään. https:/4862158Työttömän työnhakijan pääasiallinen tehtävä on työnhaku
Ja uusi työnhaun malli korostaa sitä. ”Tavoitteena on nopea työllistyminen”, sanoo TE-toimiston johtaja. Ja tässä hän aivan oikeassa, koska työttömyys2851666Stefan Thermanin käräjät on 16/6. On jännät ajat miehellä edessään.
Neljä syytettä on nyt edessä, laittomasta uhkailusta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta törkeästä kotirauhan rikkomisesta ja ampuma-aserikoksesta791373Mitä kummaa tapahtui, että Suomalaiset yhtäkkiä Natoon haluaisivat?
Ulkomailla ihmetellään, "mikä teihin rauhanomaisiin suomalaisiin oikein meni kun, yht'äkkiä sotahulluiksi muutuitte"? Erittäin hyvä kysymys joka pitäi6591365Nytkö se taas alkaa - apinarokko ja rokotuspainostus
Valmistautukaa concoy väki. Wef ja muut globalistit eivät saaneet koronalla tarpeeksi kiusattua ihmisiä. Nyt pukkaa kuitenkin taas uutta riesaa: htt2221149- 731114
No niin.. nyt ihan vakavasti..
Haluisitko mies nähdä ja jutella ihan oikeasti? Kun mä haluisin.. voisitko antaa jonkun vihjeen. Tiedän että oot täällä, mut en tiedä että miksi sä tä841018- 37939