Jos on matkailuauto kytketty leirintäalueella verkkovirtaan niin onko haittaa jos auton käynnistää silloin?
Matkailuauto tolpassa
6
310
Vastaukset
- Anonyymi
Ei.
- Anonyymi
Verkkovirta on kokonan erillään auton muista sähköistä. Muista vain irrottaa töpseli ennen kuin lähdet liikkeelle.:-)
- Anonyymi
Miksi töpseli pitää irrottaa, irtoaahan se muutenkin kun lähden.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi töpseli pitää irrottaa, irtoaahan se muutenkin kun lähden.
Minä ajoin Joensuusta Kuopioon Niuvanniemeen tolppa perässä. Radiokanavat vaihtui.
- Anonyymi
Uusimmissa matkailuautoissa on oma sähkökeskus, josta myös ladataan ajoakkua. Kannattaa varmistaa miten tuo keskus toimii jos saa sähköä verkosta ja auton laturista (sulakkeita voi palaa).
Itselläni on niin vanha auto ettei siinä ole tuota keskusta ja hupiakkua ladataan erillisellä verkkolaturilla. Mutta siinäkin auton käynnistyessä alkaa auton laturi ladata hupiakkua, mutta oletettavasti 12V asuinpuolen verkko ja akku ei "riitele" sähkön tulosta.
- Anonyymi
Kun se auto on tolpassa tarkasta ainakin jäähdyttimen neste ennen käynnistämistä.
Tolppaanajosta tulee joskus hankaluuksia oli sitten johdot missä tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902897- 2081141
- 811089
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti186983- 71945
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.103892- 65842
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?20706- 69693
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?57578