Julkisen sektorin loisille lisää palkkaa

Joka sentti näiden kunnanloisten palkoista riistetään yrittäjiltä. Vain yrittäjät luovat rahaa talouteen.

https://yle.fi/uutiset/3-12438388
2468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Katsos kun maailma on monimutkainen. Jos julkista sektoria ei olisi, yrittäjä maksaisi rajusti niin lastensa kuin omastakin koulutuksesta ja terveydenhuollosta. Kai ymmärrät sen?

Yrityksillä taas ei edes ole merkitystä ilman maksukykyisiä asiakkaita. Nykymaailma pyörii. loppujen lopuksi suurelta osin palvelujen ympärillä. Suuri osa ihmisistä myy palveluja toisilleen. Aika käyttäjä maksaa tavalla tai toisella.

Vientiyritykset ovat tärkeitä, mutta ne tarvitsevat toimiakseen oikean ympäristön.

1Äänestä
  • Yksikään yritys ei pyöri ilman yhteiskuntaa, eli valtiota ja kuntaa.

    Äänestä

  • 😀 Suht pitkä kirjoitus mutta sen sanoma täysi nolla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    😀 Suht pitkä kirjoitus mutta sen sanoma täysi nolla.

    Niinkö? Mikä siinä ei pidä paikkaansa ja miksi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yksikään yritys ei pyöri ilman yhteiskuntaa, eli valtiota ja kuntaa.

    Ei pääsisi yrittäjä edes pankkiin, jos julkinen sektori ei olisi teitä rakentanut!
    Heh, heh, mikä tollo avaus!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei pääsisi yrittäjä edes pankkiin, jos julkinen sektori ei olisi teitä rakentanut!
    Heh, heh, mikä tollo avaus!

    Aivot eivät yrittäjällä kanna firmaa kauemmas. Onhan näitä nähty.

    Äänestä

  • Mutta sinulta kysyttiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mutta sinulta kysyttiin.

    Totta kai kysyttiin. Hänhän ei ole vajakki. Hän on huippuälykäs neropatti.

    Äänestä

Suomessa on pohjoismaiden kallein julkinen sektori , siis laiskimmat virkamiehet.

Äänestä
  • Ja sinä näytitkin taas olevasi pohjoismaiden tyhmin ihminen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja sinä näytitkin taas olevasi pohjoismaiden tyhmin ihminen.

    Tyhmin ja laiskoin selkeästi.

    Äänestä

  • Juu, kalliita paskaloisia virastot täynnä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu, kalliita paskaloisia virastot täynnä.

    Suurin osa kuntasektorin työntekijöistä on hoitajia, lastentarhanopettajia, opettajia jne. Harvat ovat virkamiehiä.

    Äänestä

Julkinen sektori on byrokratia-suomen suurin menoerä, ja pahimmat loiset löytyy sieltä.

Äänestä
  • Sosiaali- ja terveysala. Eli neuvola- ja terveydenhoito ja lapsilisät!
    Sitten tukee opetusala, poliisi ja armeija.
    Lakkautetaanko nuo kaikki?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sosiaali- ja terveysala. Eli neuvola- ja terveydenhoito ja lapsilisät!
    Sitten tukee opetusala, poliisi ja armeija.
    Lakkautetaanko nuo kaikki?

    Kaikki pois, sanoi aloitaja! Kyllä kun yksityistettäisiin saataisiin nuokin palvelut niin paljon tehokkaammin!! Paitsi että kunnathan jo ostavat yksityisiltäkin noita palveluja ja aina saa lukea että laatu on aivan sitä itseään. Että mitenkä niinkuin tämä sitten on mahdollista? Eikai yksityisetkin vain tee paskaa? No mutta..!

    Äänestä

  • Kyllä. Verottaja vie meiltä jo nyt ihan kaiken.

    Äänestä

Voi kunpa yrittäjä välittäisi myös tuottavuudesta ja tehokkuudesta ja omasta ammattitaidostaan, niin saataisiinkin jotain kansantalouteenkin. Nyt mennään kädestä suuhun vähillä lahjoilla, pääasia, että perhe pärjää. Yrittäjä kuvittelee, että tiet pysyvät kunnossa ja aurattuina ihan itsestään. Loisopettajat ja loispäiväkotitädit mahdollistavat tietenkin ilmaiseksi sen, että yrittäjä saa keskittyä värkkäämään pajassaan ja lapset saa lykätä pois mielestä työajaksi. Loissairaanhoitajiakaan ei tarvita, koska yrittäjä maksaa työterveyden, mutta työterveyspalvelut eivät yllä yrittäjän eläköityneiden vanhempien avuksi, heidät yrittäjä on sysännyt kunnan vastuulle. Loislatukoneenhoitaja varmistaa, että yrittäjän on hyvä hiihdellä ilmaiseksi rankan yrittämispäivän jälkeen. Loisyrittäjä ei osaa ajatella omaa napaansa pidemmälle. Yrittäjä yrittää menestyä, viisaampi menestyy.

Äänestä

Kovasti kelpasi veronmaksajien raha yrittäjille, koronan takia tuli takkiin.

Äänestä
  • Se oli omaa rahaa, jota on pakkoverotettu

    Äänestä

Ei noin tyhmä ihminen kuin aloittaja voi olla yrittäjä. Taitaa olla trolli. T: Yrittäjä

Äänestä
  • aloittaja on persu tai pietarin trolli

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    aloittaja on persu tai pietarin trolli

    Moni perussuomalainen on julkisella puolella töissä

    Äänestä

Keskuspankit luovat rahaa talouteen. Yhteiskunta järjestää ympäristön kaikelle, myös yrittäjille. Jos ei pärjää yrittäjänä, niin pitää hakeutua palkansaajaksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Joka sentti näiden kunnanloisten palkoista riistetään yrittäjiltä. Vain yrittäjät luovat rahaa talouteen.

https://yle.fi/uutiset/3-12438388

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu