Miksi haluatte asua Uudellamaalla, varsinkin

Anonyymi

Miksi haluatte asua Uudellamaalla, varsinkin näissä kaikkien tuntemissa surkeissa kaupungeissa ja varsinkin niiden lähiöissä?

Suurin osa surkealla palkalla surkeissa asunnoissa....

6

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirkkonummi on vireä asuinpaikka. Harrastuksia kaiken ikäisille, uimahalli, kentät j a muut liikuntapaikat, luontopolut, elokuvateatteri uutuuksineen, kaupoista saa kaiken arkeen tarvittavan, kilpailun vuoksi kohtuulliset hinnat (vai onko nyt missään kun koko ajan hinnat nousevat), marja- ja sienipaikat, järvet ja kunnan järjestämät talviuintipaikat. Ja kun maaseutu tuntuu arkiselta, voi hetkessä siirtyä pääkaupunkiin ostoksille, teatteriin ja vain nauttimaan vilinästä. Onpa rauhoittavaa taas palata taksin kotiin.
      Muutin aikanaan kotikunnasta työttömyyden takia, tänne asetuin, enkä minnekään kaipaa. Varmasti hyvä olisi ollut sielläkin, jos elanto olisi löytynyt.
      Mikä sitten aloittajan ihanne asuinpaikka on?

    • Anonyymi

      Itä Helsinki Kontula Helsinki 94. mahtava asua. Ihan vuokra talossa. Asunto on hyvä,kohtulinen vuokra. Asukaat mukavia,eivät tule iholle ja antavat olla jokaisen rauhassa. Lisäksi vierssä on Kivikon metsä. Jossa mahdolisuus juosta,kävellä .Kuin monia lajeja mahdolisuus harataa. Talvi on ilmaset hiihto ladut.Lähistö hyvä peruskoulut,kuin Lukiot. Kirjasto.Usempi lasten leikki puisto ja uusitukin ne.Terveysasema,asukastalot. On lidi,on KKK kauppa ja S-kauppa uimahalli.ureiluseutoja ,partio ties mitä, 10 km pässä pivin pimein meren rantaa. Hyvä julkinen liikenne ja Metro.

      • Anonyymi

        Höpö höpö,muuttunut ghetoksi koko mesta


    • Anonyymi

      Siuntio,moni muuttaa kuntaan ,mutta aika äkkiä pois.Syy ei mitään rotia koko kylässä, jossa ei mitään olekkaan kuin S-market slummin keskellä.Rauhaton paikka,ma
      iostetaan luonto likellä kun ulkona ei melun ymsyms takia olla.Rumat tontit kuin yrityskylä,omakotialueella liikkukaapa Uusimmilla asuinalueilla on toki kaunista ja kivoja ihmisiä.Kauniit talonkin Luonto alkaa kun lähdet taajamassa niin kaunis rauhallinen.Se on liikkujalle parasta.Yrityskylä studiokylä melkein tyhjä.Yksi teollisuusalue on muutama hyvä yritys.Muut siirtää melut kotipihaan ja naapureille.Törkeää.Uudenmaan parhaita asuin paikkoja voikin olla.Kirkkonummi,Inkoo,siitä rannikko.Loviisa,Pusula,Nummi,Nummipusula.Saukkola.Lohja.Vihti,Nummela on valovoimainen.Olen muutamassa asunutkin ja käyn kaupoissa juuri tuolla.Tammisaari.Hanko.Toki riippuu kokemuksista miten paikat kokee.Riihimäki todella mukava paikka.Moni ajaa töihin hkiin noista kaikista paikoista.Hyvä asua ja elää siis Kirkkonummi.Maku asioita nuo ja mihin sattuu päättymään paikka ,kohta.Maaseuduilla ymmärrän oma elämän vapaus.Peltojen keskellä,mutta miten on kun naapuri seinässä kiinni.Loppuu ilo asumisesta siihen.

    • Anonyymi

      Uusimaalaiset ostavat nyt sitten eniten suomalaista sähköä, jonka hinta nousee kohta pilviin, nelinkertaiseksi, jopa viisinkertaisiksi. Jos asunto lämpiää sähköllä ja tulee sähkökatkoja, niin vilu tulee ! Myös kaukolämmössä olevat taloyhtiöt nostavat vuokrien ja vastikkeiden hintoja, sillä sähkön hinnannousun jälkeen käytävien, pihojen, saunojen yms. valaistus ja lämmitys kallistuu. Jopa vankien majoitus ja putkayöpymiset kallistuvat, sillä sielläkin tarvitaan sähköä. Työnantajien on pakko repiä työntekijöiden nahasta enemmän ja lisätä myyntiään, jotta sähkölaskut tulevat maksetuiksi ym. ym. Syynä on tämän nykyisen hallituksen kehno talouspolitiikka, joka on ajanut maamme totaaliseen syöksykierteeseen ja miljardivelat vaan lisääntyvät, samoin kurjuus. Allekirjoittakaa adressi, jossa vastustetaan sähkön hinnankorotuksia, sillä hallitushan maksattaa töppäilynsä suoraan kansalla: https://www.adressit.com/sahkoa_kaikille_kansalaisille_jarkevaan_hintaan

    • Anonyymi

      On monta hyvää kuntaa Uudellamaalla,mutta ne mihkä mua saisi kirveelläkään..Kerava,Siuntio.Joku niissä mättää ja pahasti..käynyt kierrellyt aikoinaan nuo.Siuntio mitään sanomaton,ok.tontit hurjan rumia julkisivu,katujen varsi ,rumia kiviä ajettu,kontti,lautakasat ihan kaatis näkymä.Paikallista vihersiirtymää olisko .Mutta oli hienojakin asuinalueita muut..Kerava taas kämänen ,vaarallinen...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3155
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      2882
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2260
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1906
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1741
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      108
      1595
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1186
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1140
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1099
    Aihe