Isoja ongelmia Suomen teollisuudelle ja elintarviketuotannolle

Anonyymi

7

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen energiasta vain 5% tulee kaasusta. Pääosin maakaasua käyttää teollisuus. Kotitalouksia kaasun katkaisu ei niin paljon haittaa, koska kaasua käyttäviä talouksia vain vähän.

      • Anonyymi

        Helsingissä on monia kerrostaloyhtioitä joissa koko talon, siis kymmenien kotitalouksien per taloyhtiö, liedet ja uunit ovat kaasutoimisia. En tiedä puhutaanko sadoista tai tuhansista kotitalouksista.
        Paras alkaa etsiä irto sähkölevyjä jotta saa huttunsa keitetyksi.
        Ilman uunia kai voi elää jos opettelee ruoanlaiton uusiksi miten toimia ilman uunia.


    • Anonyymi

      Ei kait sitä ole kukaan sanonutkaan/kuvitellutkaan, että mitään ongelmia ei tulisi. Mutta Suomelle niitä tulee huomattavasti vähemmän, kuin suurimmalle osalle EU:maista. Ja toisekseen loppupelissä ne pienet ongelmat kannattaa kantaa ryhdikkäästi ja peräänantamattomasti hyvän asian vuoksi. Ei Venäjästä ole luotettavaksi kauppakumppaniksi kenellekään, joten joskus se pesäero on tehtävä, vaikka se vähän kirpaseekin.

    • Anonyymi

      Täysin itseaiheutettu ongelma, kun aletaan jeesustella pakotteilla muiden vuosikymmeniä jatkuneiden sotien jälkeen. Venäjä on tehnyt hyvin selväksi ehtonsa, joilla kaasutoimitukset jatkuvat normaaliin tapaan.

      • Anonyymi

        Roplilla pitää maksaa


    • Anonyymi

      Kaasusta on toimitussopimukset olemassa. Jos toinen sopimuksen osapuoli rikkoo sopimuksen yksipuolisesti niin minkäs sille voi. Osoittaa se tietysti paljon ko. maan luotettavuudesta ja moraalista.

    • Anonyymi

      Eipä taida paljoa haitata. Ja kaasua saa tuotua vaikka laivoilla jos ihan pakko. Irtosähköliedet ei paljon maksa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1729
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1605
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      290
      1389
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1309
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      915
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      891
    7. 66
      884
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      861
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe