Ei ole mainittu mistä maasta on kyse, olisiko Ruotsi kun on Turun saaristossa.
Savon Sanomat: Valtio puuttui lomakylän myyntiin maanpuolustussyistä – äärimmäisen harvinainen tapaus
Kyseessä on nykylainsäädännön aikana ensimmäinen kerta, kun valtio puuttuu kiinteistökauppaan maanpuolustuksellisista syistä.
Savon Sanomat uutisoi harvinaisesta tapauksesta. Valtio on päättänyt käyttää etuosto-oikeuttaan Turun saaristossa sijaitsevan lomakyläkiinteistön kaupassa.
Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun valtio on käyttänyt vuodesta 2020 lähtien ollutta etuosto-oikeutta kiinteistöihin maanpuolustuksellista syistä.
Suomen valtiolle on säädetty etuosto-oikeus kiinteistöihin, jotka sijaitsevat enintään puolen kilometrin etäisyydellä Puolustusvoimien tai Rajavartiolaitoksen käytössä jo olevista tai niille kaavoitetuista alueista.
Savon Sanomat kertoo, että kiinteistö sijaitsee Turun saaristossa Kemiönsaaren kunnan alueella. Se käsittää 54 hehtaaria maa-alueita ja 154 hehtaaria merialueita, joista osa rajoittuu Puolustusvoimien käytössä olevaan Skinnarvikin varikkoon.
Valtio puuttui lomakylän myyntiin maanpuolustussyistä
Anonyymi
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Puolustusvoimien alueiden läheisyyteen ei tule päästää epäilyttäviä ulkomaisia omistuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen244372Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss144128Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2283787Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman273058Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132766SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot522761Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1082718"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita412397Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling672361K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi
Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju991876