Uutta sotahistoriassa:Venäjän paukut vähissä!

Anonyymi

SODAN julistaminen ja liikekannallepano Venäjällä ei käytännössä auttaisi Ukrainassa sotivien joukkojen tilannetta, venäläinen sotilasasiantuntija ja eversti-evp Mihail Hodarjonok kritisoi Venäjän tv:n ykköskanavalla viikonloppuna.

Hodarjonokin mukaan Venäjän armeijalla ei ole sen paremmin kaitsijoita palvelukseen kutsutuille kuin kunnollista, modernia sotakalustoa sotilaiden käyttöön. Niinpä liikekannalle­panosta ei olisi juuri hyötyä.

Venäjän mediaa seuraavan Russian Media Monitorin perustanut toimittaja Julia Davis julkaisi Hodarjonokin puheenvuorosta pätkän viestipalvelu Twitterissä.


HODARJONOKIN mukaan nykytilanteessa riittävästi varustettujen joukkojen saaminen tositoimiin rintamalle veisi kuukausista vuosiin.

”Kuinka pian liikekannallepanon jälkeen saamme ensimmäisen hävittäjäilmailu­rykmentin? Saisimme sen uudeksivuodeksi”, Hodarjonok toteaa.

”Meillä ei ole reservejä, lentäjiä tai lentokoneita, joten liikekannallepano ei juuri auttaisi.”

Hodarjonokin mukaan laivoja saataisiin käyttöön kahden vuoden päästä, jos tilaukset tehtäisiin ja tuotanto aloitettaisiin heti. Uusi panssarivaunu­divisioona voisi olla mahdollista perustaa kolmessa kuukaudessa.

”Eikä sitä olisi varustettu modernilla aseistuksella, koska meillä ei ole moderneja aseita tai varusteita reserveissä”, hän sanoo videolla.

”Ihmisten lähettäminen entisaikojen aseilla 2000-luvun sotaan [sotilasliitto] Naton kansainvälisen tason aseita vastaan ei olisi oikein.”

5

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä ihme,etteivät putleristit kommentoi.

      Eivät ilkeä kiistää venäläiseverstin esittämiä faktoja.

      Muuten kyllä faktoja pyritään kiistämään tavanomaisen asiantuntemattomuuden antamalla varmuudella.

    • Anonyymi

      Ei ihme,etteivät putleristit kommentoi.

      Milläpä kiistää asiantuntijan faktat?

      Kun on lisäksi venäläinenkin.

    • Venäjän sotatalous on ulkomaisten veroparatiisien salaisilla pankkitileillä sekä kiinteistöissä ja miljardiluokan huvijahdeissa, joiden omistajaa "ei tiedetä". Satoja miljardeja dollareita, kaikki varastettu tavallisilta venäläisiltä.

    • Anonyymi

      Putinistina alkaisin kyselemään Anolta sopivia nappeja pään turvottamiseen ja ölähtelyyn.

      • Anonyymi

        Eiköhän Venäjä ole noissakin omavarainen.

        Ainakin Putlerin puhe Voiton päivänä viittasi siihen.
        Eikä muut olleet sen viisaampia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5081
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1731
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1616
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1497
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1433
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1137
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      299
      957
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      192
      932
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      800
    Aihe