Moi kertokaahan nyt tyhmemmälle, miksi minulle lääkäri ei kirjoita enää ehkäisyä. Vuosi sitten kävin Papassa, kaikki ok.
Ainoastaan perheneuvolan käynnin jälkeen saan (ehkä) jatkoa.
Ongelma tässä se, että ehkäisy loppuu kun en pysty käymään perheneuvolassa koko kesänä kun olen virka-ajat töissä. Matkaakin neuvolaan on se 60km/suunta.... 🥺 Eikö tuo Papa oikeasti riitä siihen että sen voi uusia?
Miksi ei ehkäisyä saa
13
907
Vastaukset
- Anonyymi
Sulla oli sitten vaikeuksia kysyä lääkäriltä sitä syytä.Ei me voida tietää mitä sen lääkärin päässä tapahtuu.
- Anonyymi
Olisin kysynyt jos olisin häneen yhteyden saanut. Pari kertaa soitin ja sairaanhoitaja ihmetteli asiaa. Omaan kantaan ilmestyi vaan teksti että perheneuvolan käynnin kautta reseptien uusiminen.
- Anonyymi
Onpas outoa kiristystä. Voitko käydä yksityisellä? Eihän kertomat asiat mitenkään liity toisiinsa.
- Anonyymi
Mä olen käyttänyt e-pillereitä 11 vuotta ja uusimisessa ollut mitään ongelmia.Viime vuonna piti käydä ehkäisyneuvolassa verenpaineen mittauksessa ja resepti uusittiin.Ei mitään ongelmia ollut koskaan.
- Anonyymi
Minkä ikäinen olet?
Minulla myös pillerit olleet käytössä yli 10 v. ja huhtikuussa reseptiä uusiessa kävi juuri samoin, että lääkäri ei enää uusinutkaan sitä. Papassa olen käynyt säännöllisesti ja mitään ongelmia ei ole pillereitten käytön aikana ollut, kuin kerran hiivaa.
Kun kysyin syytä miksi niitä ei enää voi uusia, niin syynä oli hiukan edellisestä kohonnut verenpaine ja ikäni (täytin 40 v.). Nyt sitte mietin miten jatkossa, luotanko varmoihin päiviin ja muulloin kuutelen mieheni narinaa kortsujen käytön hankaluudesta.- Anonyymi
Sinulle voisin sanoa miehenä että jos ukkosi valittaa kortsujen käytöstä, käske hänen mennä teettämään piuhojen katkaisu. Maksaa jotakin, mutta on sen arvoista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinulle voisin sanoa miehenä että jos ukkosi valittaa kortsujen käytöstä, käske hänen mennä teettämään piuhojen katkaisu. Maksaa jotakin, mutta on sen arvoista.
Poika sinä vielä olet
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Poika sinä vielä olet
Olen jo lähes 60 v.
- Anonyymi
Kondomeita saa kaupasta ja apteekista
- Anonyymi
Sterilointiin! Se on varma, lopullinen ja huoleton ehkäisy. Ei sivuvaikutuksia.
- Anonyymi
Sopii vihreille ja demareille
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sopii vihreille ja demareille
Miten se liittyy puoluekantaan. Ei mitenkään, persu reppana.
- Anonyymi
Perusteluja pitäisi kyllä saada. Veritulppariski? Ikäsi ja verenpaine tai kolesteroli?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695850Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1171393- 121221
- 1821052
- 59877