Valtio puuttui lomakylän myyntiin maanpuolustussyistä

Anonyymi

Ei ole mainittu mistä maasta on kyse, olisiko Ruotsi kun on Turun saaristossa.

Savon Sanomat: Valtio puuttui lomakylän myyntiin maanpuolustussyistä – äärimmäisen harvinainen tapaus
Kyseessä on nykylainsäädännön aikana ensimmäinen kerta, kun valtio puuttuu kiinteistökauppaan maanpuolustuksellisista syistä.

Savon Sanomat uutisoi harvinaisesta tapauksesta. Valtio on päättänyt käyttää etuosto-oikeuttaan Turun saaristossa sijaitsevan lomakyläkiinteistön kaupassa.

Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun valtio on käyttänyt vuodesta 2020 lähtien ollutta etuosto-oikeutta kiinteistöihin maanpuolustuksellista syistä.

Suomen valtiolle on säädetty etuosto-oikeus kiinteistöihin, jotka sijaitsevat enintään puolen kilometrin etäisyydellä Puolustusvoimien tai Rajavartiolaitoksen käytössä jo olevista tai niille kaavoitetuista alueista.

Savon Sanomat kertoo, että kiinteistö sijaitsee Turun saaristossa Kemiönsaaren kunnan alueella. Se käsittää 54 hehtaaria maa-alueita ja 154 hehtaaria merialueita, joista osa rajoittuu Puolustusvoimien käytössä olevaan Skinnarvikin varikkoon.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puolustusvoimien alueiden läheisyyteen ei tule päästää epäilyttäviä ulkomaisia omistuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1382
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1065
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe