Onko Kiinasta tullut maailman vahvin maa?

Anonyymi

Kiinan teollisuuden määrä on jo ylittänyt Yhdysvallat. Lisäksi väestöä on paljon enemmän.

4

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiinan koululaitos lienee varsin hyvällä tolalla verrattuna Jenkkilän vastaavaan.
      Lisäksi korkein opetus on saavuttamassa tason,joka saa aivovuodon länteen hidastumaan.Jopa mahdollisesti likimain pysähtymäänkin.
      Tällainen tilanne antaisi pitemmällä tähtäyksellä Kiinalle todella vahvan perustan kilpailulle Jenkkilän kanssa.Jenkkilä syytää tolkuttomia summia asevarusteluun koulutuksenkin kustannuksella.

      • Anonyymi

        Mikä tekee Yhdysvaltojen koulutuksesta Kiinaa huonomman?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä tekee Yhdysvaltojen koulutuksesta Kiinaa huonomman?

        No ehkäpä se,että Yhdysvalloissa "raha ratkaisee" hieman liikaa.
        Korkeamman koulutuksen hankkiminen tunnetuimmissa yliopistoissa maksaa satojatuhansia dollareita.Upporikkaille ei mikään ongelma,kuten ei heidän jälkikasvulleenkaan läpäistä tutkinnot hyväksyttävillä arvosanoilla,
        Tavalliselle työtätekevälle likimain mahdoton saavutettava.
        Tuollaisella systeemillä kansakunnan lahjakkuuspotentiaalista valitettavan suuri osa jää käyttämättä.Edes suurvallalla ei sellaiseen tuhlaukseen ole pitemmän päälle varaa.


    • Anonyymi

      Hyvä koulutussysteemi ja korkea ÄO jauhaa matemaattisella varmuudella Kiinan huipulle. Japani on siellä ollut jo kymmeniä vuosia, ja samasta syystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe