Venäjän armeija ja ehkä tiedustelupalvelukin on kerännyt arvokasta sotilaallista tietoa Ukrainassa käymästään sodasta.
1) Naton strategia on ylivoimaista venäläiseen verrattuna
2) Naton aseistus on ylivoimaista venäläiseen verrattuna.
Kaikki tämä tarvitsematta kokeilla sotimista Natoa vastaan. Nyt herää kysymys, mihin toimiin Venäjä aikoo ryhtyä keräämänsä tiedon osalta. Ainakin osa upseereista on tehnyt päätöksen, ettei kannata hyökätä ukrainalaisia vastaan.
Venäjä kerännyt arvokasta sotatietoa Ukrainasta
3
68
Vastaukset
- Anonyymi
Johtopäätös 1:
- Venäjän joukkojen kannattaa jättää viipymättä kalusto taistelukentälle ja palata takaisin kotimaahansa. Jokainen kantakoot omat varastamansa kodinkoneet.
Johtopäätös 2:
- Jokaisella merimiehellä ja varastossa työskentelevällä tulee olla täysi tulitikkuaski. Esimiehen tulee kouluttaa alaisensa tulitikkujen oikeanlaiseen käyttöön.
Johtopäätös 3:
- Lentopetroolin säästämiseksi pommeja ei saa kuskata kohteeseen asti vaan pommit on tiputettava lähimmälle pellolle ja lentokone on tuotava tukikohtaan suorinta linnuntietä. - Anonyymi
4. Yksi pätevä syy tykistölle poistua rintamalta on ammusten loppuminen. Siksi ne kannattaa ampua tähtäämättä taivaalle ensimmäisen päivän aikana.
- Anonyymi
Kuljetuskaluston renkaiden kehnous ei ole mikään salaisuus. Siispä renkaan puhkeaminen on vallan pätevä syy keskeyttää eteneminen ja jättää kalusto siihen mihin se jäi.
Joskus rengas voi puhjeta myös naulaan ajamisen takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään1075327Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen633434Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,872784Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621398Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3101318Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?271270Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121136Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2391136Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1291126- 491110