Hyväkuntoisilla Ukrainan terästehtaan maakäytävistä pelastetut näyttävät jopa vanhukset ollakseen oltua maan alla 2-3kk(?).
Toista oli, kun Karjalasta lähdettiin evakkomatkalle kotieläimet mukaan. Evakot olivat todella väsyneen näköisiä ja laihoja niin naiset lapsineen miehet olivat rintamalla.
Hyväkuntoisina maakäytävistä pelastetut
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tainnut riittää ruokaa ja lääkkeitä vanhuksille.
- Anonyymi
Ex-sirkuspellen teatteria.
- Anonyymi
Heille on kyllä toimitettu sinne säännöllisesti ruokaa, juomaa ja muita välttämättömiä tarvikkeita.
- Anonyymi
Ilmeisesti joku salainen reitti oli, jonka kautta varusteita aluksi saatiin. Mutta taistelujen kiihtyessä ruokaa ja vettä oli lopulta tosi vähän. Azovstalin kellareissa makaa myös kuolleita siviilejä ja sotilaita. On irvokasta, että joku täällä kadehtii selviytyneitä.
- Anonyymi
Säälittävä aloitus. Kertoo ihmisen pienuudesta.
- Anonyymi
Ihmisen pienuutta ei ole se, jos laittaa oman kansan vieraan kansan edelle.
Mieti sitä 5,5 milj Suomen kansa on lonkissa yli 40 milj ukrainalaiset edessä.
Ihan ei rehellisesti sanottuna natsaa!!
- Anonyymi
No, me ei taideta olla niiden suosituin paikka maailmassa minne mennä. Puolassakin on jo kolme miljoonaa, meillä joitain kymmeniä tuhansia.
Ja joo, pari kuukautta ilman päivänvaloa, vaikka saiskin vettä ja jotain purkkimuonaa. En vaihtais. Lapset ainakin olivat aivan säikyn näköisiä. Vanhukset raihaisia ja keski-ikäiset, joiden tehtävä oli heistä huolehtia, kiitollisen oloisia.
Tiedä sitten, millaisten lasien läpi katsot. Vaihtaisitko osia?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1099860
- 524830
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422051Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021996- 241690
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131481Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,401349Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54947Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30933Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31922