Lähi- eli apuhoitajat eivät vanhuksista kodeissaan välitä, vaan aikovat pistää vanhukset kunnissa kärsimään. He joukkoirtisanoutuvat liittonsa SUPER:n edustajien yllyttäminä.
Kaikki SUPER:n työntekijäedustajat ovat itsekkäitä, omaa etuansa ajattelevia, jopa vanhusten ja sairaiden hengen hinnalka revitään pienetkin rahat lisäveroina.
Miten tällaiseen yllyttäviä ja tätä linjaa kannattavia ja edustavia edes pidetään töissä, eteenkään Kokoomus-kunnissa!!! Työnantajien pitää ryhtyä tarvittaviin puhdistuksiin henkilöstössään.
Muut liitot olisivat sovintoesitykseen suostuneet. Kohtuuttomuuteen tottuneille ei mikään ahneudessa ja kateudessa riitä!
Lähihoitajat jättävät tylysti vanhukset heitteille rahanhimossaan
11
63
Vastaukset
- Anonyymi
SUPER = surkeat perushoitajat. Entinen nimike apuhoitajia, eli vielä vanhempi, -piika. Kotihoitotyötä siis.
- Anonyymi
Useimmat näistä ovat perushoitajia. Useimmiten muuten aina myös saman tyyppisiä ulkonäöltään, lyhyitä ja ylipainoisia. Viittaa johonkin ongelmaan...
https://www.iltalehti.fi/helsinki/a/200905199615798- Anonyymi
Ei kaikki lähihoitajat ole lyhyitä ja lihavia, ei saa yleistää. Eikä murhaajia.
- Anonyymi
Eiväthän lähihoitajat ole olleet lakossakaan. He ovat tehneet työtä lakon ulkopuolella suojelutyönä. Lähihoitajien palkkataso on ollut heikko. He tarvitsivat palkankorotuksen ehdottomasti. Opintopaikat eivät ole läheskään täynnä, uusia työntekijöitä ei valmistu riittävästi.
- Anonyymi
Lähihoitakaksi mennään suoraan peruskoulusta, ammattitutkinto ja töihin. Maahanmuuttajia ohjataan nykyjään näille linjoille, myös miehiä. Vanhuksilta varastetaan paljon asunnoista kaikenlaista, mutta se nyt ei liity pelkästään maahanmuuttajiin vaan joihinkin lähihoitajiin noin yleensä.
- Anonyymi
Usein lähihoitajat eivät ole edes töissä mihin heidät on koulutettu. Tekevät kunnissa ihan muita, toisten ammattilaisten töitä. Ilman asianmukaista koulutuspohjaa vielä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Usein lähihoitajat eivät ole edes töissä mihin heidät on koulutettu. Tekevät kunnissa ihan muita, toisten ammattilaisten töitä. Ilman asianmukaista koulutuspohjaa vielä.
Monet kyllä ovat mielellään myös sairaanhoitajia ja lääkäreitä. Ja monen alan asiantuntijoita väärissä töissään. Yleissivistys vain nolla, kun yleissivistävä taustakoulutus puuttuu, myös korkeakoulutason koulutus. Voihan siellä olla tietysti joku korkeakoulutettu downsiftaaja, mutta epäilen.
- Anonyymi
Myös tapakoulus olematonta mikä ei yllätä.
- Anonyymi
Kyllä niiden jotka ei VIELLÄ tarvi vanhusten palveluita tulee huolehtia siittä että VANHUKSILLA on Riittävästi vanhusten-hoitajia ja palveluita. Jos eivät huolehdi niin tulevat kuolemaan märissä vaipoissaan kamalasti kituen kuten nykyisetkin vanhukset mikäli omaiset ei hoida asiaa itse. Taikka tunge kättä syvälle Taskuun.
Noniin sitten vaan ripeää toimintaa ei viellä vanhuksilta palkatkaa lähihoitajia ja hommatkaa palveluita vanhuksille. Hoitajat on siirtymässä muihin paremminpalkattuihin ja helpompiin hommiin muutoin hihiiiIIIIIIHHHH!
Pollareita ja muita esimerkiksi kaupunginjohtajia saa halvalla Hoitajille pitää MAKSAAAAAA! jos niitä tarvitaan. Muutoin kouluttautuvat esimerkiksi ValtiotieteidenMaistereiksi?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k432474Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel482040Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä91986Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien501712Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1401455Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241126Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️68925Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää
Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka119908Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘62903- 67896