Profeetan (?) villit viestit! Kuka "koettelee" UT:n mukaan?

Anonyymi

Profeetan (?) villit viestit! Kuka "koettelee" UT:n mukaan?


Julkista (profetoimista ja profetiaa) saa julkisesti koetella ja arvostella? Kyllä.
Täällä touhuaa itseään kehuva ja nostattava Eräs, joka tituleeraa itseään "Pastori-Profeetta"
ja kehuu Itse Itseään "Herran profeetaksi" ja olemaan "pasuunana sanan saattaja."
Hänen viimeisin otsikkonsa on huvittava
• "Profeetan paastolla koettelema profetia"


1 ) Profetiaa ei (profeetta) itse voi "koetella" paastolla! Miksi!

Paavali opettaa tervettä käytäntöä, 1 Kor 14:30-33 Miten ja kuka "koettelee"?
========================================================
• "Profeetoista saakoon kaksi tai kolme puhua, ja muut arvostelkoot;"

• "Ja profeettain henget ovat profeetoille alamaiset; sillä ei Jumala ole epäjärjestyksen, vaan rauhan Jumala."
• ""Koetelkaa kaikki, pitäkää se mikä hyvä on." ( 1 Tess 5:21)
• "Koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta, sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan." ( 1 Joh 4:1)


2) Toiset "koettelevat" profetioita, joilla sama Hengen Lahja!
=============================================

Kuten Paavali opetti korittolaisia (profetoimisesta) - kun 2-3 oli äänessä, muut "profeetat" arvostelivat eli "koettelivat" sanoman puhtautta. Näin Jumala oli säätänyt kollektiivisen "valvonnan" ja koettelun! Ei päässyt muodostumaan mitään "monopolia" - jossa Joku Profeetta olisi nostanut itsensä Profeetoiden Kuninkaaksi, päälliköksi!

Mutta tämä Suomi24 profetiapalsta? Se on ollut vuodesta toiseen kuin mikäkin villitsevien henkien temmelyspaikka! Yksi toisensa perästä on koettanut nostattaa itseään Suomen Profeetaksi! Nämä haihattelivat kehuvat itseään ja keskaavat olevansa "herran profeetoita"!

3) Mutta se jälki? Se sanoma, sisältö, se "henki"?
==================================

Koska alkuaikojen hengen lahjat toimivat seurakuntayhteydessä, uskovien piireissä, niissä siis saatettiin soveltaa Paavalin antamia "koetteluohjeita", 1 Kor 14:30-33. Nyt?

Kun villin viidakon menettelyt ovat praktiikkaa, "profeetaksi" voi itsensä keksiä kuka vain?

Niinpä tälläkin palstalla on "yrittäjiä" ihan kuin vilkkilän kissoja! Mitä tästä?
Näin ennustaja-kandidaatteihin on oikeus soveltaa Paavalin ohjeita "koettelusta". Sitä tekevät TOISET! Vaikka profeetta kehuisi ja koettaisi "vakuuttaa" sanomansa aitoutta sillä, että PAASTOSI viikon ja "koetteli" se on pelkkää teatteria!


4) Jumala (Jumalan henki) ei tuota "sekasotkuisia" sanomia!
=============================================

Tässä esimerkkiä tämän Pastori-Profetaksi itsensä korottaneen esityksestä:



Suora lainaus: Pasanen

"Profetia saatu 30.4.2022 jonka jälkeen paastosin viikon, koettelin profetiaa."

"Herran sanoma profeetta Jari Pasanen kautta tänä armon vuonna 30.4.2022: pyhässä hengessä näin Sanoo Herra Herra palvelijansa profeetan välityksellä jonka minä herra olen valinnut tässä maassa olemaan pasuunana sanan saattaja..."

"koin jotakin ihmeellistä se oli maantamina illalla kun pyhä henki alkoi puhumaan aivan selvästi ja ilmoitti mitä edessä on..."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

5) Missä Raamatussa Herra sanoo?
==============================

"venäjä on googo mikä on munittu minuun pyhiss kirjoituksissa raamatussa."

Näin tämä pastoriprofeettaa JULKISESTI väittää:
(Suora lainaus: Pasanen)
"herra sanoi venäjä on googo mikä on munittu minuun pyhiss kirjoituksissa raamatussa .."
________________________________________________________________________

Onko venäjä joku salaperäinen "googo"? "Munittu minuun pyhiss kirjoituksissa ramatussa"?


6) Lopuksi
=========

Kun (profeetta) käyttää Herran nimeä ja väittää että tuollaiset tekstit olisivat muka Herran antamia, niin on syytä lukijoiden HERÄTÄ! Profeetta antaa näytön Majesteettirikokseen rinnastettavasta väärinkäytöksestä, kun käyttää "Herran nimeä" tuollaisten iljetystekstien yhteydessä!

4

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tosi sekava tuo pastoriprofeetta on!!

      • Anonyymi

        Kuka nuo tittelit omistaa?


    • Anonyymi

      Ei kukaan normi-ihminen tai uskova voi ottaa todesta "profeettaa" joka ei edes hallitse äidinkieltä! Kirjoittaa mitä sattuu ja miten sattuu!!

      Ei JUMALA sellaisia lähetä tärkeille asioilleen!

      Pasanen häpäisee Herran nimen!

      • Anonyymi

        Lisäksi paasto on nyöryyttä eli ei kehu itseään niinkuin aloittaja tekee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2675
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      57
      2635
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      184
      2595
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      70
      2252
    5. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2115
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2115
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      1995
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      73
      1606
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1467
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      1
      1360
    Aihe